20 грудня 2022 року голова Одеської ОВА Максим Марченко затвердив обласну Програму розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на 2023-2025 роки. Про фінансування, створення Асоціації мовних курсів Одещини та популяризацію української мови читайте далі.
Заступниця директора департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації Ярослава Різникова розказала, що поліетнічний Одеський регіон досить довгий час втягувався в російську мовно-культурну парадигму. З огляду на довготривалу активну роботу російської пропаганди, мовне питання в нашому регіоні залишається певним тригером. Тому ключовими проблемами Програми визначені:
Ярослава Різникова нагадала про рішення Конституційного суду України від 14 липня 2021 року. Ним визнано конституційним Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Там йдеться про те, що загроза українській мові є рівносильна загрозі національній безпеці України, оскільки «Українська мова є невіддільним атрибутом української державності, що зберігає свою історичну спадкоємність від давньокиївської доби. Українська мова — доконечна умова (conditio sine qua non) державності України та її соборності», — йдеться в документі.
Представниця Уповноваженого із захисту української мови у південних регіонах України Ярослава Вітко-Присяжнюк вважає, що Програма має популяризувати українську мову. На її думку, це комплексне питання, куди мають входити і мовні курси, і різноманітні просвітницькі заходи, і поширення української культури (книги, пісні тощо).
— Найважливіше в цьому питанні, як на мене, це відійти від своєрідної «радянщини» у підході до популяризації української мови. Наша мова — це більше не декоративний елемент, на одному рівні з вишитим рушником, шароварами, хлібом-сіллю й «застільними» піснями», — прокоментувала Ярослава Вітко-Присяжнюк.
На її думку, українська мова — це мова народу-воїна, вона жива й щоденно змінюється та розвивається, нею пишуть художні книги й історію. Це те, що ми використовуємо повсякчас, живемо й думаємо нею.
— Це наша зброя в інформаційній боротьбі з агресором, і тільки після усвідомлення усіх цих тез кожним пересічним українцем — ця боротьба буде виграна, — вважає Ярослава Вітко-Присяжнюк.
Ярослава Різникова розповіла, що Програма розрахована на три роки.
— Вона включає план конкретних заходів, для реалізації яких передбачається виділити з обласного бюджету 1 мільйон 650 тисяч гривень, — повідомила вона.
В рамках фінансування передбачається:
До реалізації Програми залучать органи публічної влади, заклади культури та освіти, громадські організації. Інформація про її виконання оновлюватиметься двічі на рік. На думку Ярослави Різникової, це дасть можливість вчасно реагувати на зміни в ситуації.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь відзначив, що в Одеській області замала мережа курсів вивчення української мови. Ярослава Вітко-Присяжнюк повідомила, що зараз істотно збільшився попит на вивчення української мови. Багато людей відмовляються від російської, не бажаючи мати нічого спільного з агресором, і шукають собі українськомовне оточення. Водночас після 24 лютого суттєво побільшала кількість розмовних клубів та мовних курсів. Частина з них функціонує при державних та комунальних установах, ще частину утворюють небайдужі.
— Зараз спільно з профільним департаментом Одеської ОВА та громадськістю працюємо над створенням Асоціації мовних курсів Одещини, — відзначила Ярослава Вітко-Присяжнюк.
Вона вважає, що це дасть змогу більш ефективно працювати в спільному напрямку, обмінюватися досвідом, розширити наявну мережу курсів та клубів. Для виконання Програми на Одещині фахівців вистачає, відмітила представниця Уповноваженого з захисту української мови на Півдні.
Щодо дотримання мовного законодавства з боку мера Одеси Геннадія Труханова, Ярослава Вітко-Присяжнюк відмітила, що Закону він не порушує.
Ольга ЛОПАТЮК
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More