З початку повномасштабної війни, рятуючись від агресії рашистів, в Україну залишили мільйони наших співвітчизників. Притулок та захист більшість із них отримали у країнах Європи. Сьогодні удари агресора по критичній інфраструктурі України спричинили нову хвилю біженців. На що можуть розраховувати українці за кордоном, дізнавалася «Одеське життя».
У 2001 році Євросоюз прийняв Директиву 2001/55/ЄС щодо мінімальних стандартів тимчасового захисту у разі напливу переміщених осіб. Вперше цей документ активували 3 березня 2022 року – після того, як у ЄС ринув потік переселенців із охопленої війною України.
Директива гарантує право на проживання, соціальну та медичну допомогу, дає можливість знайти роботу, відкрити рахунок у банку, відправити дітей на навчання.
На сьогоднішній день, за даними ООН, як біженці в країнах Європи зареєструвалися 4, 9 млн українців. У трійці лідерів держав, які дали притулок нашим співвітчизникам: Польща – 1553707 осіб; Німеччина – 1021667 осіб; Чехія – 476 025 осіб.
Продовжить приймати українських біженців Європа і 2023 року. Водночас країни, які надають українцям тимчасовий захист, поступово змінюють правила допомоги. Найсуттєвіші зміни стосуються розміру виплат, умов проживання та оплати проїзду у громадському транспорті.
Згідно з новими правилами, 2023 року українці зможуть розраховувати на безкоштовне проживання з харчуванням у місцях тимчасового розміщення лише перші 120 днів з моменту приїзду до Польщі. Для матерів з дітьми до 12 місяців, багатодітних сімей та людей з інвалідністю цей термін буде продовжено ще на 120 днів. Потім за проживання потрібно платити.
З 1 лютого біженцям доведеться сплачувати 50% його вартості. Але не більше 40 злотих на добу (трохи більше ніж 300 гривень).
З 1 травня – потрібно буде покривати вже 75% оплати житла. Але не більше ніж 60 злотих на добу (500 гривень).
Від оплати звільнять: людей з інвалідністю, пенсійного віку, вагітних, жінок із дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше, людей, які опинилися у складній ситуації.
Усі пільги та виплати залишаться чинними – новоприбулі зможуть отримати одноразово 300 злотих, а на дітей щомісяця виділятимуть по 500 злотих.
Разом з тим, щоб уникнути нецільової виплати грошової допомоги управління соціального страхування планує контролювати виїзди біженців із Польщі. Залишивши країну більш ніж на 30 днів, виплати та статус тимчасового захисту можна втратити.
Підсилить контроль за виплатою 500 злотих на дітей. У разі виїзду з Польщі її скасовуватимуть – щоб припинити «туризм за виплатами».
Якщо виїзд був у країни Шенгенської зони, статус тимчасового захисту можна відновити. А ось в’їзд до Польщі з території України нових біженців має бути обґрунтований – наприклад, активними бойовими діями у місці проживання.
Безкоштовний проїзд для громадян України у Польщі скасовано. Але, наприклад, у Варшаві, Кракові, Гданську, Вроцлаві, Любліні ним можуть користуватись українські школярі, студенти, діти з інвалідністю.
Також українцям надають знижки на залізничні квитки всередині країни.
Якщо українські біженці офіційно працюють чи відкрили у Польщі власний бізнес, з 1 квітня вони зможуть звертатися за видом на тимчасове проживання.
У Німеччині з 1 січня українським біженцям розмір допомоги підвищили. Допомога з безробіття вони отримуватимуть нарівні з німцями.
Виплати цього року збільшились на 40-50 євро.
Так, одиноким дорослим та батькам-одинакам щомісяця належить по 502 євро (було 449 євро); повнолітнім – 451 євро (було 404 євро); дітям 14-17 років – 420 євро (було 376 євро); дітям 6-13 років – 348 євро (було 311 євро); дітям віком до 5 років – 318 євро (було 285 євро).
Окрім фінансових виплат українцям покривається оренда житла. Сума відрізняється залежно від землі проживання, але в середньому щомісяця становить близько 520 євро на одну особу.
