Цього року народний ансамбль «Церенкуца» відзначатиме 20-річчя. Цей колектив молдавської народної пісні виступає не лише на українських сценах, його радо приймають на фестивалях у Болгарії, Молдові, Румунії. Особливо дороге колективу свято, яке відзначається сьогодні, 1 березня, – Мерцішор.
– Усі традиції чудові, але мені особливо подобається Мерцішор, бо він символізує прихід весни, початок нового життя, – каже учасниця ансамблю Анна Кашу. – Це свято краси та кохання, що об’єднує всіх.
Ансамбль «Церенкуца» – незвичайний самодіяльний колектив. Він виступає не лише на сцені – його учасниці «гастролюють» по підприємствах та організаціях.
– Нам подобається відвідувати трудові колективи, – розповідає учасниця ансамблю Марія Катаной. – Ми вітаємо земляків із Новим роком, з Різдвом, співаємо колядки. А першого березня, на свято весни, даруємо мерцішори. Місія нашого колективу – зберігати традиції та передавати їх іншим. Найголовніше, щоб вони не загубилися.
– Ми хочемо з піснями нести добро, – наголошує учасниця ансамблю Оксана Тофан. – Як би нашій країні не було важко, треба, щоб люди відчували – життя триває.
Мерцішор – традиційне свято зустрічі весни у Молдові, Румунії, у молдаван України. Святкується 1 березня. Цього дня люди дарують один одному бутоньєрки із ниток білого та червоного кольору. Ця прикраса, як і свято, називається мерцішором.
У 2017 році свято та його символ у вигляді прикраси ЮНЕСКО включило до Списку культурної спадщини людства.
У репертуарі ансамблю є чимало обрядових пісень.
– Мені подобається пісня «Гаїна» (курка), – розповідає ще одна учасниця ансамблю Надія Бікір. – Є така весільна традиція: перед тим як гості сядуть за великий стіл (молд. – маса маре), з боку нареченого виходять дві жінки з приготовленими курками на блюдах. Вони танцюють під цю пісню і подають одну курку куму, іншу – кумі. Куми розраховуються грошима і після цього гості сідають за трапезу.
Зараз, під час війни, широкі весілля не проводяться, тому коли ансамбль виходить із цією піснею, це сприймається на «ура».
Історія «Церенкуци» розпочалася у 2005 році, коли обласний центр національних культур проводив у Рені молдавський фестиваль. Євгенія Барган, яка очолювала молдавський відділ, попросила допомогти екс-начальницю відділу культури Марію Катаной та колегу Галину Никита-Кулю. Так було сформовано вокальну групу.
Після фестивалю Марія Катаной запропонувала: «Дівчата, а чому ми маємо розлучатися? Давайте й надалі йти разом».
Ансамбль назвали «Церенкуца» – селянка.
Перші три роки колектив позичав костюми у Новосільському Будинку культури, бо своїх не було.
– У 2009 році нас запросили на міжнародний фестиваль до Молдови, де ми посіли друге місце, – розповідає керівниця ансамблю Галина Никита-Куля. – Як винагороду нам вручили три тисячі леїв. На ці гроші ми купили тканину та почали шити костюми, багато зробили своїми руками – кроїли, вишивали.
Концертів було багато, і згодом ми вирішили, що нам потрібен ще один комплект. Де знайти кошти? Почали ходити колядувати. Колядували не лише у місті та селах Ренійського району, а й у сусідньому молдавському селі Джурджулешти. І непогано заробили.
На сьогоднішній день колектив має три комплекти костюмів, які доповнені теплими жилетами для виступів узимку, взуттям, прикрасами ручної роботи – тут вже допомагали шанувальники-спонсори.
У репертуарі ансамблю здебільшого молдавські народні пісні, але колектив співає також українською та болгарською мовами.
Колектив удосконалив переклад пісні «Ой, у лузі червона калина» молдавською мовою – і вона увійшла до його репертуару.
Галина Никита-Куля каже, що колектив готовий виступати з концертною програмою на сорок і більше номерів.
– Ми дуже вдячні нашому неперевершеному маестро Михайлу Тєтрадову, який віртуозно акомпанує нам на акордеоні, – каже пані Галина.
В ансамблі – люди різних професій. Як вони вирішили вийти на сцену?
– Так склалося, що у 2006 році я пішла від чоловіка. Можливо, це сумний момент, але, на мою думку, веселий, – розповідає свою історію Ганна Кашу. – Треба було чимось зайняти вільний час. Якось зустрілася на ринку з Галиною Никита-Куля, ми давно з нею знайомі, і я сказала: «Хочу співати!» Вона зраділа та повідомила, коли найближча репетиція.
