Статті

Не татків синочок: історія Лева Чикаленка, сина легендарного одеського мецената

Євген Чикаленко – особистість легендарна не лише в Одесі, а й по всій Україні. Про нього «Одеське Життя» не раз уже писало. Його син Лев виявився гідним свого батька. Чому? Відповіді ви знайдете у блозі Валерія Боянжу, який він веде спеціально для «Одеського Життя».

Син батька

Якщо я поставлю читачам це питання, багато хто буде спантеличений і скаже: «Стоп, шановний! Як рукописи не горять, так інтернет нічого не забуває. Ось, будь ласка, рік тому ваш колега Юрій Федорчук на сайті «ОЖ» видав «на-гора» дуже цікавий і пізнавальний матеріал «Євген Чикаленко: великий меценат з Одеської області, що присвятив життя Україні». Навіть вулицю Вільямса в Одесі нещодавно перейменували на честь Євгена Чикаленка. Ба більше, і в Києві ще 2022 року вулиця Євгена Чикаленка з’явилася – замість Пушкінської. А хто такий Лев?!»

Ось те й воно, що Лев Євгенович Чикаленко, який народився 3 березня 1888 року, теж, як і його батько, увійшов в історію своєї малої батьківщини – Одещини (він, як і батько, народився в селі Перешори, нині Куяльницької громади). Причому не як батьковий син, а як цікава та талановита особистість, що залишив слід у науці антрополог, етнограф, археолог, суспільно-політичний діяч.

Лев закінчив Одеську гімназію, з 1907 року вивчав геологію у Лозаннському університеті (Швейцарія). Але в 1909 році пішов з університету, щоб брати участь в археологічній експедиції під керівництвом знаменитого етнографа і археолога Федора Вовка, який особисто запросив його.

Розкопки старожитностей замість університету

Провели розкопки палеолітного городища біля с. Містечко (Рівненщина), працювали у Житомирі, багатьох селах Волині. Брав участь у археологічній експедиції у Чернігівській губернії, на Полтавщині, Херсонщині, Кубані.

У 1913 році Лев почав публікувати свої перші наукові праці. Своє бажання вступити до Петербурзького університету він зміг реалізувати лише 1912 року, т.к. вважався у неблагонадійних (був заарештований 1905 року в Одесі, захищаючи євреїв під час погрому, отримав тоді поранення).

Участь в українській революції

З березня 1917 року Лев – активний учасник мітингів у Києві (перебував в Українській соціал-демократичній робітничій партії), увійшов до складу виконкому Київської ради робітничих та солдатських депутатів. У квітні 1917 року на Всеукраїнському національному конгресі в Києві обрано до складу Української Центральної Ради, обіймав посаду секретаря.

У 1919 році Лев Чикаленко – науковий співробітник Академії наук, потім працював у міській управі, викладав географію у київській гімназії. 1920 року його кандидатуру було висунуто на посаду міністра праці в уряді Української Народної Республіки, проте він відмовився від цієї посади.

Входив до складу делегації на переговорах з адміралом Врангелем у Криму 1920 року. Після цього вирішив емігрувати.

Життя у різних країнах Європи

У 1920-му переїхав до Польщі, у 1923-1926 pp. проживав у Чехії, займався науковою діяльністю. 1924 року захистив дисертацію доктора філософських наук у Вільному українському університеті у Празі.

Читав лекції з антропології, етнографії та археології в Українському педінституті імені Драгоманова, працював у Чеському національному музеї. Досліджував культуру мальованої кераміки з Моравії, її зв’язок із цивілізацією Трипілля.

У 1926 році переїхав до Парижа. Там в Інституті палеонтології людину вивчали знамениті колекції палеолітичних городищ Франції та південної Африки. У 1926-1939 pp. жив у Польщі, працював у Краківському університеті та музеях Академії наук Польщі. Упорядкував матеріали археологічних експедицій, проведених у Київській губернії. Входив до складу Львівського археологічного комітету, вивчав кераміку Трипільської культури та колекцію музею Наукового товариства імені Т. Шевченка.

Допомога потерпілим від Голодомору

Лев Чикаленко очолив створений у Варшаві 1934 року емігрантський український комітет допомоги голодуючим в Україні. Подібні організації ефективно функціонували у Болгарії, Англії, Чехословаччині та Франції. А ось у Польщі, писав Чикаленко, йому в жодному виданні не дозволили публікувати інформацію про Голодомор. В одній із редакцій йому сказали, що Голодомор – це придумана в Берліні казка і що польське суспільство має зовсім інший погляд на цю тему…

Після закінчення Другої світової жив у Західній Німеччині. 1948 року перебрався до США. У зв’язку з відсутністю коштів на існування деякий час змушений був працювати прибиральником у нью-йоркському шпиталі. Викладав в Українському університеті у Нью-Йорку теорію первісного мистецтва.

Помер Лев Євгенович Чикаленко у Нью-Йорку 1965 року. Прах його було перевезено в Україну та перепоховано у рідному селі Перешори у 1998 році. Так він заповів…

Читайте також: Меценат минулого століття Євген Чикаленко «ожив», щоб розповісти про Одесу.

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі розлили ртуть у дворі багатоповерхівки

В Одесі виявили ртуть у дворі житлового будинку. На місце виїжджала група радіаційного, хімічного та… Read More

19-04-2025 в 13:30
  • Новини партнерів

Volkswagen Golf на вторинному ринку: чому «Гольф» – це завжди надійно

Volkswagen Golf - одна з тих моделей, яка не потребує представлення. Його впізнають на вулицях,… Read More

19-04-2025 в 12:54
  • Новини

Війна, день 1151 року: скільки окупантів не дожили до Великодня? (ДОПОВНЕНО)

Сьогодні, у суботу, 19 квітня 2025 року, 1151 день повномасштабної війни в Україні. Так, незморячи… Read More

19-04-2025 в 11:55
  • Новини

У Бессарабській громаді діти і дорослі збирали «Великодній кошик для захисника»

У дошкільному закладі «Топольок» Бессарабського ліцею пройшов «Тиждень добрих справ на підтримку ЗСУ». Підтримали його… Read More

19-04-2025 в 10:31
  • Новини

Ракетний обстріл Одеської області: прокуратура розпочала розслідування

Прокуратура Одеської області розпочала розслідування за результатами ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Одеської області увечері… Read More

19-04-2025 в 09:56
  • Новини

Одесит став рекордсменом за кількістю штрафів від ТЦК

У Приморському районі Одеси ТЦК відкрив одразу сім проваджень проти одного чоловіка. Такий випадок став… Read More

19-04-2025 в 08:33