Статті

Як жили німецькі засновники Арциза показали в музеї просто неба

Арциз заснований в 1816 німецькими колоністами, що переселилися з Вюртемберга. Назвали вони колонію Йоганнесхорт - "фортеця Іоанна". Пізніше поселення отримало назву від французького міста Арсі, біля якого в березні 1814 року було здобуто перемогу над наполеонівською армією.

Основним заняттям переселенців було сільське господарство: вони вирощували пшеницю, кукурудзу, ячмінь, розводили велику рогату худобу, овець, коней.

Сьогодні, через 207 років, ці рядки оживають у музеї просто неба, облаштованому на в’їзді до міста Арциз підприємцем Павлом Гафінцем.

Розташований біля дороги, музей змушує кожного, хто не поспішає у важливих справах, зупинитися та доторкнутися до предметів, які ще пам’ятають енергію тих, хто їх створював.

Ансамбль очолює відновлений і діючий колодязь-журавель. Поруч — велике кам’яне корито, куди тварин наводили на водопій. Тут же — розпряжений візок, пристрої для переробки винограду та приготування вина. Недалеко від колодязя облаштована невелика альтанка, де можна посидіти і насолодитися краєвидами: гарним степом з одного боку та першими міськими спорудами – з іншого.

— Тут кожен відчуває цю енергію, – каже Павло Гафінець, – оскільки на цьому місці відбувалися різні за емоційним забарвленням події.

Саме в цій стороні німецькі колоністи вирішили дати початок новому поселенню. Звідси ж зі сльозами на очах вони залишали улюблені безсарабські землі, які стали для них батьківщиною, коли в 1940 році їх усіх «добровільно» депортували до Німеччини. Залишене німцями місто стали заселяти представники інших національностей, які на той момент жили в селах навколо Арцизу.

А ще відновлена ​​криниця є свідком великого кохання між німцем і болгаркою, а потім і важкого розлучення двох закоханих.

Один із експонатів музею – план міста Арциз та прізвища перших німецьких сімей, які його будували та розвивали.

— Сьогодні це багатонаціональне місто, але про його засновників тут красномовно говорять багато будівель і предметів побуту, що збереглися. Тому відновлення колодязя та створення музею – це данина пам’яті людям, які прибули на порожні землі та за сто з лишком років створили місто, про яке дізналася вся Європа. Місцеві німці славилися конярством та виготовленням найкращої кінної атрибутики, — розповідає Павло.

Павло Гафінець

Сьогодні до цього невеликого музею приїжджають відпочивати та фотографуватися. За словами засновника, найцікавіші фотографії увійдуть до альбому, який вирушить до міського музею як нагадування для майбутніх мешканців благодатної Арцизької землі.

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Статті

Безбар’єрність на Одещині: прогулянка на візку сільськими вулицями 

Через війну в країні ми все частіше бачимо на вулицях людей з інвалідністю, яким доводиться… Read More

21-05-2025 в 18:31
  • Новини

Концерти в Одеському Ботанічному саду відкривають сезон

Жива класика просто неба, серед квітів і дерев – у Ботанічному саду знову стартують концерти… Read More

21-05-2025 в 17:58
  • Новини партнерів

Секрет бразильських сідниць: без імплантатів, ризиків та ускладнень

Жінки з усієї планети невпинно захоплюються бразильській «генетиці» і часто бажають наслідувати в таких пишних… Read More

21-05-2025 в 17:53
  • Статті

Зашифровані таємниці українських народних пісень

Кожен з нас хоча б раз у житті співав українську народну пісню. Навіть якщо вокал… Read More

21-05-2025 в 16:33
  • Новини

Аварійне відключення води в Одесі: хто залишиться без водопостачання на весь день 22 травня

Завтра, у четвер, 22 травня 2025 року, частина одеського мікрорайону Черемушки чекає на аварійне відключення… Read More

21-05-2025 в 16:13
  • Новини

Три роки безвісти: герой з Одещини повертається додому

Теплицька громада попрощається із захисником України Ігорем Борисовичем Савченком, який три роки вважався безвісти зниклим. Read More

21-05-2025 в 15:31