Коли ваша близька людина померла та тимчасово окупованій території України, може виникнути питання щодо оформлення документів про смерть, спадкування. Але закон передбачає таку ситуацію і дає змогу отримати всі необхідні документи. “Одеське Життя” розповідає, як це зробити.
Найчастіше, родичи чи близькі померлого стикаються з ситуацією, коли про смерть людини відомо, але немає документів, які б це підтверджували. Або документи є, але видані вони окупаційними адміністраціями, а ці органи на території України є нелегітимними.
Але для документів, про народження та смерть можуть бути зроблені виключення. Тому якщо вони є в наявності, нехай навіть видал їх окупанти, першим кроком для отримання законних українських документів та оформлення спадщини потрібно традиційно звернутися до найближчого відділу реєстрації актів сімейного стану (РАЦС)
Можливо цього буде достатньо, ви отримаєте необхідні документи та відкрили спадщину.
Зараз наведемо правові підстави для цього:
Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (редакція від 19.05.2024):
Відповідно до ст.11 цього Закону, особливості реалізації права на спадкування щодо тимчасово окупованої території, передбаченої частиною першою статті 3 цього Закону, регулюються Цивільним кодексом України.
Як бути, щоб отримати свідоцтво про смерть та поновити свої права, як спадкоємця.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Для цього, Ви маєте право звернутися до будь-якого міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем Вашого фактичного проживання та надати документи:
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (редакція від 01.01.2024), державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров’я або судово-медичної установи, – не пізніше п’яти днів.
Відповідно до ч.6 зазначеної статті, державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров’я, де настала смерть, та інших осіб.
Якщо РАЦС відмовив в видачі документів, потрібно звернутися до суду. Аргументувати відмову можуть на підставі того, що медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому визнаються недійсними для реєстрації смерті в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
В такому випадку ви маєте право звернутися до суду за місцем Вашого проживання.
Суть заяви до суду – про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України Вашої близької особи. В заяві можете вказати сторону – відділ державної реєстрації актів цивільного стану.
Ви можете вказати, що Ваша близька людина померла там, де наразі тимчасово окупована територія України, навести посилання на нормативний акт. Вказати усі можливі відомості, що Вам відомі щодо обставин смерті, якщо є покази свідків, фото обов’язково це важливо зазначити.
В заяві до суду вкажіть, що встановлення факту смерті породжує для Вас юридичні наслідки і Ваше право, як спадкоємця.
Вкажіть, що після смерті близької людини відкрилася спадщина на все його майно (можете перерахувати).
До заяви до суду Ви можете надати документи (в копіях):
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Таким чином, рішення суду буду законною підставою для реалізації Ваших прав, як спадкоємця.
Взагалі ж особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України предбачені статтею 317 ЦПК України.
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More