Гіперестезія чи чутливість зубної емалі не вважається самостійним захворюванням. Але вона здатна завдати людині серйозного дискомфорту. Чому вона виникає і як із нею боротися, розповіла стоматолог-терапевт Наталія Головня.
Підвищена чутливість зубів, при якій під впливом подразників виникають короткочасні болючі відчуття, називається гіперестезією. Це не захворювання, але патологічний стан, зумовлений вродженою чи набутою анатомічною особливістю зубів – зменшенням товщини емалі. Через її витончення оголюється дентин і знижується ступінь ізольованості нервових закінчень, як наслідок – підвищується чутливість та виникає біль.
Гіперестезія — дуже поширена проблема, з нею стикаються до 60 відсотків населення планети. Жінки страждають від чутливості зубів частіше за чоловіків.
У витонченні емалі та виникненні підвищеної чутливості зубів можуть бути винні різні фактори: спадковість, механічна травма (тріщина або скол), клиноподібні дефекти зубів, неправильний прикус або звичка скрегіт зубами, зловживання з підвищеною кислотністю, куріння, використання агресивних засобів для чищення та відбілювання. Часто причиною розвитку підвищеної чутливості зубів стають поширені захворювання ясен — пародонтит або пародонтоз, при яких ясна «вкорочується», оголюючи чутливу шийку зуба.
Іноді виникнення проблем з емаллю побічно провокують захворювання інших органів. Так, ризик виникнення гіперестезії підвищується на тлі ендокринних патологій, гормональних збоїв, хвороб шлунково-кишкового тракту, дефіциту в організмі вітамінів та мінеральних речовин.
Підвищена чутливість також може тимчасово виникнути в результаті:
Часто гіперестезія розвивається в результаті поєднання відразу кількох факторів.
Якщо чутливість підвищена на одному або кількох зубах, її називають обмеженою. Якщо одночасно на всіх – генералізованою.
Також розрізняють три ступені гіперестезії зубів:
Неприємні відчуття можуть бути сильними або слабкими. Це залежить від індивідуальної переносимості, фізичних та емоційних факторів.
Багато хто не сприймає підвищену чутливість зубів як серйозну проблему і не поспішає її лікувати. Але ігнорування гіперестезії зазвичай призводить до її посилення та викликає ускладнення аж до руйнування зуба. Тому важливо з’ясувати причину витончення емалі та усунути її.
Після огляду та виявлення факторів ризику лікар може призначити як повноцінне стоматологічне лікування (при карієсі, пародонтиті, пульпіті, клиноподібному дефекті), так і професійне чищення зубів (при твердому нальоті), спеціальні процедури для відновлення та зміцнення емалі та дентину (глибоке фторування, ремінералізацію).
Якщо причина не в зубах, а в хронічних захворюваннях або в загальному стані організму — стоматолог направить вас до потрібного фахівця: ендокринолога, гастроентеролога, інфекціоніста, психотерапевта.
У домашніх умовах рекомендується використовувати для чищення зубів щітку з м’якою щетиною, зубну нитку та пасту для чутливої емалі має маркування «сенситив» («sensitive»). Важливо також відкоригувати раціон, звівши до мінімуму вживання продуктів та напоїв, що містять кислоти та цукорнар. Насамперед це фруктові та ягідні соки, вино, кислі яблука, помідори, цитрусові, льодяники, солодкі газування.
Ірина Лебединець
Читайте також:
В Одесі можуть розпочати примусову евакуацію неправильно припаркованих авто вже у травні. Водіям доведеться сплачувати… Read More
Розвиток промислових квадрокоптерів тісно пов'язаний із зростанням потреби в ефективній та безпечній розвідці місцевості, інспекції… Read More
В Одесі після зимової консервації знову запрацював фонтан на Театральній площі біля Оперного театру. Його… Read More
Завтра, 4 квітня, в Одесі на Соборній площі розпочнеться демонтаж дитячого майданчика. Про це попереджає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More
Громадська організація «Деколонізація. Україна» оновила перелік населених пунктів, які, на думку активістів, необхідно перейменувати у… Read More