Статті

Мандруємо з «Одеським життям»: Маяки – село з 600-річною історією

7 жовтня 2022 року свій день народження відзначало село Маяки, що у Біляївському районі Одеської області. Йому виповнився 601 рік.

Село Маяки розташоване на берегах Дністра за 40 км від Одеси, та за 7 км від Біляївки. Це мальовниче село люблять усі, особливо рибалки та туристи.

Через село проходить траса Одеса – Рені. А неподалік Маяків розташований пункт пропуску через молдавсько-український кордон Маяки – Зручне – Паланка.

Перші письмові згадки про Маяки, що вважається найстарішим селом області, відносяться до 1421 року (приблизно одночасно зі згадуванням замку та порту Хаджибей на місці майбутньої Одеси), коли великий князь литовський Вітовт побудував тут замок Маяк-Караул як сторожовий прикордонний пункт. Тут, у гирлі Дністра, у місці судноплавства річкою та лиманом, явно стояв маяк, що дав назву поселенню.

У XVI столітті цей замок зруйнували османи (турки), перетворивши його на місце складу лісових вантажів, які вони сплавляли з верхів’їв Дністра. На місці села археологи знайшли і давніші городища.

Починаючи з 1775 року в Маяках стали селитися запорізькі козаки, а село стало торговим вузлом, оскільки тут існувала єдина зручна пристань на Дністрі.

Потім Маякі вже після входження Північного Причорномор’я до складу Російської імперії досить довго також були стратегічно важливим місцем – тут була переправа через Дністер. Маяки навіть вважалися містом Одеського повіту Херсонської губернії, щоправда, заштатним. У такому статусі Маяки перебували з 1862 до початку XX століття. За даними перепису населення 1897 року, у Маяках проживала 4575 людина.

Тут була важлива річкова пристань, на якій перевантажувалися вантажі з річкових барж на морські каботажні судна або на підводи для доставки до Одеського порту.

У 1860-х роках Маяки навіть розглядалися як один із варіантів прокладання залізниці з Одеси, але остаточним варіантом стала гілка від станції Роздільна до Тирасполя, продовжена потім на Кишинів. Проте стратегічного значення Маяки не втратили – саме тут у 1950-і роки збудували міст через Дністер під час прокладання сучасної траси з Одеси на південь області, до Сарати, Арцизу, Татарбунарів, Ізмаїла, Болграда та Рені.

А 1957 року український астроном Володимир Цесевич створив у Маяках астрономічну обсерваторію.

За даними за 2021 рік, у Маяках мешкало 6500 осіб. Істотна частина місцевого населення займається рибальством на Дністрі та Дністровському лимані.

Здалеку узбережжя виглядає дуже красиво і спокійно. Кожен відчує тут умиротворення.

Раніше «Одеське життя» побувала в Кодимі, Біляївці та Ізмаїлі.

Джерело та фото: Одеський кур’єр

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

В Одеській області від вибуху зарядки для телефону постраждала дворічна дитина

В одному з житлових будинків Білгорода-Дністровського вибухнув зарядний пристрій для телефону, що спричинило пожежу. Поруч… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Котельні Одеської області працюватимуть незалежно від природного газу

Наразі Одеська область готова до опалювального сезону на 93%. Триває процес забезпечення генераторами об'єктів водопостачання… Читати далі

2024-09-20
  • Новини партнерів

Топ-5 футбольних ліг світу: огляд найсильніших чемпіонатів

Футбол – гра мільйонів, і найкращі ліги світу привертають увагу вболівальників з усіх куточків планети. Читати далі

2024-09-20
  • Новини

В Одесі розширили програму допомоги молодим учителям: хто отримає щомісячні премії

Аби заохотити до роботи в закладах освіти молодих педагогів, в Одесі триватимуть щомісячні муніципальні виплати… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Хто з одеситів 20 вересня залишився без світла: адреси планових відключень

У п'ятницю, 20 вересня 2024 року, ДТЕК «Одеські електромережі» продовжить планові ремонтні роботи. У зв'язку… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Війна, день 940: розкрито основні положення мирного плану Зеленського

Сьогодні, 20 вересня 2024 року, розпочалася дев'ятсот сорокова доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти… Читати далі

2024-09-20