Статті

Михайло Слабченко: за що одеський історик, юрист та поліглот 16 років провів у таборах та засланні

21 липня 1882 року в селі Нерубайське на Одещині народився Михайло Слабченко — історик, юрист, академік Української академії наук.

Родина, в якій народився Михайло Слабченко, жила дуже бідно, і йому з шести років довелося допомагати батькові. Школу він закінчив з відзнакою і вступив до Одеського духовного училища, а потім до Одеської семінарії. Але за організацію підпільного українського гуртка його відрахували. Дізнавшись про це, батько вигнав юнака з дому.

Михайло оселився в порту, брався за будь-яку роботу, але при цьому примудрявся займатися самоосвітою. Він вступив на історико-філологічний факультет Новоросійського університету, а згодом перевівся на юридичний. Одну із праць Михайла Слабченка отримав золоту медаль, і молодого історика, який знав сім іноземних мов, відправили до Німеччини для роботи над дисертацією.

Слабченко був активістом «Громади», підтримував Центральну Раду та Директорію, виступав за те, щоб лекції з історії українського права читали українською мовою, і опинився під жандармським наглядом.

В Одесі Слабченко взяв участь у створенні Археологічного інституту, очолював одеське відділення Українського театрального інституту імені Кропивницького, був обраний академіком Української академії наук.

Слабченка двічі заарештовували — вперше він провів у таборах шість років, а вдруге його засудили до 10 років заслання. Повернувшись додому, Слабченко оселився у Первомайську, працював шкільним учителем та інспектором міського відділу освіти. Але після того, як на одній із учительських конференцій Слабченка назвали «фашистом та політичним трупом», його звільнили з роботи та більше нікуди не брали.

Останні роки він провів у злиднях і помер 27 листопада 1952 року. Поховали його на цвинтарі у Первомайську, але могила не збереглася.

Джерела: uinp.gov.ua, Вікіпедія

Читайте также:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Ліквідація одеської Юракадемії: голова освітнього комітету відповів на важливі питання

Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More

04-04-2025 в 13:31
  • Новини

Виконуючи завдання на Донеччині загинув підполковник з Одеської області

Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More

04-04-2025 в 12:27
  • Новини

Флот Дунаю поповнив новий катер «Лоцман Чеберяков»

На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More

04-04-2025 в 11:31
  • Новини

В Одеській області з’явився «сонячний» генератор, здатний забезпечити резервним живленням до 5 тисяч абонентів

У Подільській громаді презентовано мобільне аварійне джерело живлення - інноваційний комплекс із дизельним генератором, фотоелектричною… Read More

04-04-2025 в 10:33
  • Новини

Війна, день 1136: удар по житлових будинках Харкова забрав життя чотирьох людей

У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, розпочалася 1136-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More

04-04-2025 в 09:33
  • Новини

Одеські аграрії планують побудувати завод із виробництва добрив

У Подільському районі Одеської області Одеської області планують побудувати власний завод із виробництва карбамідо-аміачної суміші… Read More

04-04-2025 в 08:38