Якими були перші пральні машини ви дізнаєтесь з цього матеріалу. Перша пральна машина винайдена 28 березня 1851 року в США. Згодом вони суттєво видозмінилися та продовжують допомагати нам у побуті. «Одеське життя» з'ясувало, якими були перші пральні машини, і як виглядають їхні незвичайні модифікації сьогодні.
Людство навчилося прати з того часу, як придумало носити одяг – тобто задовго до нашої ери. Перш ніж зробити винахід пральної машини, речі доводилося чистити руками, а замість порошку використовувати деревне вугілля, відвари з трав, фруктів та овочів, золу та тваринний жир і навіть кисле молоко. Прабатьком відбілювача у наших предків виступав свинячий гній.
Прання вважалося заняттям вкрай важким, а тому в давнину люди вигадали багато «помічників», які заміняли ним пральні машини.
Моряки стирали не руками, а за допомогою корабельних канатів: на них прив’язували брудну білизну і викидали в’язку одягу за борт. Морські хвилі чудово справлялися з режимом прання та полоскання.
У Стародавній Греції прачки викопували в глині яму, опускали туди брудну білизну і тупцювали по ній ногами. Для полоскання речі відносили на морський берег.
У багатьох країнах бруд із білизни вимивали за допомогою тертя одягу про каміння. Так робили, наприклад, в Індії, де пранням займалися виключно чоловіки.
Наші пращури чистили речі за допомогою дерев’яної пластини з короткою ручкою, яку називали праником. Одяг натирали милом, клали на дошки й потім били по цій конструкції пластиною.
Перша пралька та прототип пральної машини з’явився 226 років тому: 28 березня 1797 року в США Натаніель Бріггс запатентував дерев’яний ящик з рамою, яка рухалася і тим самим допомагала прати білизну. З того часу 28 березня вважається днем створення першої пральної машини.
Пізніше в ужиток увійшли дерев’яні бочки, механізм яких рухався від пари.
Через півстоліття, 1851 року, американець Джеймс Кінг придумав першу «пральку» з барабаном. Цей пристрій трохи більше був схожий на сучасні машинки, але продовжував працювати від ручної тяги.
Ще через 10 років у механізму з’явилися валики для сушіння білизни.
Щоб не напружувати руки, у Каліфорнії була винайдена пральна машина, барабан якої замість людини крутили тварини – 10-12 мулів. Такий пристрій міг одночасно випрати до 15 сорочок.
Серійне виробництво пральних машин у США налагодив Вільям Блекстоун у 1874 році. Його пристрої коштували по 2,5 долари, а заснований ним завод працює досі.
У 1906 році людина перестала мучити себе та тварин, тому що світ нарешті побачив електричну пральну машину. Її створив американець Алва Фішер. Він забезпечив пристрій двигуном, а барабанну частину з дерева замінив на метал.
Перша пральна машина-автомат з’явилася у США 1949 року. Ще через рік такі пристрої навчилися самостійно віджимати та висушувати одяг за допомогою центрифуги.
У ті роки пральні машинки почали випускати й у СРСР, але довгий час вони були ручними, а потім напівавтоматичними. Повноцінна автоматична пральна машина «Волга-10» з’явилася в Радянському союзі в 1875 році. Пізніше в країні налагодили випуск наймасовішої «пральки» «В’ятки-автомат».
З 1990-х років до автоматичних пральних машин почали додавати «розумні» технології. Зараз ця побутова техніка вміє прати в десятках специфічних режимів і може виглядати несподівано.
Деякі виробники додають до сучасних машинок режим AirWash. В цьому випадку вода при пранні не використовується, а білизна очищається за допомогою стисненого повітря.
У Туреччині винайшли пристрій Washit, який поєднує в собі пральну машину та душову кабіну. Людина приймає душ, а мильна вода, що накопичилася за цей час, після використовується для прання.
Попри «розумні» технології, виробники випускають і ручні «пральки», які працюють без електрики. Деякі з них призначені для найбідніших районів Африки, де мешканці не можуть дозволити собі звичайну побутову техніку. Отже, компанія DesignAffairs Studio представила свій винахід Swirl – звичайну гумову кулю, яку наповнюють білизною та мильною водою. Речі стираються, коли конструкція котиться землею. Цим гумовим м’ячем діти також можуть просто грати у футбол.
Дизайнер Мінсунг Бе вигадав безводну портативну «пральку», яка виглядає як звичайний чохол для одягу. Брудна сорочка поміщається всередину електронного футляра та очищається стисненим іонізованим повітрям.
Ще одна портативна машинка – Shaking Washer – схожа на шейкер для коктейлів. В її середину поміщають невеличкі речі, заливають їх мильною водою, а потім просто трясуть цю закриту колбу. Працює пристрій на батареях або від мережі.
У Тайвані придумали машинку-гральний автомат Amusement Washing Machine. Прання в ній платне: воно поєднується з комп’ютерною грою і коштує кілька жетонів. Коли гравець переходить на новий рівень, машинка починає новий етап прання – віджимання або сушіння. При програші користувачеві доведеться кинути в автомат ще кілька жетонів, щоб допрати свої речі до кінця.
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More