Статті

Дачні поради: що треба встигнути зробити у серпні

Настає спекотний період літа, коли хочеться трохи відпочити. Однак не розслабляйтеся, адже основні культури зараз активно дозрівають – лише встигай їх збирати та переробляти. Причому переробляти краще з великим запасом з огляду на нинішню обстановку в країні. Тому кісточкові культури обов'язково очищайте від кісточок для тривалого зберігання. Також чимало клопоту щодо захисту врожаю від сонячних опіків.

Як захистити виноградник від ос та птахів

Добрий урожай сонячних грон радує не тільки виноградаря – оси та птахи неодмінно скористаються плодами вашої праці. Але не всі хочуть застосовувати проти непроханих гостей отруєні приманки.

Зграя шпаків, горобців, сорок та інших пернатих може склевати або зіпсувати ягоди, які не досягли і 80-відсоткової зрілості. Причому великі птахи з’їдають ягоду цілком, а ось дрібні птахи найбільш шкідливі, тому що наклюють ягоди, створюючи джерело залучення ос, комарів та різних комах.

Багато дачників у сезон дозрівання ягід, а також черешні виставляють у саду напувалки для птахів, особливо у посуху. Освіжати воду бажано щодня, щоб птахи вгамовували спрагу і менше навідувалися на виноградник.

Помічено, що оси прилітають, як правило, на ягоди, що тріснули або пошкоджені птахами, тому особливої ​​шкоди не приносять. На невеликих ділянках дуже ефективні сітчасті мішечки на ягодах, а на довгих шпалерах краще використовувати проти птахів рибальську сітку-плутанку або сонцезахисну сітку. Останню розрізають навпіл, щоб отримати рулон шириною один метр, і прикріплюють до третього дроту шпалери за допомогою прищіпок для білизни, закриваючи зону розташування грон. Одночасно ви захищаєте грона від птахів та сонячних опіків.

Різні газові хлопавки, звукові та візуальні відлякувачі ефективні перші кілька днів або тижнів, а потім птахи до них звикають, тільки збільшуючи свої апетити одночасно з накопиченням цукру в ягодах. Тому вибирайте будь-який із зручних для вас способів у комбінації з іншими.

Чи в саду чи на городі

Город. У серпні частина землі починає «гуляти» після збирання врожаю. Але в природі ґрунт завжди покритий різною рослинністю. Щоб не давати шанс бур’янам, можна посіяти зелені культури, сидерати та навіть посадити торішню картоплю. Дуже добре в якості сидерату посіяти… кормовий буряк. Листя закриє ґрунт, а невеликі бульби, що перезимували, чудово удобрюють ґрунт. У крайньому випадку, порожні грядки перекопайте.

Сад. Крім збору врожаю, регулярно видаляйте або глибоко закопуйте падалицю. Ідеальний час закладання нових ділянок суниці, розмноженої вусами. Пам’ятайте, що на одному місці не можна вирощувати суницю понад 4-5 років.

Виноградник. Головне завдання – прискорити дозрівання та збільшення цукронакопичення ягід, покращити визрівання лози. Для цього проводять позакореневе підживлення по листку з інтервалом 10 днів: Плантафол 5.15.45 – 15-20 г на 10 літрів води. Розставляють пастки та приманки для ос. Для захисту більш ніж від 10 видів гнилі застосовують препарат Світч, але останнє обприскування проводять з урахуванням періоду очікування, після якого грона можна безпечно вживати.

Квітник. Саме час для оновлення клумб, пересадки, поділу багаторічників та посіву одно-, дворічних квітів, а також цибулинних. З добрив застосовують тільки фосфорно-калійні добрива, поступово зменшують поливи і припиняють обрізки, що формують. Приступають до збирання насіння, особливо у квітів, схильних до самосіву.

Органічне землеробство: як отримати сінну паличку

Про трав’яну бродилівку із зелених соковитих бур’янів ми розповідали неодноразово, але чудове підживлення можна зробити також із сіна, яке заготовляють на зиму для домашніх тварин.

