Статті

Ляльки наших бабусь: як дослідниця з Одещини відтворює традиції минулого

Раніше діти росли, граючись власноруч виготовленими ляльками. Кожен регіон, та навіть село, мали свій стиль у творенні іграшок. На жаль, сьогодні збереглося дуже мало ляльок з минулого, оскільки термін служби текстилю недовгий. Але завдяки сучасним майстрам, які відтворюють образи старовинних ляльок, у нас є можливість побачити, чим гралися наші бабусі, коли були маленькими, і виховувати своїх дітей на ляльках ручної роботи.

Інна Шипілова – лялькознавиця і велика шанувальниця народної бессарабської ляльки. Понад десять років вона досліджує цю тему. За цей час у неї зібралося кілька колекцій іграшки з різних районів Одеської області.

Особливе місце посідає колекція, зібрана у Болградському районі — вона є однією з найбільших. Є ляльки з Ренійського, Білгород-Дністровського районів. За результатами експедицій, по зібраному матеріалу Інна з колегами написали книгу «Народні ляльки Одеської області». Там відображена колекція не тільки дослідниці, а й колекції багатьох людей.

До великої війни Інна постійно організовувала науково-дослідницькі експедиції, майстер-класи і цікаві виставки. Продовжує дослідницьку роботу і сьогодні.

— Ляльку часто одягають у той одяг, який носять традиційно люди тієї чи іншої національності. Вона зберігає маркери обрядовості та демонструє культуру традицій. Ляльки робили із підручних матеріалів. У хід йшли качанчики кукурудзи, гілочки дерев, квіти та клаптики тканини, — розповідає майстриня.

Але ці примітивні ляльки мали велике значення для дітей — так вони вчилися створювати образи людей, робили їх схожими на бабусю чи матусю.

— Ляльки гагаузьких поселень, наприклад, можна відрізнити одразу, —  продовжує Інна Шипілова. — Вони створені зазвичай із двох паличок, складених у вигляді хреста та обмотаних смужками тканини. Такі ляльки у великій кількості ми знайшли у селі Кубей Болградського району, і тепер ляльки такого типу так і називаємо — «кубейська лялька». А от у сусідньому селі — Чийший — робили інші ляльки, на трьох ногах. Вони є візитівкою тільки цього села, більше ніде я таких не зустрічала.

Сьогодні традиції лялькової майстерності у селі Чийший розвиває Ганна Константинова. Колекція її ляльок зібрана у місцевому музеї. Більшість робіт умілиці також знаходиться у приватних колекціях по всьому світу.

У селі Табаки, розташованому неподалік Болграда, ляльки робили з качанчика кукурудзи, на який вдягали сукню, фартух, зав’язували хустинку. І обов’язково прикрашали голову квітами.

А якими ляльками грали ваші бабусі? Якщо у вас збереглася якась інформація про них, будемо раді, коли ви з нами нею поділитеся, написавши листа до редакції або зателефонувавши за номером (099) 465-13-45.

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19