Водночас у більшій частині регіонів Німеччини прийом українців припинено. У грудні біженців ще брали Тюрінгія, Нижня Саксонія, Гессен, Баден-Вюртенберг, Шлезвіг-Гольштейн, Північний Рейн-Вестфалія. Отримати розподіл на інші землі можна лише у виняткових випадках. Наприклад, якщо у вас там оформлений договір на роботу чи навчання, мешкають близькі родичі або друзі, які можуть вас прописати до себе.
У Чехії програму допомоги українським біженцям продовжили до березня 2024 року.
У новому році виплати українцям тут відповідатимуть прожитковому мінімуму, розмір якого змінився з 1 січня.
За новими нормами сума гуманітарної допомоги для дорослих має становити 4860 крон (7870 грн.), для дітей – 3490 крон (5650 грн.) . Торік українським переселенцям виплачували по 5000 крон (8100 грн.)
Для літніх і людей з інвалідністю грошова підтримка буде в 1,5 разу вищою за мінімум. Тобто люди від 65 років та дорослі з обмеженими можливостями мають отримувати 7290 крон (11810 грн.), діти з інвалідністю – 5235 крон (8480 грн.).
Після прибуття до Чехії українці можуть безкоштовно проживати у готелях чи тимчасових притулках на строк до 30 діб. Потім за проживання біженцям доведеться платити.
Термін медичного страхування для українців, які втекли від війни, скоротили з одного року до 150 днів. Якщо людина за цей час знайде роботу, оплачуватиме медичне страхування її роботодавець.
Українці, які мають статус тимчасового захисту в Румунії, мають право на одноразову допомогу від Червоного Хреста у розмірі 110 євро. Біженці можуть отримати безкоштовне житло в одному із шести регіональних центрів розміщення. До того ж, румуни охоче приймають українців у своїх будинках. Для пошуку житла створено спеціальну платформу « Un Acoperiș » – «Дах».
Фінансової підтримки на оренду житла для українців немає. Але власники квартир, які приймають біженців, одержують щомісячні грошові виплати від держави. Їх розмір визначає програма «50 на 20»: 50 лей (390 грн) на день для однієї особи на проживання та 20 лей (157 грн) – на харчування.
Минулого року українці в Румунії могли безкоштовно користуватися міським транспортом та їздити країною потягами у вагонах другого класу. В результаті румунська залізнична компанія зазнала серйозних збитків. І у новому році безкоштовний проїзд потягами для українських біженців скасували.
Офіційних документів, які б підтверджували, що проїзд у міському транспорті для українців безкоштовний, немає. Але на практиці водії та кондуктори, як правило, дозволяють біженцям їздити без оплати.
У новому році за наявності статусу тимчасового захисту українці отримуватимуть грошову допомогу як соціальні виплати – на тих самих умовах, що й громадяни Словаччини.
Щомісячна допомога малозабезпеченим біженцям тут складає: 68,8 євро – для фізичної особи; 130,9 євро – для людини, яка виховує від одного до чотирьох дітей; 119,6 євро – для пари без дітей; 179 євро – для пар, які мають від одного до чотирьох дітей; 191,2 євро – для людини, яка виховує п’ять і більше дітей; 241,3 євро – для пар із п’ятьма і більше дітьми.
Люди з інвалідністю отримують додаткову фінансову допомогу.
З 1 січня 2023 року у столиці країни, Братиславі безкоштовний проїзд для українських біженців у громадському транспорті скасовано.
Користуватися міським транспортом без оплати українці можуть лише у день отримання документів «SLOVAK HELP» – «Тимчасовий притулок» – та ще чотири наступні дні. Це правило також діє для залізничного та приміського транспорту по всій Словаччині.
А ось у Ризі, столиці Латвії у новому році українцям навпаки запропонували безкоштовний проїзд. у громадському транспорті. Правило діятиме до 30 червня 2023 року.
Для того, щоб скористатися безкоштовним проїздом, місце проживання українського біженця має бути зареєстроване у Ризі. Електронний проїзний можна оформити у Ризькому центрі підтримки українців.
Діти дошкільного віку у столиці Латвії їздять громадським транспортом безкоштовно. Ті, хто старші, можуть не платити за проїзд, якщо навчаються у місцевій школі. Щоб отримати безкоштовний проїзний, їм потрібно пред’явити картку школяра – її видають за місцем навчання.
Читайте також: Новий рік очима переселенців: фоторепортажі з різних країн світу
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
View Comments
Вивчити польську мову і вступити до польського вишу можна тутhttps://imclasses.com/