Статті

Долар росте: що буде із цінами після обвалу гривні?

Курс долара в Україні злетів на 25% Такий стрибок неминуче призводить до зростання цін. Як зниження курсу гривні позначиться на наших гаманцях, прогнозують експерти-економісти.

Чи подорожчає паливо?

Зі зростанням курсу валют, прогнозують аналітики, подорожчає все: від палива до продуктів.

Насамперед, вважають фахівці, підвищаться ціни на заправках. Хоча поки що в Одеському регіоні пальне відпускають за колишньою вартістю: бензин у середньому по 52 гривні, дизпаливо – по 57. Щоправда, відразу після доларового стрибка ціни на пальне піднялися на три-чотири гривні. Але на сьогодні – стабілізувалися.

Втім, подорожчання неминуче, вважають експерти. Адже закуповувати паливо доведеться за новим курсом. І прогнозують зростання цін на пальне до 60 гривень за літр. З цієї причини може піднятися ціна і на транспортні послуги.

Імпортні товари: подорожчання неминуче?

Стрибок цін на паливо сніжною грудкою спричинить подорожчання всіх товарів. А зліт долара – насамперед імпортних. За прогнозами економістів, з великою ймовірністю імпорт зросте в ціні на 10-20%.

Насамперед, подорожчають завезені продукти харчування з невеликим терміном зберігання: наприклад, банани, цитрусові, морська риба. Згодом – коли запаси закінчаться – ціни злетять і інші імпортні продовольчі товари, алкоголь, промтовари. Тож якщо ви планували придбати побутову хімію, косметику, техніку для дому – краще зробити це вже зараз.

Читайте також: Що буде з доларом та гривнею до кінця 2022 року?

Зростуть ціни на медикаменти. І не лише на придбані за кордоном, а й на вітчизняні. Адже виробляють їх із імпортних складових.

Подорожчають також товари українського виробництва, при виготовленні яких використовуються імпортні сировини та комплектуючі.

Що буде із цінами на вітчизняні продукти

Ціни на вітчизняні продукти, запевняють у НБУ, через підвищення курсу долара можуть зрости «лише» на 2-3%.

Водночас деякі експерти вважають, що зростання курсу може навіть перебити подорожчання. Причина – утруднена логістика. Через військові дії доступність продукції значно погіршилася. Тому доставляти товари доводиться об’їзними дорогами, що дорожчає витрати на транспортування.

Очікувати на підвищення цін, за прогнозами фахівців, насамперед слід на товари зернової групи – крупи та хліб.

А ось ціни на яловичину можуть зберегтися на колишньому рівні , обнадіюють експерти. Не виключено навіть їх зниження на 2-3%. Причина – у перенасиченні ринку. Яловичина великою мірою експортувалася за кордон. Зараз через блокування портів яловиче м’ясо майже не продається. А м’ясопереробні комплекси на сьогоднішній день яловичину майже не купують.

Відсутність експорту «відкладе» зростання цін на курятину. А ось зі свининою ситуація складніша. Промислове виробництво свинячого м’яса скоротилося через вихід з ринку виробників з південного сходу країни. Що разом із підвищенням цін на пальне та утрудненою логістикою, ймовірно, сприятиме підвищенню вартості цього продукту.

Подорожчання овочів, на думку експертів, не буде. Це – сезонний продукт. Відповідно, у міру надходження нового врожаю ціна на овочі зазвичай знижується.

Послуги транспорту та зв’язку: тарифи зростуть?

Зростання цін на пальне змусило підвищити тарифи на свої послуги «Укрпошті». Адже вартість доставки великою мірою залежить від ціни бензину та дизеля. У середньому тарифи на ці послуги зросли на 13-16%.

А от «Укрзалізниця» у воєнний час ціни на квитки для пасажирів не планує підвищувати.

Комуналка: готуємось платити більше?

До кінця війни Верховна Рада планує «заморозити» тарифи на газ та опалення. Чи не зміниться для населення і ціна за електрику.

Опалювальний сезон уряд обіцяє розпочати вчасно. Водночас українців попереджають про зниження температури у будинках. Оптимальний температурний режим у приміщенні повинен коливатись в межах 18-20°C. Але в жодному разі не опускатись нижче 16°C.

Рано чи пізно ціни на комунальні послуги все ж таки «вистрілять». Адже надовго бути відірваними від ринку тарифи не можуть.

Вероніка Поліщук

Фото: Сьогодні, Главред, Gsminfo.com.ua, Апостроф

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Курортний сезон в Одесі: цього року безпечних пляжів стане більше

В Одесі триває підготовка до нового курортного сезону. Цього року влада планує відкрити для відпочивальників… Read More

03-04-2025 в 08:34
  • Новини

Теракт у Біляївці: в Одесі затримали виробника вибухівки

В Одесі затримали російського агента, який виготовляв саморобні вибухові пристрої для терактів в Україні. Одну… Read More

03-04-2025 в 07:36
  • Новини

В Одесі водій BMW протаранив маршрутку та втік – постраждали пасажири

Увечері 2 квітня у Пересипському районі Одеси сталася ДТП за участю легкового авто та маршрутки.… Read More

03-04-2025 в 07:13
  • Новини

Кліматологи прогнозують в Україні часті та потужні пожежі

Через відсутність стійкого снігового покриву минулої зими на полях і в лісах залишилося багато сухої… Read More

03-04-2025 в 06:42
  • Новини

Одеський гумор: «зірка», що живе в кожній хаті

Доброго ранку, одесити, та й іншим теж великий привіт! Не забуваємо: хоч сьогодні ще й… Read More

03-04-2025 в 06:11
  • Новини

Магнітні бурі 3 квітня: який вплив матимуть на метеозалежних

У четвер, 3 квітня 2025 року, очікується нормальна магнітосфера, без магнітних бур. Read More

03-04-2025 в 05:42