Таке підживлення має ще й захисні властивості проти грибків і хвороб. Якщо немає сіна, достатньо накосити різнотрав’я та ретельно висушити протягом кількох днів. Сіно укладають у цебро без трамбування і заливають водою до країв, настоюють 5 днів.

Чим таке підживлення відрізняється від трав’яної бродилівки? У сінному настої менше азоту та більше калію, тому підгодовувати овочі можна навіть під час дозрівання. Але головне – у воду виділяється корисна для рослин сінна паличка, яка, у свою чергу, допомагає боротися з борошнистою росою, а також використовується для профілактики фітофторозу.

Щоб підгодувати кабачки, огірки, перці, томати, капусту чи баклажани під корінь знадобиться 1 літр настою, очевидно, після поливу. Для позакореневої підгодівлі у другій половині літа по аркуші 2 літри настою доводять чистою водою до 10 літрів, додають одну чайну ложку сульфату калію та 5 крапель йоду. Таке позакореневе підживлення також дуже гарне в травні-червні при вирощуванні картоплі.

Що посадити та посіяти?

Сприятливі дні для посадки та посіву у серпні:

  • жоржин, гладіолус, нарцис, квіти з насіння – 29, 30;
  • ірис, крокус, лілійник, півонія – 30;
  • лимонник, ківі, актинідія, шпинат – 9, 10;
  • аґрус, смородина, йошта – 10;
  • суниця, полуниця, гіацинт – 13, 14;
  • інжир – 18;
  • хризантема – 20, 21, 25;
  • квіти з цибулин, морква, петрушка, селера, буряк, редиска – 13, 14, 17, 18;
  • капуста – 31;
  • картопля – 17, 18;
  • цибуля на перо – 10;
  • часник – 16;
  • щавель – 10;
  • кріп – 10, 30.

Заборонені дні:

  • 11 серпня (для квітів та овочевих культур);
  • 26-28 серпня.

Агротехнічні заходи на серпень:

  • оранка, культивація, підгортання, розпушування – 16, 20, 21, 25;
  • закладка компосту – 22, 23;
  • обрізка гілок та пагонів – 16-24;
  • обприскування, знищення шкідників – 20, 21, 25;
  • полив (незалежно від фази Місяця) – 13, 14, 22, 23;
  • щеплення – 10;
  • прополка – 20, 21, 25-28;
  • внесення мінеральних добрив – 10;
  • внесення органічних добрив – 13, 14, 17, 18, 22, 23.

Примітка: Усі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, але й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик і під Місяцем у Водолії.

Зроби сам

Ідеальне добриво для огірків

Підживлення завжди йде на користь, якщо суворо дотримуватись рецептури, щоб не нашкодити огіркам.

Якщо у вас немає можливості використовувати коров’ячий перегній, органічне безбаласне добриво можна зробити самостійно. Знадобиться монофосфат калію та нашатирний спирт. У 10 літрах води розчиніть по одній столовій ложці монофосфату калію (з гарною гіркою) та нашатирного спирту. Внаслідок хімічної реакції утворюється складна сіль.

Ось цим сольовим розчином кожні 10 днів і поливають по 0,5 літра кожну огіркову рослину. Зростання огірків та врожайність збільшаться у рази. Такою ж кількістю розчину можна поливати капусту, кабачки, гарбузові та баштанні культури. І найголовніше – розчин зберігається як завгодно довго.

Не зайве нагадати, що будь-яке кореневе підживлення або по листку проводиться по добре пролитому грунту.

Отруйна краса: які квіти небезпечні

Величезна кількість прекрасних рослин, що тішать око, не просто небезпечні, а смертельно небезпечні. Серед них звичні та поширені в наших палісадниках квіти.

Садова красуня наперстянка небезпечна і для людей, і тварин. Нудота, блювання та діарея починаються вже через 20 хвилин після вживання рослини всередину. Якщо не вжити термінових заходів, наслідки – аж до смерті.

