Контрнаступ України та остаточна перемога над агресором неможливі без військової допомоги Заходу. До того ж за рік війни українці довели, що можуть дати відсіч «другій армії світу».
Рішення про передачу зброї Україні було ухвалено в рамках дев’ятої зустрічі міністрів оборони НАТО у форматі «Рамштайн».
Одне з актуальних питань для ЗСУ – постачання сучасних західних винищувачів. Але в ході «» вирішити його не вдалося.
США передавати сучасні винищувачі F-16 Україні відмовилися спочатку. Польща та Словаччина заявили про готовність надати із власних запасів літаки МіГ-29. Ці винищувачі радянського зразка частково адаптовані до використання в НАТО. Але для їх поставки потрібна згода всіх членів Альянсу. Готова Польща передати Україні та F-16, а також проводити навчання на цих винищувачах українських пілотів. Знов-таки, узгодивши це питання з НАТО.
Разом з тим, американська компанія-виробник F-16 заявила, що готова постачати літаки до європейських країн. Вони ж, у свою чергу, матимуть змогу реекспортувати свої винищувачі в Україну. І в адміністрації президента Байдена припускають такий варіант.
Сучасні літаки можуть бути передані Україні тільки після створення надійної системи ППО, вважають учасники «Рамштайн-9». І питання постачання протиракетних комплексів, які зможуть ефективно протидіяти російській авіації, стало одним із найважливіших на зустрічі.
Німеччина та Нідерланди підтвердили свій намір передати Україні системи протиповітряної оборони американського виробництва «Patriot». Франція та Італія для боротьби з балістичною метою зобов’язалися поставити комплекси SAMP/T. Крім того, найближчими місяцями Німеччина передасть Україні ще дві пускові системи ППО IRIS-T. Усі ці комплекси будуть забезпечені додатковими ракетами.
З далекобійною зброєю пообіцяла допомогти Україні Великобританія. Йдеться про високоточну дозвукову крилату авіаційну ракету з автономним наведенням Storm Shadow/SCALP, яка може вражати цілі на дистанції від 250 до 1000 км. Таке озброєння посилить можливість ЗСУ порушувати логістику противника, завдавати ударів по накопиченню військової техніки, пунктам управління, базам зберігання зброї, пального та боєприпасів.
Одним з найважливіших пунктів «Рамштайн-9» став розвиток «танкової коаліції». Адже за її допомогою Україна має отримати зброю для формування броньованого «кулака» та проведення контрнаступальних дій.
У рамках переговорів було досягнуто домовленостей про виділення:
Підсилити українську армію танками «Leopard» погодилися Канада, Німеччина, Іспанія, Норвегія, Данія, Нідерланди, Польща та Португалія. Були опрацьовані на «Рамштайн-9» та питання постачання до них запчастин.
Навчання українських танкістів у країнах-партнерах вже розпочалося. Тобто отримані танки будуть забезпечені підготовленими підрозділами.
Правда, частина обіцяних танків – наприклад, Abrams – потрібно буде ще зробити. А деякі інші вимагають серйозного ремонту чи модифікації.
Велику увагу на «Рамштайн-9» було приділено постачанню боєприпасів.
За даними генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, враховуючи масштаби ведення бойових дій, артилерія ЗСУ за добу може витрачати до 5 тисяч снарядів. На Заході боєприпасів у таких кількостях не виробляють. І сьогодні війна в Україні, на думку Столтенберга, є гонкою логістики: Сили оборони України мають отримати боєприпаси раніше, ніж ЗС РФ зможуть перехопити ініціативу на полі бою. Тому виробництво та передачу снарядів країнам-партнерам необхідно збільшити.
Зараз до постачання боєприпасів для України приєдналися Франція та Австралія. Про нарощування їх виробництва заявили США та Німеччина. За словами міністра пророни ФРН Бориса Пісторіуса, вже підписано контракти з найбільшим оборонним підприємством на виробництво 35-мм снарядів для самохідної зенітної установки «Gepard».
В Україну боєприпаси мають бути поставлені в березні.
Як допомогти Україні, придумали, нарешті, і в Швейцарії. Ця країна знайшла спосіб передати Україні озброєння, не порушивши своєї конституції. Адже в основному законі держави зафіксовано його нейтральний статус.
Сьогодні Швейцарія за символічну плату готова продати танки Польщі, Словаччини та Чехії. А потім ці країни зможуть розпоряджатися ними на власний розсуд. Відповідно – передати танки Україні.
Не виключає на сьогодні надання військової допомоги Україні та Ізраїлю.
Більше того, урядом країни розглядається можливість передачі знаменитого «Залізного бані». Хоча раніше ізраїльська сторона стверджувала, що ця система ППО не призначена для використання на таких великих територіях, як Україна.
А поки що Ізраїль запропонував встановити на території України систему оповіщення для попередження населення про наближення російських ракет і БПЛА. Її перше розгортання буде пілотним. І, у найкращому разі, система охопить місто розміром із Київ.
Читайте також:
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More
На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More