Бувають складні ситуації, коли чоловік і жінка перебувають у незареєстрованих шлюбних стосунках. Як захистити права дитини, якщо батько помер?
Народжена дитина росте без батька, вимагає особливого соціального захисту та підтримки. І жінка шкодує, що не зареєструвала стосунки, і батьки чоловіка бажають підтримувати родинні стосунки з онуком.
У такому разі жінці слід звернутись до місцевого суду. Суд має право розглядати справи щодо встановлення споріднених відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Наприклад, якщо підтвердження такого факту є необхідним для отримання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв’язку із втратою годувальника. У заяві до суду слід зазначити, що встановлення факту батьківства відповідатиме інтересам дитини та забезпечить її права.
Також у заяві слід написати про необхідність внесення змін до актового запису про народження дитини. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень здійснено відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
До заяви до суду необхідно надати такі документи (копії):
Можна запросити свідків (сусідів, батьків чоловіка, друзів), які можуть підтвердити ваші стосунки, факти проживання та спільного господарства. Можна надати до суду спільні фотографії, відео. Якщо бабуся та дідусь (з боку померлого батька) продовжують дбати про онука, про це слід зазначити у заяві до суду.
Після ухвалення рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження та видає нове свідоцтво про народження. Підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану є рішення суду:
Коли суд установить факт батьківства, дитина має право на спадкування. Відповідно до статті 1261 Цивільного Кодексу України насамперед право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той із подружжя, який його пережив, та батьки.
Якщо батько дитини – військовослужбовець, її рідні мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги згідно з пунктом 1 статті 16-1 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»:
Утриманцями вважаються члени сім’ї, які, згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на пенсію у разі втрати годувальника за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особа, звільнена з військової служби, смерть якого настала протягом року після звільнення).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 168 від 28 лютого 2022 р. «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їхнім сім’ям під час дії воєнного стану», сім’ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 15 мільйонів гривень, що розподіляється рівними частками на всіх отримувачів. Важливо знати, що на цю допомогу не мають права громадяни Росії чи громадяни Білорусі, особи, які постійно проживають на територіях цих країн, та особи, засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, допомогу державі-агресору.
Доросла людина також може встановити факт батьківства після смерті батька – за власною заявою. Це потрібно для оформлення спадкових справ після смерті батька.
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More
У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More
В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More