Статті

Козаки в Одеських степах: як з’явилися, чого хотіли і чого досягли?

Українське козацтво за історичними свідченнями з'явилося у XV столітті і стало своєрідною «стіна, яка відокремлює культурну Європу від дикої Азії» та «твердиня проти татар та росіян». Так писав про Україну у XVIII столітті австрієць Йоган Енгель.

Історичні джерела засвідчують появу українського козацтва у XV столітті. За повідомленням літописця  Мартина Бєльського, 1489-го року під час переслідування татар сином короля Казимира IV Яном Альбрехтом попереду литовського війська до притоки Бугу Саврані йшли козаки, які добре знали Побужжя. Зародившись на прикордонні, козацтво поступово відкраювало від нічийного степу своєрідну буферну зону, яку починало залюднювати. Це стало поштовхом для української колонізації степів, зокрема, причорноморських. 

Козаки під кримською протекцією

У Буго-Дністровському межиріччі, яке межувало з Польщею по річках Ягорлик та Кодима, мешкало 20 тисяч козаків. Ця територія офіційно належала Кримському ханству з 1520-х років, а Порті Оттоманській — з 1779-го. Одеський професор Анатолій Бачинський писав, що в 1711-1734 роках «кримська протекція» мала як економічний, так і військовий характер. Військова присутність стосувалась переважно прикордонної з Польщею смуги Буго-Дністровського межиріччя, в якій існували українські села і яка мала назву Україна Ханська. Саме ці козаки заклали підмурок для виходу запорожців у Кримське ханство і Порту Оттоманську після ліквідації Запорозької Січі в 1775 році. 

Покрова — свято захисників української землі

У запорізьких козаків був особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці та захисниці. Головна січова церква завжди називалась на честь Покрови. Офіційно ж свято Покрови Пресвятої Богородиці на нашій землі було встановлене в 1164 році князем Андрієм Боголюбським.

І першого жовтня (за новим чи прадавнім стилем) українці відзначають одразу чотири свята: Покрови Божої Матері, День Українського козацтва, День захисників та захисниць України, а також День створення УПА. Всі вони нерозривно пов’язані між собою. Адже віками захисники України – від козаків до сучасних героїв – захищали нашу землю від бусурманів, боронили від загарбників та наразі стоять на рубежах нашої України.

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21