Статті

Людина померла на окупованій території: як отримати спадок

Коли ваша близька людина померла та тимчасово окупованій території України, може виникнути питання щодо оформлення документів про смерть, спадкування. Але закон передбачає таку ситуацію і дає змогу отримати всі необхідні документи. “Одеське Життя” розповідає, як це зробити.

Звернення в РАЦС

Найчастіше, родичи чи близькі померлого стикаються з ситуацією, коли про смерть людини відомо, але немає документів, які б це підтверджували. Або документи є, але видані вони окупаційними адміністраціями, а ці органи на території України є нелегітимними.

Але для документів, про народження та смерть можуть бути зроблені виключення. Тому якщо вони є в наявності, нехай навіть видал їх окупанти, першим кроком для отримання законних українських документів та оформлення спадщини потрібно традиційно звернутися до найближчого відділу реєстрації актів сімейного стану (РАЦС)

Можливо цього буде достатньо, ви отримаєте необхідні документи та відкрили спадщину.

Зараз наведемо правові підстави для цього:

Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (редакція від 19.05.2024):

  1. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
  2. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
  3. Встановлення зв’язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Відповідно до ст.11 цього Закону, особливості реалізації права на спадкування щодо тимчасово окупованої території, передбаченої частиною першою статті 3 цього Закону, регулюються Цивільним кодексом України.

Як бути, щоб отримати свідоцтво про смерть та поновити свої права, як спадкоємця.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для цього, Ви маєте право звернутися до будь-якого міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем Вашого фактичного проживання та надати документи:

  • власний паспорт;
  • довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • свідоцтво про народження, щоб підтвердити родинні зв’язки;
  • наявне свідоцтво про смерть близької особи;
  • наявну копію лікарського свідоцтва про смерть;
  • заява про видачу свідоцтва про смерть;
  • заяву про видачу витягу зі свідоцтва про смерть близької особи.

Відповідно до  ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (редакція від 01.01.2024), державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  1. документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;
  2. рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров’я або судово-медичної установи, – не пізніше п’яти днів.

Відповідно до ч.6 зазначеної статті, державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров’я, де настала смерть, та інших осіб.

Встановлення факту смерті на окупованій території через суд

Якщо РАЦС відмовив в видачі документів, потрібно звернутися до суду. Аргументувати відмову можуть на підставі того, що медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому визнаються недійсними для реєстрації смерті в органах РАЦС Міністерства юстиції України.

В такому випадку ви маєте право звернутися до суду за місцем Вашого проживання.

Суть заяви до суду – про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України Вашої близької особи. В заяві можете вказати сторону – відділ державної реєстрації актів цивільного стану.

Ви можете вказати, що Ваша близька людина померла там, де наразі тимчасово окупована територія України, навести посилання на нормативний акт. Вказати усі можливі відомості, що Вам відомі щодо обставин смерті, якщо є покази свідків, фото обов’язково це важливо зазначити.

В заяві до суду вкажіть, що встановлення факту смерті породжує для Вас юридичні наслідки і Ваше право, як спадкоємця.

Вкажіть, що після смерті близької людини  відкрилася спадщина на все його майно (можете перерахувати).

До заяви до суду Ви можете  надати документи (в копіях):

  • Паспорт;
  • Довідка про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • Свідоцтво про смерть;
  • Лікарське свідоцтво про смерть (або фельдшерська довідка про смерть);
  • Письмову відмову міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції;
  • Свідоцтво про народження (щоб підтвердити родинні зв’язки). За наявності – витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, свідоцтво про укладення шлюбу, інші документи;
  • Документи на право власності померлого (за наявності);
  • Фото, відео, що  підтвердять зазначене в заяві;
  • Свідчення свідків.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Таким чином, рішення суду буду законною підставою для реалізації Ваших прав, як спадкоємця.

Взагалі ж особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України предбачені статтею 317 ЦПК України.

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Узвіз Віталія Блажка (Марінеско) закривають на ремонт: як ходитимуть автобуси і трамваї

На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22