Статті

Михайло Слабченко: за що одеський історик, юрист та поліглот 16 років провів у таборах та засланні

21 липня 1882 року в селі Нерубайське на Одещині народився Михайло Слабченко — історик, юрист, академік Української академії наук.

Родина, в якій народився Михайло Слабченко, жила дуже бідно, і йому з шести років довелося допомагати батькові. Школу він закінчив з відзнакою і вступив до Одеського духовного училища, а потім до Одеської семінарії. Але за організацію підпільного українського гуртка його відрахували. Дізнавшись про це, батько вигнав юнака з дому.

Михайло оселився в порту, брався за будь-яку роботу, але при цьому примудрявся займатися самоосвітою. Він вступив на історико-філологічний факультет Новоросійського університету, а згодом перевівся на юридичний. Одну із праць Михайла Слабченка отримав золоту медаль, і молодого історика, який знав сім іноземних мов, відправили до Німеччини для роботи над дисертацією.

Слабченко був активістом «Громади», підтримував Центральну Раду та Директорію, виступав за те, щоб лекції з історії українського права читали українською мовою, і опинився під жандармським наглядом.

В Одесі Слабченко взяв участь у створенні Археологічного інституту, очолював одеське відділення Українського театрального інституту імені Кропивницького, був обраний академіком Української академії наук.

Слабченка двічі заарештовували — вперше він провів у таборах шість років, а вдруге його засудили до 10 років заслання. Повернувшись додому, Слабченко оселився у Первомайську, працював шкільним учителем та інспектором міського відділу освіти. Але після того, як на одній із учительських конференцій Слабченка назвали «фашистом та політичним трупом», його звільнили з роботи та більше нікуди не брали.

Останні роки він провів у злиднях і помер 27 листопада 1952 року. Поховали його на цвинтарі у Первомайську, але могила не збереглася.

Джерела: uinp.gov.ua, Вікіпедія

Читайте также:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

У середу, 21 листопада, Повітряні сили ЗСУ заявили про удар по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою.… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22