Цього року для професійних рибалок України запроваджено ще одне нововведення — вони зобов'язані щороку декларувати право на промисловий рибовидобуток через Єдину державну електронну систему єРиба на порталі «Дія». Ідеологи реформи в рибній галузі припустили, що це унеможливить корупцію. Але на ділі виходить, як у прислів'ї: благими намірами вимощена дорога в пекло.
На календарі — лютий, а рибодобувне підприємство «Орхідея», яке вже багато років веде промисел на річці Дунай у межах Ренійської громади, стоїть на якорі.
— Четвертого січня ми взяли участь в аукціоні й викупили лот, заплатили за нього необхідну суму, що дає нам право рибалити протягом 2024 року, визначено ліміт вилову, — розповідає керівник ТОВ «Орхідея» Анатолій Кеся. — Зареєстрували договір і підписали. Минуло вже три тижні, а ми не можемо отримати протокол аукціону та договір. Чиновники у своєму репертуарі — то забули, то на лікарняному. Вони вчасно отримують зарплату, їм все одно! А рибалка має заробити.
Ще одна проблема в тому, що підприємству ніяк не вдається задекларувати своє право промислового рибальства через «Дію»:
— Не реагує ні еРиба, ні efish: моя секретарка вже в моніторі очима дірку просвердлила! — нарікає керівник підприємства. — І до кого звертатися? Було погано з узгодженням документів, але стало ще гірше!
У період війни портал «Дія» дійсно періодично лихоманить. Зокрема, у зв’язку з хакерськими атаками. І, виходить, рибалки стали заручниками цієї проблеми.
— Якщо човни стоять біля причалів, як рибалки прогодують свої сім’ї? — запитує Анатолій Семенович. — Раніше у нас було сім човнів, залишилося чотири: ми втрачаємо рибалок, вони йдуть.
Як ми вже розповідали, торік Міністерство аграрної політики та продовольства України запровадило нову систему державного регулювання промислу риби. Було розроблено прозорий механізм аукціонних торгів з продажу прав на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів.
Суть у такому: місця рибодобування розбиваються на великі, середні та малі лоти, які продаються з аукціону через «Прозоро». Цього року на Дунаї, наприклад, було запропоновано рибалкам 30 лотів. Але стартова ціна на них була збільшена, за словами рибалок, удвічі.
— Рибалки на Дунаї збунтувалися і 3 січня 2024 року не взяли участь в аукціоні, — розповідає Анатолій Кеся. — На всьому протязі Дунаю тільки наше підприємство і мій колега Іван Шевченко викупили лоти. Взагалі я вважаю, що аукціон треба проводити не на початку року, а в останніх місяцях попереднього — щоб був час врегулювати всі питання і вийти на промисел з 1 січня, як це роблять румунські рибалки. Ми ж бачимо, як стабільно вони працюють!
Перший рік роботи за новою системою виявив ще одну проблему: лот викуповується на рік, а працювати цілий рік не виходить.
— Торік ми виграли аукціон у січні, а працювати почали 23 березня: поки приймали причали, поки підписували документи, — розповідає керівник ТОВ «Орхідея». -14 квітня, у зв’язку з нерестом, було оголошено заборону на промисел на два з половиною місяці. Традиційно в серпні, коли стоїть висока температура, ми призупиняємо видобуток — доставити свіжу рибу практично неможливо. А восени нас гальмували, тому що почали зариблення осетрових. Справа хороша, але ми знову простоюємо. У результаті торік нам не вдалося вибрати свій ліміт, просто не вистачило часу. Якщо ми думаємо про економіку України, то треба створити умови для безперешкодної роботи рибалок.
Мета: прозорість і підзвітність
Першим інструментом системи єРиба стало декларування права на промислове рибальство через е-систему.
Незабаром буде доступно:
Це прибере чиновника з процесу і значно зменшить навантаженість на бізнес, дозволи видаватимуться протягом двох днів.
За підрахунками експертів, тіньовий ринок промисловості становив 850 мільйонів гривень щорічно, а тіньове рибальство — 60% ринку. Тобто більша частина рибного продовольства на ринку була незаконною, непідзвітною та нерегульованою.
Зарплата мера Одеси Геннадія Труханова за рік зросла вчетверо і вивела його в десятку міських… Read More
В Одесі продовжать капітальний ремонт гімназії № 5, яка розташована на вулиці Олексія Ватадурського (колишня… Read More
За останні півроку в Одесі значно впали ціни на оренду житла. І хоча оренда квартири… Read More
У четвер, 3 квітня 2025 року, розпочалася 1135-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More
У четвер, 3 квітня 2025 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
В Одесі триває підготовка до нового курортного сезону. Цього року влада планує відкрити для відпочивальників… Read More