Статті

Не бійся знати: де в Одесі пройти тест на ВІЛ швидко й безоплатно (відео)

Страх, фобії, упередження – причин зволікати з тестуванням на ВІЛ-інфекцію може бути багато, проте жодна з них недостатня для того, щоб не робити тест. Чим раніше ми дізнаємося про свій ВІЛ-статус, тим спокійнішим буде наше життя, а у разі позитивного результату – вчасно розпочате лікування дозволить жити повноцінним життям, не наражати на небезпеку близьких і народжувати здорових дітей.

За інформацією Центру громадського здоров’я України, лише у червні цього року зафіксовано 708 нових випадків ВІЛ-інфекції, а 73 людини померли від хвороб, зумовлених СНІДом.

Цим випадкам можна було б запобігти за умови своєчасного тестування.

«Якщо виживу – допомагатиму іншим»

– Найважче у моїй роботі – дивитися, як помирають люди. Помирають через свої забобони, страх бути засудженими іншими. Людина мала шанс на життя, але ним не скористалася, і потім її просто не стало, – розповідає соціальний працівник ГО «Альтернатива» Сергій.

Його переконання засноване на власному досвіді, адже свого часу він теж боявся пройти тестування на ВІЛ. Саме тому свій власний приклад і намагається використовувати при роботі з клієнтами, адже дуже добре розуміє їх. Сергій поділився з нами своєю історією, яка врешті-решт закінчилася хепі-ендом.

– Наркотики. Я дивився, що багато людей, з якими ми разом вживали наркотики, хворіють на СНІД і помирають. І вирішив прийти, перевіритися, дізнатися. Я зі своєю подругою приїхав, вона здала аналізи. Вона була здоровою, і я вирішив, що і в мене теж все добре. Наркотики кинув, слава Богу, від цього я отримав свободу, але згодом у мене почали проявлятися різні захворювання, тож все ж таки вирішив перевіритися і приїхав сюди, на Хімічну. Перевірили – так, підтвердилося, і тут я натрапив на соціальну працівницю, це була Надія. Вдячний Богові, що послав її мені, вона дуже допомогла прийняти цей статус і розпочати лікування. І я тоді побачив, що єдина мета мого життя, якщо буду жити, – це допомагати людям, згадує Сергій. – Соціальним працівником працюю вже восьмий рік.

«Наші працівники – досвідчені та висококваліфіковані»

– Ми часто практикуємо саме такий вид консультування – «рівний-рівному», багато наших працівників мають ВІЛ-позитивний статус, що дозволяє клієнту розкритися, не боятися, – розповідає керівниця ГО «Альтернатива» Стелла Сусленко. – Наші соціальні працівники – це віддані своїй роботі люди, вони всі пройшли навчання неодноразово, мають сертифікати щодо консультування і супроводу наших клієнтів і великий досвід.

«Швидко, безпечно, конфіденційно, безоплатно»

– Ми надаємо послуги з тестування на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С. Наші пункти тестування знаходяться у різних населених пунктах Одеської області, – розповіла Анастасія Дьячковська, координаторка проєктів ГО «Альтернатива». – У 2025-му нами було протестовано понад три тисячі осіб та виявлено 98 нових випадків ВІЛ. Тестування у нас проходить швидко, безпечно, конфіденційно, а головне – безоплатно. Ми не лише тестуємо, у нас є проєкт «Догляд і підтримка людей, які живуть з ВІЛ». Наші соціальні працівники, їх майже 50 людей, супроводжують клієнтів і після тестування, надають послуги з формування прихильності до АРВ-терапії та консультують клієнтів. Окрім цього, ми можемо також консультувати рідних та близьких наших клієнтів і надавати їм допомогу.

«Колись я думала, що ВІЛ – це не моя історія»

Далеко не всі ВІЛ-позитивні клієнти погоджуються розповідати про себе. Проте Ольга переконана: її історія, можливо, стане комусь дороговказом і людина таки зважиться на тестування.

