В Україні це свято називається Колодієм, або Сирним тижнем, а також «Масницею». Святкувати його почали ще за язичницьких часів і пов'язано це було з проводами зими, оскільки зазвичай Сирний тиждень припадав на кінець лютого — початок березня.
Щоб зрозуміти, наскільки цей звичай древній, достатньо сказати, що про проводи зими та пов’язані з цим народними гуляннями згадується ще в IV столітті, на території Хмельницької області. Пізніше, як і багато язичницьких свят, Сирний тиждень був прив’язаний до християнського календаря і став останнім перед Великим постом. Однак, попри це, свято зберегло всю язичницьку складову — обряди та меню.
Друга назва Сирного тижня — Колодія, і цю назву за старих часів їй привласнили не просто так. У святкові дні селами водили Колодія, причому брати участь у цьому могли лише заміжні жінки. Колодієм «призначали» звичайне поліно, яке вбирали в людський одяг. І з першого дня він ставав найпопулярнішою фігурою на селі.
Весь тиждень у нього був розписаний днями, і щодня мав своє значення. За тиждень він мав прожити ціле життя: у понеділок народжувався, у вівторок хрестився, у середу насолоджувався життям, у четвер помирав, у п’ятницю його ховали, а в суботу оплакували. Ну, а в неділю була кульмінація: Колодія волочили вулицями і прив’язували до ніг неодружених хлопців, які за порятунок від Колодія мали сплатити викуп.
Сирний тиждень недарма має таку назву — протягом семи днів перед Великим постом м’ясо вже не їли. Переважно на столах з’являлися молочні продукти. Однак пов’язано це було з тим, що в цей час старі запаси м’яса закінчувалися, починали телитися корови та кози, а попереду була весна із зеленими пасовищами, і різати худобу було нерозумно. Тому головним джерелом білка ставали молочні продукти, яких у період було надлишку.
Хоча офіційної церковної заборони на м’ясо в Сирний тиждень не було, на столі все ж таки були переважно страви не м’ясні — вареники з сиром, млинці зі сметаною, рибні страви та каші, а також квашені та солоні овочі. Вся їжа символізувала сонце, прихід весни та відродження життя.
Сирний тиждень у народі вважався виключно «жіночим», або, як казали за старих часів, «бабиною». Усі сім днів чоловіки були зобов’язані підкорятися як заміжнім, і незаміжнім жінкам, і виконувати їх бажання.
У четвер жінки збиралися в шинку і влаштовували жіночі посиденьки та гуляння. Заважати їм чоловіки не мали права, хіба що частували їх солодощами та навіть випивкою.
Дата Сирного тижня щороку змінюється, оскільки залежить від церковного календаря та дня святкування Великодня.
У 2023 році в Україні Колодія відзначають з 20 по 26 лютого. А з 27 лютого розпочнеться Великий піст, який закінчиться 15 квітня, напередодні Великодня, яким цього року ми відзначатимемо 16 квітня.
Третій день фестивалю «Одесі-610» подарував одеситам нові знання, емоції та можливості для творчості. Гостям запропонована… Read More
Ввечері 19 травня відбулася телефонна розмова американського президента Дональда Трампа з правителем РФ Володимиром Путіним.… Read More
У вівторок, 20 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More
Норвезька рада у справах біженців (NRC) оголосила про відкриття нового етапу реєстрації на грошову допомогу… Read More
В Одесі відбулися щорічні навчально-практичні змагання серед працівників екстреної медичної допомоги. У межах заходу медикам… Read More
Стати своїм у селі вдається не кожному приїжджому. А тим більше за короткий термін отримати… Read More