Статті

Як говорити з дітьми про війну?

Війна, яку розв'язала Росія в Україні, жорстока та абсурдна. І, звісно, хочеться сховати своїх дітей від цих страшних реалій. Але це, на жаль, неможливе. І сьогодні дітям як ніколи потрібна підтримка дорослих. Освітній центр Верховної Ради наполягає, що з дітьми говорити про війну треба. Але до різних вікових груп потрібний свій підхід.

Головне правило – дітям треба казати правду. Але при цьому намагатись зберігати максимальний спокій, уникаючи панічних емоцій. Навіть на перший погляд нетямущі малюки чудово зчитують настрій дорослих і втрачають відчуття безпеки, що призводить до нервових станів, постійного страху та емоційних зривів. Ще більше цей стан посилює неконтрольоване та повне паніки спілкування дорослих між собою, але при дитині.

Як говорити про війну з дошкільнятами

Малюкам можна пояснювати все, що відбувається за допомогою казок, у яких йдеться не лише про війну, а й у принципі про безпеку. Почати можна з елементарної “Кози-дерези”. І нагадати про те, як небезпечно пускати чужих до своєї оселі, як важливо триматися разом, слухати батьків і бути уважними. Такі історії можна спокійно видозмінювати – зобразити головним героєм улюбленого персонажа або домашню тваринку, придумати сюжет, який нагадував би події навколо і таке інше.

Читайте також: Дружили дві дівчинки, дружили двоє хлопчиків: про війну – мовою мультика для дітей (відео)

Як говорити про війну з дітьми від 6 до 10 років

Тут важливо постійно повторювати, що ви (навіть якщо і розгублені) готові до всього, ніколи не киньте свою дитину і обов’язково захистите. Найчастіше обіймайте своїх дітей та нагадуйте, що ви тут, ви поруч. Розкажіть про те, що збір «тривожної валізки» – це сьогодні необхідність, щоб усе найважливіше і потрібне було під рукою. Є укриття, в якому можна сховатися. Якщо хтось із батьків чи інших родичів зараз на війні чи в теробороні, поясніть, що зараз це така робота. Дорослі захищають країну, а діти допомагають тим, що виконують свою роботу: навчаються, допомагають по дому, слухаються дорослих і не вередують. Можна запропонувати дитині вкластися у спільну перемогу та намалювати малюнок, написати віршик чи якусь історію.

Як говорити про війну з підлітками

Старші діти вже й самі вміють знайти всю потрібну інформацію в інтернеті та соцмережах. І тут головне завдання батьків – акуратно фільтрувати той потік новин, який мчить з усіх боків. Обов’язково розповісти та пояснити, чому важливо читати лише офіційну інформацію. Якщо у дитини є улюблені блогери, які публікують новини частіше за наш уряд, можна запропонувати разом розбиратися з тим, де є офіційне підтвердження, а що однозначно фейк. Розповісти про те, що під час війни ворог завжди готує пропаганду, щоб ввести в оману. Тому президент України виступає кілька разів на день, і всі офіційні особи також публікують лише перевірену інформацію у соцмережах. Не все, що потрапляє в інтернет, правда. Причому навіть у мирний час.

І обов’язково всім дітям, незалежно від віку, необхідно регулярно нагадувати про те, що у воєнний час важливо бути в рази обережнішим: не піднімати сторонні предмети на вулиці, не тікати від батьків на прогулянці тощо. А ще про те, що ви дуже любите їх.

І ще один момент, що стосується і дорослих, і дітей. Не викладайте в інтернет і не пересилайте друзям фото та відео вибухів, пересування української техніки, селфі з військовими на блокпостах та все те, чого ворог не повинен знати. Бережіть себе та своїх дітей. Все буде Україною!

Фото: Today.ua та Фокус

Share

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19