Статті

Дачні поради жовтня: що треба встигнути зробити до холодів

Залишилося менше двох тижнів жовтня для бурхливої діяльності на дачі, підготовки ґрунту та рослин до зимівлі. У дачників відкривається друге дихання: день стає коротшим і прохолодним, а стільки всього ще потрібно встигнути зробити. Зараз саме час розпочати санітарні обрізки дерев та чагарників. Наперед готують посадкові ями і навіть розмножують троянди.

У саду чи на городі: як підготувати посадкову яму

Сад. Серед садівників існує нова думка про підготовку посадкових ям: саджанець з перших днів повинен звикати до того ґрунту, в якому йому належить жити довгі роки. Тому жодних добрив та органіки у ґрунт не додають. Не будемо сперечатися, хто має рацію, але ви зараз напевно спіймали себе на думці, що саме так і робите. Хоча досвідчені садівники на дно глибоких посадкових ям (60-70 сантиметрів, залежно від родючості ґрунту) додають пару відер перепрілого гною і по 200-300 г суперфосфату і калімагнезії, ретельно все перемішавши. Потім яму засипають повністю, щоб грунт просів протягом місяця і більше. Безпосередньо перед посадкою яму відкопують рівно настільки, щоб до неї увійшли коріння саджанця. Нове коріння до удобреного дна ями дійдуть через рік-два, і виявиться це дуже добрим зростанням молодого деревця.

Виноградник. Якщо надумали омолодити кущ винограду шляхом зрізу рукавів на чорну голову, залиште хоча б один багаторічний рукав, щоб наступного року отримати нехай невеликий, але все ж таки врожай. Справа в тому, що пагони, що виросли з багаторічної деревини, врожаю не дадуть. Суцвіття будуть лише на пагонах, що виросли на торішній лозі. У разі омолодження на чорну голову перші грона ви отримаєте за два роки.

Квітник. При осінньому обрізанні кореневласних троянд максимально зберігайте молоді пагони, що здеревіли, що з’явилися з-під землі, для омолоджування куща шляхом видалення старих 3-4-річних гілок. Однорічні пагони випускають нові коріння, які оновлюють кореневу систему. Одно-, дворічні пагони чайно-гібридних троянд обрізають на 5-6 бруньок (25-30 сантиметрів) та плюс одна нирка. Справа в тому, що верхня нирка при осінньому обрізанні часто підмерзає. Тонкі пагони другого порядку на дворічних пагонах обрізають на 1-2 нирки, як і товсті пагони другого порядку.

Захист рослин: білити чи не білити?

Білити дерева восени з користю для рослин чи білити навесні для краси? З погляду ботаніки – однозначно білити потрібно восени.

Побілка – єдиний засіб, який може захистити дерева від сонячних опіків, від морозобоїн у лютневі сонячні дні, коли через перепад температур темна кора, що нагрілася, легко лопається. Молоде дерево можна втратити буквально в перший же сезон, або отримати рани, що довго не гояться, на стовбурі, які теж можуть призвести до загибелі дерева. Тому весняна побілка має виключно декоративний характер.

Помилкове упередження, що молоді і щойно посаджені деревця фарбувати не можна, щоб не забити дихальні пори (чечевички). Однак основний орган дихання рослин – це листя, а сочевики взимку не беруть участі у газообміні. Крім того, жодна з садових фарб не утворює суцільного шару, який перешкоджає диханню, тому що невдовзі вся фарба йде дрібними тріщинами. Тонка кора молодих дерев практично без коркового шару та без побілки легко ушкоджується сонячними опіками та морозобоїнами.

Фарбувати потрібно вщент перших скелетних гілок з обов’язковим фарбуванням розвилок: опіки, морозобоїни, пошкодження хворобами, що дійшли до місць розвилок, фактично засуджують дерево до загибелі.

Перевагу надавайте фарбі, у складі якої є фунгіциди. Важливо білити стовбури до самого ґрунту, це також захистить кору від зайців та мишей – смак фарби їм неприємний. А ось обгортання стволів різними тканими матеріалами у снігові зими приносить більше шкоди, ніж користі. Під мокрою тканиною можливе випрівання кори, а шматки спанбонду миші можуть використовувати в «особистих» цілях.

Фарбують дерева в листопаді, коли за прогнозом буде суха погода протягом трьох днів, щоб побілка добре висохла і надійно закріпилася. А для краси до фарби можна додати трохи кольорового пігменту. Перед фарбуванням на деревах чистять відмерлу кору для позбавлення від шкідників, що зимують, що також економить фарбу.

Город: чому жовтіє озимий часник

Озимий часник є однією з найпопулярніших культур на наших городах, однак у багатьох дачників виникають проблеми із пожовтінням листя.

Про чотири причини цього стану ми розповідали у попередній статті.

П’ята причина – нестача харчування. Крім азоту (про це йшлося в першій частині) навесні часник потребує сульфату магнію. Магній допомагає засвоїтись фосфору з холодного ґрунту для зростання кореневої системи, а сірка сприяє засвоєнню азоту. Це допомагає часнику швидше відновитися і піти у зріст.

