Нервовий тик чи гіперкінез — стан у якому від хвилювання чи втоми починають посмикуватися очі, чи куточок рота. Це може бути перевтома і після відпочинку симптоми пройдуть самі собою, але якщо вони повторюються регулярно, потрібна консультація лікаря. Чому виникає нервовий тик, і у яких випадках він небезпечний, пояснила терапевт Вікторія Кокошко.
Нервовий тік (гіперкінез) — це синдром, що проявляється мимовільними швидкими повторюваними рухами окремого м’яза або групи м’язів. Це відбувається через збої в роботі нервової системи, при яких порушується передача імпульсів від головного мозку до м’язових волокон.
Тик може торкатися різних частин тіла, але найчастіше спостерігається на обличчі. Зовні це може виглядати як часті моргання чи підморгування, зведення брів, наморщування носа, відкривання рота. Крім того, тик може виражатися хмиканням, сплюванням, відтворенням несподіваних звуків, рідше – поворотами голови, стисканням кулаків, клацанням пальців. При цьому самостійно зупинити такі напади людина зазвичай не здатна.
Раптові скорочення м’язів можуть виникати і в стані спокою, але частіше з’являються або посилюються під час емоційного напруження і в стресових ситуаціях. Водночас тик зменшується при концентрації уваги або під впливом алкоголю і зникає в період сну.
Тики турбують пацієнтів різного віку, чоловіки страждають від них частіше за жінок.
Тіки мають безліч класифікацій:
Непрямими або прямими винуватцями розвитку нервового тику можуть стати захворювання головного мозку (судинні, інфекційні, метаболічні), неврологічні та психічні розлади, генетична схильність, черепно-мозкові травми та їх наслідки, інтоксикації організму (наприклад, чадним газом), передозування чи побічний ефект застосування психостимуляторів, нейролептиків.
Провокуючими факторами виступають і стрес, хронічна перевтома, нестача сну, перевантаження зору (тривала робота за комп’ютером при поганому освітленні, звичка читати лежачи).
При цьому помічено, що нервовий тик частіше виникає у тривожних, недовірливих, вразливих і невпевнених у собі людей.
Нерідко точна причина розвитку патології так і залишається невстановленою.
Якщо нервовий тик (наприклад, посмикування ока) виник у вас одноразово після безсонної ночі або кількох годин за кермом, — швидше за все, він пройде самостійно після того, як ви спите і відпочинете.
Але якщо мимовільні скорочення м’язів турбують вас не вперше, стаючи більш інтенсивними, потрібно звернутися до невролога. Після огляду та опитування лікар направить вас на необхідні обстеження: аналізи крові та сечі, електроенцефалографію, КТ або МРТ головного мозку тощо. Також можуть бути потрібні консультації інших вузьких фахівців.
Комплексне лікування підбирається індивідуально і залежить від причини виникнення, інтенсивності, тривалості та локалізації нападів. Може застосовуватися медикаментозна терапія, спрямована на лікування основного захворювання або усунення супутніх симптомів: призначаються антидепресанти, нейролептики, міорелаксанти, протисудомні препарати, спазмолітики, ноотропи, седативні засоби. Також рекомендуються психотерапевтичні сеанси для вирішення особистісних проблем, навчання навичок релаксації, зниження тривожності, ЛФК, масаж, фізіотерапевтичні процедури. Іноді застосовуються ін’єкції ботоксу.
Одна з найпоширеніших форм нервового тику — посмикування м’язів очей. Ось кілька простих прийомів, які допоможуть з ним упоратися:
Ірина Кадченко
Читайте також:
У Чорному морі з'явилася смертельно небезпечна риба – тетраодон (відомий також як фугу). Цей хижак… Read More
Продовжуємо розповідати про цікаві історичні одеські кафе та ресторани. Цього разу вирішили відправитися в Аркадію.… Read More
Через спекотну погоду на автомобільних дорогах Одеської області введено тепловий режим: рух вантажних автомобілів обмежений. Read More
Якщо вам здалося, що в Одесі стало більше української, вам не здалося. І відбувається це… Read More
Служба безпеки України (СБУ) кваліфікує вибух авто, який пролунав сьогодні вранці, 5 липня, у Київському… Read More
У руках – дві валізи, в очах – доросла рішучість. Сімнадцятирічна Лєра Сидорова з Нової… Read More