Фітолакс (лаконос) – рослина незвичайна і красива, особливо в дозрівання плодів, схожих на ягоди ожини. Щодо їхньої отруйності однозначної думки немає, але достеменно відомо, що отруйні дикорослі рослини, що мешкають в Америці, звідки і потрапила до нас ця квітка в 70-ті роки минулого століття. Кажуть, що окультурені види, що ростуть у наших садах, вже втратили свою отруйність і навіть мають деякі лікувальні властивості. Але все ж таки краще не варто перевіряти ці чутки. Тому дивимося на рослину та милуємося!

Родючість ґрунту: сумісність підживлення

Створення бакових сумішей різних добрив при позакореневому підживленні або спільному внесенні в ґрунт – суттєва економія праці та часу. Однак не все можна змішувати.

Зола не є джерелом фосфору, а лише кальцію та калію. І пам’ятайте, що кальцій, що міститься у золі, пов’язує фосфати. Те саме і з вапнуванням. Тому підгодовувати фосфатами потрібно окремо від золи та крейди (повістки, доломітки). Доза золи зазвичай 0,5 кілограма на квадратний метр – застосовувати краще навесні чи восени під розпушування та мульчування.

Які препарати не можна змішувати? Лужну реакцію матиме бордоська рідина, хлорокис міді. Їх взагалі краще ні з чим не змішувати, виняток – колоїдна сірка, яка у воді зовсім не розчинна. «Працює» вона тільки при нанесенні на рослини – починає випаровуватися і взаємодіяти з речовинами всередині грибного міцелію, наприклад, борошнистої роси.

Гумати найкраще застосовувати (кількість за інструкцією) у першій половині вегетації для більшості городніх рослин, а в другій половині – для огірків та інших рослин, що потребують внесення добрив постійно (переважно – гарбузові). Вони є стимуляторами росту, тому для рослин, які формують органи спокою у другій половині вегетації, їх не застосовують – цибуля, картопля, буряк, морква, багаторічні декоративні тощо.

Своя селекція: сорт усьому голова?

Літо – час не тільки збору і переробки врожаю, але і природного відбору, коли проводять вибраковування культур, що не сподобалися або, навпаки, визначають рослини для подальшого розмноження.

Позначте сорти ягідних та плодових культур, від яких слід відмовитись, навіть якщо це розрекламований або елітний сорт від відомого розплідника.

Нерідко куплений на ринку саджанець смородини, агрусу просто «завалює» урожаєм або ягоди величезного розміру, і вам зовсім байдуже назва сорту.

А як часто доводиться розчаровуватися при посіві такого «тугодумного» насіння, як петрушка чи селера? Адже часом деяким сортам варто дати утворити насіння і осипатися під зиму, як вони перетворяться на багаторічники, щорічно розмножуючись самосівом. Вам залишиться лише один раз відібрати частину насіння і посіяти його через рік, щоб отримати постійний конвеєр ароматної зелені з ранньої весни.

Згадайте, які смачні та врожайні абрикоси були у нашому дитинстві, і ми поняття не мали, що таке моніліальний опік. Сьогодні багато садівників визнали, що без хімії виростити абрикоси дуже складно і потрібно шукати дуже старі сорти, які стійкі до моніліозу. Або вирощувати звичайну жердину, варення з якої дасть фору будь-якому сорту.

Те саме можна рекомендувати і в пошуках стійких сортів і гібридів винограду, прогулюючись по дачному масиву і придивляючись, з яким сусідом варто подружитися і обмінятися цікавими рослинами.

Шукайте, вирощуйте і розмножуйте ті рослини, які підходять краще за інших для вас і вашої місцевості.

Підготував Юрій Руденко

Фото з відкритих джерел

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Шинний калькулятор: Як визначити, чи підійде вам новий розмір коліс?

При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More

2024-11-22
  • Новини

Прогноз погоди на суботу, 23 листопада: штормове попередження

У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі встановлять 11 нових мобільних укриттів

В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More

2024-11-22
  • Новини

Італія допоможе відновити зруйновану інфраструктуру Одещини

Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More

2024-11-22
  • Статті

Маленька історія про великі серця: як вчителька з Херсону та її учні наближають перемогу

Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More

2024-11-22
  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22