– Це стосується кожного. Спочатку я думала, що мене ніколи не стосуватиметься. Я не веду непорядний спосіб життя, не вживаю наркотики, проте, виявилось, що мене це також стосується, – ділиться думками Ольга, клієнтка ГО «Альтернатива». – Мені потрібно було готуватися до операції, були статеві контакти без презервативу, і я розуміла, що десь там щось могло бути. Приїхала сюди, на Хімічну, мене вислухали, протестували, виявилось, що це плюсик. У мене була, звісно, істерика. Працівники дуже допомогли, особливо, Леся: проконсультувала, розповіла, як з цим жити. Вона поїхала зі мною ставати на облік. Певний час я приймала терапію, і після того, як здала аналізи, лікар повідомив, що вірус заблоковано, а імунітет зростає. Дуже вдячна «Альтернативі» за те, що вони існують. Дівчата мене завжди запрошують на чай або каву, проконсультуватися, поговорити.

«Тест надішлемо поштою»

– У нас є два види тестування: це по крові та оральний тест, – розповідає соціальна працівниця ГО «Альтернатива» Олеся. – І один, і другий максимально легкі у використанні. Якщо людина не готова це зробити по крові через якісь страхи, фобії, вона може це зробити за допомогою орального тесту у будь-який час вдома, щоб ніхто не бачив. Людина робить замовлення у нас на сайті, а ми відправляємо «Новою поштою», це безоплатно.

Загалом, наша робота – це не тільки тестування та супровід, – переконана Олеся. – Люди приходять сюди зі своїми проблемами, вони бояться розповідати про минуле життя, і наша робота – це надати їм психологічну допомогу. Кожен випадок, коли людина за деякий час приходить і каже мені: «Дякую, якби не ви, то, можливо, мене б уже на цьому світі не було», це як бальзам на зранену душу. Я за роки роботи бачила стількох дуже хворих людей, котрі згодом одружувалися, дітей народжували здорових! ВІЛ – це не кінець життя.

Проходити тестування кожен з нас повинен раз на рік, а за найменшої підозри – якомога швидше. Працівники ГО «Альтернатива» завжди радо нададуть консультацію щодо процедури тестування й послуги щодо супроводу ВІЛ-позитивних клієнтів для подальшого лікування й спостереження.

Куди звертатися?

Адреса: м. Одеса, вул. Хімічна, 1/27.

Телефон: (096) 572-63-92, (050) 495-09-78

Знайти зручний пункт тестування: ТЕСТ поруч

Записатися на тестування та консультацію: Go Поруч

Share
Ольга Магазинська

Авторка видання "Одеське життя". Військова журналістка з 23-річним досвідом. Писала для радіо та телебачення в Криму, Одесі й Києві. Нагороджена відзнакою Президента України «За участь в АТО». З 2025 року — кореспондентка «Одеського життя». Лавреатка конкурсу «Українська мова – мова єднання».

Recent Posts

  • Статті

Хірургія, що стала справою життя: як в Одесі працюють медичні династії

У міській клінічній лікарні №10 працюють представники декількох медичних династій. Серед них – сім'ї Ковальчуків… Read More

27-07-2025 в 17:32
  • Статті

Нові назви в Одесі: чому вулицю Писарєва перейменували на Едуардса

В Одесі з мапи зникла ще одна вулиця з ім’ям діяча російської культури — Писарєва.… Read More

27-07-2025 в 16:47
  • Статті

18 років з вами та для вас: «Одеське життя» відзначає день народження

Сьогодні, 27 липня, наш день: виданню «Одеське життя» виповнюється 18 років. Рівно стільки часу ми… Read More

27-07-2025 в 15:01
  • Новини

В Одесі чути вибухи – місто відбиває атаку дронів (ОНОВЛЕНО)

Цього спекотного літнього неділі, коли більшість одеситів і ще більше гостей нашого міста вибралися на… Read More

27-07-2025 в 13:15
  • Новини

Пасажирам на замітку: в Одесі змінили рух трьох трамвайних маршрутів

Сьогодні, в неділю, 27 липня 2025 року, в Одесі внесено тимчасові зміни до маршрутів руху… Read More

27-07-2025 в 12:13
  • Статті

«Бачу ціль – не бачу перешкод»: історія лікарки-інтерна про вибір, біль та мрії

Наталя Панфіл, яка працює у Ренійській дитячій бібліотеці, вечорами в’язала теплі речі для немовлят. Ні,… Read More

27-07-2025 в 11:33