Кожен з нас повинен дбати про своїх близьких людей, щодня доводити свою любов. Особливо це стосується літніх батьків. Часом це непросто, але держава в цьому може допомогти. Це може бути соціальна допомога за місцем проживання, або в спеціальному інтернаті.
Як добре та затишно, коли поруч близька людина, яку любиш, навіть старенька. В будь-якому стані, хвора чи здорова, це ваші мама або тато – найрідніші. Добре щоденно про них піклуватися, водити до лікарів, смачно готувати, радіти з ними під час перегляду кінофільму, обіймати. Це завжди щастя та затишок. Вони не беззахисні поки Ви поруч.
І Вам важливо знати про захист з боку держави. Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» (редакція від 27.04.2022), (далі – Закон) п.15, ч.1. складні життєві обставини – обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров’я та розвиток особи, функціонування сім’ї, які особа/сім’я не може подолати самостійно.
Чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини:
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону отримувачі соціальних послуг має право на індивідуальний підхід, що враховує потреби кожної особи/сім’ї.
Навіть у складних хворобах, розладах, є поради лікарів, як доглядати таку людину, в умовах лікарні, або вдома. Але головне – вона одужує, а поруч – Ви.
Трапляються ситуації, коли в родині не мають можливості піклуватися про рідну людину. Або є такі люди, що не бажають змінити свій спосіб життя, посилаються на низькі доходи чи зайнятість, цікавляться, як оформити людину в будинок для людей похилого віку.
Чинне законодавство передбачає, що перебування літньої людини в пансіонаті для літніх людей повинно відповідати Постанові КМУ № 772 від 02.09.2020 року «Про затвердження Типового положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю». Відповідно до п.1, будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю (далі – інтернат) є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів (далі – підопічні).
Залежно від профілю інтернати функціонують як:
Інтернат утворюється, реорганізується та ліквідується за рішенням власника або уповноваженого органу управління (далі – засновник).
Відповідно до п.5 цієї Постанови, підопічні відповідно до встановлених норм забезпечуються:
Проміжки часу між прийманням їжі не повинні перевищувати чотирьох годин, останнє приймання їжі організовується за дві години до сну. Регулюється це відповідно до натуральних добових норм харчування в інтернатних установах, навчальних та санаторних закладах сфери управління Міністерства соціальної політики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 324.
Відповідно до п.13, до інтернату відповідно до профілю приймаються громадяни, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року, – до геріатричного пансіонату;
До інтернату на повне державне утримання безоплатно приймаються:
Громадяни похилого віку, особи з інвалідністю II-III груп, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує два прожиткових мінімуми, але не перевищує чотирьох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, влаштовуються до інтернату та отримують соціальні послуги з установленням диференційованої плати відповідно до законодавства.
Якщо середньомісячний сукупний дохід громадян похилого віку, осіб з інвалідністю II-III груп перевищує чотири прожиткових мінімуми, такі особи влаштовуються до інтернату за умови оплати послуг.
У разі отримання громадянами похилого віку та особами з інвалідністю соціальних послуг із установленням диференційованої плати або за умови оплати послуг, а також у разі отримання соціальних послуг денного догляду, підтриманого проживання (якщо інтернат не забезпечує харчуванням) пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та/або державна соціальна допомога виплачується їм у повному розмірі.
За наявності вільних місць до інтернату можуть прийматися громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, у яких є особи, які повинні забезпечувати їм догляд і допомогу за договором довічного утримання, спадковим договором, за умови оплати послуг.
Відповідно до п.15 цієї Постанови, приймання до інтернату проводиться згідно з путівкою, виданою особі, її законному представнику чи органу опіки та піклування (якщо опіку над підопічними здійснює орган опіки та піклування) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення відповідно до законодавства.
Безплатне і платне перебування в геріатричному інтернаті
Пунктом 18 Постанови передбачено, що інтернат може надавати соціальні послуги як за плату (зокрема, з установленням диференційованої оплати), так і безоплатно – відповідно до встановленого законом порядку.
Реабілітаційні послуги відповідно до індивідуальної програми реабілітації надаються підопічному, що є особою з інвалідністю, на безоплатній основі.
Тарифи на платні соціальні послуги встановлюються інтернатом у порядку, встановленому законодавством.
В даній Постанові зазначено усі моменти щодо перебування літної людини, що передбачає і лікарський супровід і корисне харчування і комфортні умови життя.
Таких умов повинні дотримуватися як державні так і приватні заклади, опікуючись здоров’ям літніх людей.
Якщо хто оформляє близьку людину на платне проживання, з ними геріатричні пансіонати оформляють договір на платне утримання з видачею путівки. При цьому оговорюється перелік послуг, порядок оплати.
Згідно ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Саме в договорі Ви можете оговорити, в яких умовах буде проживати Ваша близька людина, чи потрібен догляд після хвороби, як буде проходити порядок оплати.
Сподіваюсь, що лише складні обставини, коли тимчасово Ваша близька людина зможе проживати в будинку літнього віку. Бо жодне коло літніх людей, жодний цікавий відпочинок по за рідними стінами з близькими не нададуть таких душевних сил та впевненості в завтрашньому дні.
Із власного досвіду скажу, що близька людина, яка щоденно у Вас на очах, швидше одужує, Ви бачите її стан та настрої і завжди так краще радитися з лікарями. Ви бачите її щохвилини, завжди бачите її потреби, і у літньої людини щастя та спокій там, де її родина.
В Одесі продовжать капітальний ремонт гімназії № 5, яка розташована на вулиці Олексія Ватадурського (колишня… Read More
За останні півроку в Одесі значно впали ціни на оренду житла. І хоча оренда квартири… Read More
У четвер, 3 квітня 2025 року, розпочалася 1135-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More
У четвер, 3 квітня 2025 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
В Одесі триває підготовка до нового курортного сезону. Цього року влада планує відкрити для відпочивальників… Read More
В Одесі затримали російського агента, який виготовляв саморобні вибухові пристрої для терактів в Україні. Одну… Read More