У літній період проявляється шоста причина пожовтіння листя – хвороби часнику, особливо фузаріоз. Крім знезараження посадкового матеріалу важливо дотримуватися сівозміни та сіяти сидерати для оздоровлення ґрунту. Також із грядки видаляють уражені рослини. Для профілактики грядки проливають розчином фітоспорину.

Надлишок або нестача вологи також призводить до пожовтіння листя. Полив холодною водою тільки посилить пожовтіння листя.

Єдиний випадок, коли не варто панікувати при пожовтінні листя – період виходу стрілки. Це свідчить про те, що часник забирає вапно та поживні речовини для формування цибулини.

Поради до сезону

Не додавайте в глибоку посадкову яму свіжий гній (тільки перепрілий), оскільки він виділяє шкідливі речовини (аміак, сірководень) і фактичної користі не приносить.
Надлишок мінеральних добрив у посадкових ямах пригнічує корисні ґрунтові мікроорганізми, зокрема дощових хробаків.
Є ряд досліджень, які показують, що при внесенні гною в ґрунт без глибокого перекопування його родючість підвищується в 3-4 рази. При цьому все ж таки рекомендується внесений гній або мінеральні добрива пролити різними біопрепаратами, що містять корисні мікроорганізми, і потім замульчувати. Як правило, від моменту внесення до повного надходження та взяття всіх компонентів рослинами з гною проходить у середньому 3-4 роки.
Купуючи саджанці плодових культур на карликових підщепах, врахуйте, що вирощувати їх без підв’язки до опор не можна (особливо перші роки), оскільки основна маса залягання коренів знаходиться на глибині близько 60 сантиметрів – приблизно як у капусти. До того ж, карлики дуже чутливі до посухи, тому їх краще вирощувати на краплинному поливі. Також для дерев-карликів важливим є нормування зав’язі. І найсумніше: такі дерева недовговічні та вегетують до 20 років.

Квітник: живцювання троянд під зиму

Практично все, що ви зрізаєте на трояндах у другій половині осені, можна живити, причому під зиму. Не все приживається, як при літньому живцювання, але цей спосіб «для лінивих» і аналогічний розмноженню смородини.

На відміну від літнього розмноження, живці зимують під єдиним укриттям, як який використовують одноразові фруктові ящики, вкриті кількома шарами лутрасилу №60. Живці троянд вибирають довжиною близько 20 сантиметрів (на 4-5 бруньок, видаливши листя), нижній зріз прямий під ниркою, верхній косою – на 8-10 міліметрів над ниркою.

Живці встановлюють у розчин кореневіна на 1-2 години, попередньо верхній зріз запечатують розплавленим воском свічки, що горить.

Потім живці прикопують під кутом 45 градусів у вологий пухкий (!) Грунт (можна додати піску або компосту), залишаючи над поверхнею дві нирки, проливають залишками розчину кореневіна і накривають імпровізованим парником.

Місце посадки заздалегідь вибирайте таке, щоб улітку воно було притінене, а навесні продовжуйте загартування під одним шаром лутрасилу, пам’ятаючи, що троянди частіше випрівають, ніж вимерзають.

Отруйна краса: нарцис теж небезпечний

Величезна кількість прекрасних рослин, що тішать око рослин як небезпечні, а й смертельно небезпечні. Серед них звичні та поширені в наших палісадниках квіти.

На закінчення розповімо про жовтий нарцис, який теж відноситься до отруйних рослин, можливо, здивувавши цим квітникарів-початківців.

Усі частини нарциса отруйні, особливо цибулини. Відомі випадки загибелі свійської птиці, якій згодовували листя. Навіть люди потрапляли до лікарні через отруєння листям, коли плутали їх із пір’ям цибулі. Отруєння нарцисами викликає блювання, розлад кишечника, виникає легкий наркотичний та паралізуючий ефект.

Підготував Юрій Руденко
Фото з відкритих джерел

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 983: окупанти атакували Київ безпілотниками

Сьогодні, у неділю, 3 листопада 2024 року, розпочалася дев'ятсот вісімдесят четверта доба широкомасштабної збройної агресії… Read More

2024-11-03
  • Новини

В Одесі не Черемушках на дереві знайшли змію

Жителів одеського мікрорайону Черемушки не на жарт злякала змія, яку місцеві жителі виявили на дереві… Read More

2024-11-03
  • Статті

Соцпрацівники в Одесі: які послуги надають і хто може звернутися по допомогу

Сьогодні, у День працівника соціальної сфери України, «Одеське життя» розповідає, хто такі соцпрацівники, яку вони… Read More

2024-11-03
  • Статті

«Попереду перших»: інженерні війська України відзначають своє професійне свято

Цього недільного дня, 3 листопада 2024 року, в Україні відзначають День інженерних військ – професійне… Read More

2024-11-03
  • Статті

Кому дадуть субсидію на оренду житла?

Через війну багато людей були змушені залишити свої будинки і переїхати до безпечніших регіонів. На… Read More

2024-11-03
  • Новини

Анекдот дня: чи став Ізя приватним детективом?

Усіх із добрим ранком! І дня недільного вам виключно легкого, приємного і позитивного! А щоб… Read More

2024-11-03