Статті

Дачні поради жовтня: посівний календар та підготовка до зимівлі

Осінні дні короткі, і їх потрібно максимально ефективно використовувати під час роботи на присадибній ділянці. Не відкладайте завтра те, що можна перекопати чи посадити сьогодні. Робіть грядки під зимові посіви, готуйте будинок до зимівлі. Робіть все вчасно, щоб залишився час для відпочинку під теплим сонячним промінням бабиного літа.

Що посадити та посіяти у жовтні?

Сприятливі дні для посадки та посіву у жовтні:

  • часник – 10;
  • абрикос, айва, груша, вишня, персик, слива, алича, черешня, яблуня – 11, 12;
  • волоський горіх – 11-14;
  • ожина, агрус, малина, смородина, йошта, братки, крес-салат – 7, 8;
  • суниця, полуниця, гіацинт – 16;
  • ірга, калина, інжир, обліпиха, хурма, квіти з цибулин, морква, петрушка на корінь, селера, буряк – 11, 12, 16;
  • хризантема – 19-22;
  • цибуля на перо – 28-30;
  • шпинат, кріп, фенхель – 30;
  • шпинат – 7, 8, 30.

Заборонені дні:

  • 5 жовтня – для квітів та овочевих культур;
  • 24-26 жовтня – для всіх культур.

Агротехнічні заходи на жовтень

  • оранка, культивація, підгортання, розпушування – 10, 13, 14, 18-22;
  • закладка компосту – ні;
  • обрізка гілок та пагонів – 13-22;
  • обприскування, знищення шкідників – 18-22;
  • полив (незалежно від фази Місяця) – 7, 8, 16, 17;
  • щеплення – 7, 8, 30;
  • прополка – 18-22;
  • внесення мінеральних добрив – 7, 8, 30;
  • внесення органічних добрив – 11, 12, 16, 17.

Примітка: Всі дати належать не тільки до відкритого ґрунту, але й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик і під Місяцем у Водолії.

Чи в саду на городі

Сад. У жовтні починається час осінніх посадок чагарників. При покупці саджанців важливо звертати увагу на коріння, яке має бути захищене від вітру та сонячних променів. Заздалегідь викопайте посадкові ями, щоб грунт встиг дати усадку. Якщо грунт задернений, кидайте верхній шар на дно ями корінням нагору.

Огород. При осінньому перекопуванні не розбивайте земляний ком лопатою, за вас це зроблять опади та морози. Рослинні залишки краще закопати, перешаровуючи ґрунтом, у траншеї під майбутніми грядками. Якщо складаєте бадилля в компостні купи, перешаровуйте його соломою.

Виноградник. Поки що погода дозволяє тримати на лозах пізні сорти винограду, проте це впливає на визрівання лози. Остаточне рішення приймайте залежно від визрівання лоз, які ви залишаєте на плодоношення та заміщення (плодові ланки). Не вирізайте зелені лози, нехай ще «попрацюють» на накопичення пластичних речовин для кореневої системи.

Квітник. Висаджують цибулини квітів, що зацвітають навесні. Проводять підживлення фосфорно-калійними добривами багаторічників, що зимують. Викопують цибулини та бульби для зимового зберігання. Жоржини викопують після першого заморожування, щоб листя максимально віддали поживні речовини в кореневища.

Чому жовтіє озимий часник

Озимий часник є однією з найпопулярніших культур на наших городах, однак у багатьох дачників виникають проблеми із пожовтінням листя.

Перша причина – недотримання термінів осінньої посадки. При ранній посадці часник збільшує, крім коренів, листову масу. Вогкість, холод, нестача світла призводять до появи навесні жовтих сходів. Без весняного підживлення аміачною селітрою нормального врожаю ви не отримаєте. Чому саме аміачною селітрою, а не карбамідом? Карбамід (сечовина) погано засвоюється часником у холодному ґрунті (нижче 14оС). З органіки навесні часник можна підгодувати курячим послідом або гною.

Друга причина – надто дрібна посадка. Глибина посадки має бути 4-6 сантиметрів. При дрібнішій посадці ґрунт за зиму осяде, розмиється дощами, і листочки також будуть жовтими. Навесні такі цибулини можна встромити в ґрунт глибше, підсипати землею або невеликим шаром компосту.

Найпоширеніша третя причина пожовтіння листя – весняні заморозки. У таких випадках проводять обприскування стимуляторами росту по листку: 100 мл на 10 літрів води. Препарат починає діяти при температурі від 5 до 25оС. Друге обприскування проводять через два тижні.

Тяжкий і кислий ґрунт – четверта причина пожовтіння листя. При підвищеній кислотності з осені під перекопування вносять доломітове борошно (400-500 г) або склянку золи на квадратний метр. При високій кислотності кількість золи збільшують до одного літра.

