Євген Чикаленко – особистість легендарна не лише в Одесі, а й по всій Україні. Про нього «Одеське Життя» не раз уже писало. Його син Лев виявився гідним свого батька. Чому? Відповіді ви знайдете у блозі Валерія Боянжу, який він веде спеціально для «Одеського Життя».
Якщо я поставлю читачам це питання, багато хто буде спантеличений і скаже: «Стоп, шановний! Як рукописи не горять, так інтернет нічого не забуває. Ось, будь ласка, рік тому ваш колега Юрій Федорчук на сайті «ОЖ» видав «на-гора» дуже цікавий і пізнавальний матеріал «Євген Чикаленко: великий меценат з Одеської області, що присвятив життя Україні». Навіть вулицю Вільямса в Одесі нещодавно перейменували на честь Євгена Чикаленка. Ба більше, і в Києві ще 2022 року вулиця Євгена Чикаленка з’явилася – замість Пушкінської. А хто такий Лев?!»
Ось те й воно, що Лев Євгенович Чикаленко, який народився 3 березня 1888 року, теж, як і його батько, увійшов в історію своєї малої батьківщини – Одещини (він, як і батько, народився в селі Перешори, нині Куяльницької громади). Причому не як батьковий син, а як цікава та талановита особистість, що залишив слід у науці антрополог, етнограф, археолог, суспільно-політичний діяч.
Лев закінчив Одеську гімназію, з 1907 року вивчав геологію у Лозаннському університеті (Швейцарія). Але в 1909 році пішов з університету, щоб брати участь в археологічній експедиції під керівництвом знаменитого етнографа і археолога Федора Вовка, який особисто запросив його.
Провели розкопки палеолітного городища біля с. Містечко (Рівненщина), працювали у Житомирі, багатьох селах Волині. Брав участь у археологічній експедиції у Чернігівській губернії, на Полтавщині, Херсонщині, Кубані.
У 1913 році Лев почав публікувати свої перші наукові праці. Своє бажання вступити до Петербурзького університету він зміг реалізувати лише 1912 року, т.к. вважався у неблагонадійних (був заарештований 1905 року в Одесі, захищаючи євреїв під час погрому, отримав тоді поранення).
З березня 1917 року Лев – активний учасник мітингів у Києві (перебував в Українській соціал-демократичній робітничій партії), увійшов до складу виконкому Київської ради робітничих та солдатських депутатів. У квітні 1917 року на Всеукраїнському національному конгресі в Києві обрано до складу Української Центральної Ради, обіймав посаду секретаря.
У 1919 році Лев Чикаленко – науковий співробітник Академії наук, потім працював у міській управі, викладав географію у київській гімназії. 1920 року його кандидатуру було висунуто на посаду міністра праці в уряді Української Народної Республіки, проте він відмовився від цієї посади.
Входив до складу делегації на переговорах з адміралом Врангелем у Криму 1920 року. Після цього вирішив емігрувати.
У 1920-му переїхав до Польщі, у 1923-1926 pp. проживав у Чехії, займався науковою діяльністю. 1924 року захистив дисертацію доктора філософських наук у Вільному українському університеті у Празі.
Читав лекції з антропології, етнографії та археології в Українському педінституті імені Драгоманова, працював у Чеському національному музеї. Досліджував культуру мальованої кераміки з Моравії, її зв’язок із цивілізацією Трипілля.
У 1926 році переїхав до Парижа. Там в Інституті палеонтології людину вивчали знамениті колекції палеолітичних городищ Франції та південної Африки. У 1926-1939 pp. жив у Польщі, працював у Краківському університеті та музеях Академії наук Польщі. Упорядкував матеріали археологічних експедицій, проведених у Київській губернії. Входив до складу Львівського археологічного комітету, вивчав кераміку Трипільської культури та колекцію музею Наукового товариства імені Т. Шевченка.
Лев Чикаленко очолив створений у Варшаві 1934 року емігрантський український комітет допомоги голодуючим в Україні. Подібні організації ефективно функціонували у Болгарії, Англії, Чехословаччині та Франції. А ось у Польщі, писав Чикаленко, йому в жодному виданні не дозволили публікувати інформацію про Голодомор. В одній із редакцій йому сказали, що Голодомор – це придумана в Берліні казка і що польське суспільство має зовсім інший погляд на цю тему…
Після закінчення Другої світової жив у Західній Німеччині. 1948 року перебрався до США. У зв’язку з відсутністю коштів на існування деякий час змушений був працювати прибиральником у нью-йоркському шпиталі. Викладав в Українському університеті у Нью-Йорку теорію первісного мистецтва.
Помер Лев Євгенович Чикаленко у Нью-Йорку 1965 року. Прах його було перевезено в Україну та перепоховано у рідному селі Перешори у 1998 році. Так він заповів…
Читайте також: Меценат минулого століття Євген Чикаленко «ожив», щоб розповісти про Одесу.
Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса
В Одесі виявили ртуть у дворі житлового будинку. На місце виїжджала група радіаційного, хімічного та… Read More
Volkswagen Golf - одна з тих моделей, яка не потребує представлення. Його впізнають на вулицях,… Read More
Сьогодні, у суботу, 19 квітня 2025 року, 1151 день повномасштабної війни в Україні. Так, незморячи… Read More
У дошкільному закладі «Топольок» Бессарабського ліцею пройшов «Тиждень добрих справ на підтримку ЗСУ». Підтримали його… Read More
Прокуратура Одеської області розпочала розслідування за результатами ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Одеської області увечері… Read More
У Приморському районі Одеси ТЦК відкрив одразу сім проваджень проти одного чоловіка. Такий випадок став… Read More