– Я співаю все життя, – розповідає Єфросинія Бєрлінська. – Мій батько був неписьменним наймитом, але сам навчився грати на кларнеті та флуєрі (музичний інструмент типу флейти, поширений у Молдові та Балканських країнах – ред.). Вечорами він музикував, мама поралася на кухні, а я, мала, танцювала. Коли працювала в Орлівській школі, керувала хором на 120 голосів. У нас у селі співала не лише школа – я зібрала хор у кожній колгоспній бригаді. Голови колгоспів підтримували цю роботу. Ми об’їжджали тракторні бригади, ферми та інші ділянки під час обіду: я грала на акордеоні, а колгоспники співали. Такої самодіяльності не було ніде. У «Церенкуцу» я прийшла після важкої події у моєму житті – помер мій чоловік. Перед смертю він мені наказав: «Ти повинна співати». Пісня – вона лікує.
– Я співаю постійно – на кухні, коли по дому щось роблю. Йду вулицею – і співаю. Іноді думаю: ось хтось подивиться на мене збоку і скаже – в цієї жінки «не всі вдома» (сміється). А для мене не зрозуміло: чому людина щось робить – і не співає? – каже Галина Никита-Куля, керівниця ансамблю.
Оксана Тофан, Васіліса Рошка та Надія Бікір прийшли в ансамбль тому, що ще коли були школярками, танцювали та співали.
– Коли вийшла на пенсію, з’явився час, і я почала ходити на концерти до Будинку культури, – розповідає Васіліса Рошка. – Мені сподобалося, як виступає «Церенкуца», і якось після концерту я підійшла до них і попросила взяти мене до колективу.
Творча діяльність займає багато часу. Це репетиції, концерти, виїзди на фестивалі. Цікаво, а як ставляться до відсутності господарок їхні рідні?
– Мій колишній чоловік – не приховуватиму – не міг змиритися з моїми поїздками. Пам’ятаю, після виступу на Храмі села у Новосільському ми повернулися до Рені пізно ввечері. Мене проводжав колектив, а тоді в ньому були й чоловіки: почувши чоловічі голоси, ревнивий чоловік босоніж вибіг на вулицю, – сміється Надія Бікір. – Я з великим задоволенням беру участь у художній самодіяльності, дуже люблю всіх дівчат – вони такі оптимістки.
– Звичайно, спочатку члени моєї родини були незадоволені, але я пояснила, що мені подобається співати, – розповідає Оксана Тофан. – Я ходжу на репетиції, концерти – і забуваю про всі проблеми. Цей ансамбль дав мені можливість радіти життю.
– У мене двоє дорослих синів, і вони повністю схвалюють моє хобі, – каже Васіліса Рошка. – Коли ж треба виїжджати на фестиваль, а це завжди пов’язано з чималими витратами, вони допомагають фінансово. Тож у мене велика підтримка вдома.
Більшість учасниць ансамблю – жінки пенсійного віку. Поїздки на концерти насправді їм даються непросто. У кожній дорожній сумочці – пакет із таблетками, ампулами та шприцами.
– Коли ми їздили до Румунії, перед концертом мені стало так погано, що довелося викликати швидку, – розповідає Надія Бікір. – Я потрапила до лікарні, дівчата за мене дуже хвилювалися. На щастя, у концертній програмі наш номер був серед останніх. Прийшовши до тями, я повернулася на свято і вийшла на сцену.
– Я важко переношу дорогу, а з віком стало ще гірше, – розповідає Марія Катаной. – Але не маю права підвести колектив, тримаюся. Кожен із нас цінний. Наше завдання – всім бути у строю. Ця творча діяльність є свого роду таблетка для життя. Я дуже рада, що ми змогли зберегти свій колектив. Це не так легко, особливо в останні роки. Іноді на душі так важко, що співати зовсім не хочеться. А треба!
Читайте також: Півсторіччя листування: неймовірна історія дружби між Рені та Бухарестом.
Сьогодні, у суботу, 19 квітня 2025 року, 1151 день повномасштабної війни в Україні. Так, незморячи… Read More
У дошкільному закладі «Топольок» Бессарабського ліцею пройшов «Тиждень добрих справ на підтримку ЗСУ». Підтримали його… Read More
Прокуратура Одеської області розпочала розслідування за результатами ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Одеської області увечері… Read More
У Приморському районі Одеси ТЦК відкрив одразу сім проваджень проти одного чоловіка. Такий випадок став… Read More
Оновлений дизайн меморіалу на площі 10 квітня презентували одеситам. Йдеться про оновлення елементів монумента «Крила… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More