Статті

Наступив на іржавий цвях і помер: як в Одесі з’явилася вулиця Подбельського

Одеську Коблевську люди досі часто називають іншим ім'ям – Подбельського. І зовсім не за видатні заслуги цієї людини перед містом, яке й в Україні ніколи не бувало. Просто ім'я приклеїлося до вулиці. «Одеське життя» розповідає, що то була за людина – Вадим Подбельський.

Зараз в Одесі це знову Коблівська вулиця. Така назва з’явилася в 1820 на честь англійця Томаса Коблі, який з 1801 тривалий період був військовим комендантом Одеси, ставши при цьому Фомою Кобле. На його честь, до речі, і Коблево названо – наш прекрасний морський курорт. А Коблевська 1836 року раптом стала Миколаївською, потім з 1848-го по 1920-й знову була Коблевською, а з 1920 року до нинішнього перейменування – Подбельського. А хто він такий?

Пішов стопами батька

Вадим Миколайович Подбельський – радянський державний та партійний діяч. Народився в сім’ї засланців у 1887 році в Якутську. Батько – революціонер-народоволець. Мати було заарештовано у Києві за участь у підкопі під в’язницю, засуджено за звинуваченням в участі у злочинній спільноті та засуджено Київським військово-окружним судом до каторжних робіт на 15 років. Там вони і зійшлися.

У 1889 році три десятки засланців, серед яких був і папа-Подбельський, вступили у збройне протистояння з урядовими військами. Під час стрілянини він був убитий.

Читайте також: Його повісили в Одесі, потім назвали вулицю, а потім усе скасували: історія одного революціонера

Тією ж стежкою-доріжкою пішов і Вадим. У 1900 році вступив до гімназії в Тамбові, розпочав підпільну роботу, поширював нелегальну літературу, брав участь у сходках. Член РСДРП із 1905 року.

Під час революції 1905 року організовував антиурядові демонстрації та мітинги. 1906 року, побоюючись арешту, поїхав до Франції. Проте за рік нелегально повернувся до росії, продовжив революційну діяльність. Арешти, заслання, після повернення – все те саме.

З 1915 року в москві був серед організаторів демонстрацій і страйків у центрі росії. У жовтні 1917 року – один із керівників збройного повстання в Москві, став там комісаром пошт та телеграфів. А потім наркомом росії з цього відомства.

Ще стаття на тему: Ця вулиця в Одесі носила ім’я автора червоної зірки – символа армії СРСР та рашистів

Смерть від цвяха

Щоправда, спершу службовці цих відомств відмовилися визнати його начальником. Тоді Підбельський розігнав контрреволюційно налаштованих працівників. Ввів у своєму відомстві найжорстокішу цензуру, наказав не пропускати «екстремістські та брехливі» телеграми.

У 1919 році Подбельський – особливо уповноважений ЦК РКП(б) і ВЦВК на ділянці Тамбовського Південного фронту. За офіційною версією, наприкінці січня 1920 року, під час суботника, напоровся ногою на іржавий цвях, внаслідок чого сталося зараження крові. Від нього і помер, похований біля кремлівської стіни.

Доля брата та долі вулиць

Усі ці «заслуги» Вадима не врятували його старшого брата. 1938 року «ворог народу» Сергій Подбельський був розстріляний.

До України взагалі і до Одеси, зокрема, Вадим Подбельський не мав жодного відношення. У його рідній ерефії вулиці Подбельського вже давно перейменовані в Москві, Ярославлі, Рязані, Ростові – на – Дону, Петербурзі…

А ось Хома Кобле для Одеси – «стопудово» свій, як мінімум, тому що самовіддано боровся з жахливою чумною епідемією 1811-1812 років, яка забрала життя 2656 городян, тобто кожного десятого одесита. Він з медиками входив до чумових будинків, підбадьорював громадян, організував влаштування чумних цвинтарів, контролював постачання оточеної Одеси. Тож бути в українській «перлині біля моря» вулиці Коблевській!

Ви також можете дізнатися: Повертала зір «безнадійно сліпим»: яку вулицю в Одесі названо ім’ям відомої жінки-офтальмолога.

Фото з відкритих джерел

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Новини

Одеська область у топі лідерів за кількістю підсанкційних бізнесів

Сімнадцять компаній в Одеській області перебувають під санкціями Ради національної безпеки і оборони України. Read More

2024-11-25
  • Статті

В Одесі спиляли величезну тополю: злочин чи добра справа

Деревопади в Одесі не рідкість. Варто посилитися вітру — і на одеські вулиці, автомобілі та… Read More

2024-11-25
  • Новини

Чи буде світло у вашому домі: графік відключень в Одесі на 25 листопада

Через профілактичні роботи, які ведуть ДТЕК Одеські електромережі, багато абонентів Південного і Центрального РЕМ у… Read More

2024-11-25
  • Новини

Вибух в Одесі: ракета влучила в густонаселений район (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Уранці, 25 листопада, російські окупанти атакували Одесу балістикою. Пролунав потужний вибух, попередньо є приліт. Над… Read More

2024-11-25
  • Новини

Війна, день 1006: росіяни вдарили по центру Харкова – багато постраждалих

Розпочалася тисяча шоста доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України. Ситуація на фронті залишається складною.… Read More

2024-11-25
  • Новини

В Одесі з’явилися інструкції на випадок ядерного вибуху – фотофакт

В одному з одеських магазинів з'явився стенд з інструкціями на випадок ядерного вибуху. Там сказано,… Read More

2024-11-25