На важких глинистих грунтах восени під перекопування вносять по відру компресу, що перепрів, і піску на квадратний метр.

(Закінчення читайте у наших наступних публікаціях)

Органічне землеробство: що робити, якщо грунт заростає мохом

Ущільнена перезволожена земля покривається мохом і навіть водоростями. Часто це відбувається після застосування гербіцидів чи препаратів на основі гліфосату.

Тонкий шар грунту, який потрапляє гліфосат, сильно закисляется. В результаті розкладання гліфосату відбувається утворення фосфорної кислоти з різкою зміною кислотності ґрунту. Як наслідок, порушуються основні ґрунтоутворювальні процеси.

Закислення грунту може відбуватися і при використанні добрив, що містять хлор, монофосфату кальцію, нашатирного спирту, аміачної селітри, суперфосфату, особливо при поверхневому внесенні. Позелянення свідчить про підвищену кислотність і низьку родючість ґрунту, тому слід вжити заходів щодо його відновлення. Необхідно внесення органічних добрив, компосту разом із розкислюючими препаратами, такими як доломітове борошно та крейда.

Ягідник: бактеріальний рак коріння

Осінь – час посадки, розмноження чи пересадки багатьох ягідних культур, зокрема малини. Але навіть при розсадженні своїх саджанців малини слід звертати увагу на стан кореневої системи.

У уражених рослин пухлини, викликані бактеріями, зазвичай розташовані на кореневищі, в основі пагонів кореневої порослі. На заражених рослинах пагони дають слабкий приріст, листя жовтіє, ягоди формуються дрібні та втрачають смакові якості.

Вважається, що при правильному агротехнічному догляді завдяки високій коренеосвітній здатності рослин малини ягідник можна оздоровити. Практика показує, що ефективних способів боротьби з бактеріальним раком коренів не існує. Від заражених рослин краще позбутися і здійснити посадку здорового посадкового матеріалу на новому місці. У міжряддях молодих рослин малини не варто вирощувати овочеві культури, що уражуються кореневим раком (томат, буряк, морква, капуста).

На малині захворювання найбільш шкідливо, його розвитку сприяє багаторічний обробіток культури одному місці. Крім малини бактеріальний кореневий рак вражає й інші ягідні культури, крім суниці та винограду.

Поширюється хвороба із зараженим посадковим матеріалом. На надмірно зволожених землях хвороба розвивається сильніше. Важливими факторами, які сприяють цьому, є наявність на коренях малини більших сочевичок та пошкодження коренів малини ґрунтовими шкідниками.

Отруйна краса: чим небезпечна квітка купена?

Величезна кількість прекрасних рослин, що тішать око рослин не просто небезпечні, а смертельно небезпечні. Серед них звичні та поширені в наших палісадниках квіти.

Купена також відноситься до отруйних рослин. У неї отруйний і сік, і плоди. Сік квітів викликає подразнення шкіри та очей. Кореневище купени лікарської або аптечної (запашної) використовується в народній медицині, але передозування теж призводить до отруєння. Отруйні плоди купені, щонайменше, викличуть блювання, і це слід враховувати, якщо на дачі відпочивають діти.

(Закінчення слідує)

Ви також можете дізнатися: Дачні поради вересня: дбаємо про родючість ґрунту та компостуємо бадилля

Підготував Юрій Руденко
Фото з відкритих джерел

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Церковне свято 23 вересня: іменинники, прикмети та заборони на зачаття Іоана Предтечи

“Одеське Життя” розповідає, які церковні свята відзначають сьогодні, 23 вересня 2024 року, за новим та… Читати далі

2024-09-23
  • Новини

Магнітні бурі 23 вересня: що обіцяють фахівці з космічної погоди

За даними Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США, сьогодні, у… Читати далі

2024-09-23
  • Новини партнерів

Gepur: якісний жіночий одяг від українського виробника

Вперше про український бренд модного одягу Gepur заговорили відразу після презентації першої колекції майже 15… Читати далі

2024-09-23
  • Новини

Погода в Одесі 23 вересня: бабиному літу – бути?

За прогнозами синоптиків, завтра, у понеділок, 23 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області… Читати далі

2024-09-22
  • Новини

Одеситів запрошують безкоштовно перевірити слух: де і коли

Завтра, у понеділок, 23 вересня 2024 року, у медичних установах Одеси пройде День профілактики та… Читати далі

2024-09-22
  • Статті

На скільки зростуть пенсії і чи будуть пільги у 2025 році?

Ухвалено проект бюджету на 2025 рік. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, пріоритет бюджету – це… Читати далі

2024-09-22