Статті

Ця вулиця в Одесі носила ім’я автора червоної зірки – символа армії СРСР та рашистів

Зараз ця одеська вулиця в районі Чорноморки по-старому називається Сухоліманною, і – певен – ніхто не страждає від того, що в неї забрали попередню назву – Подвойського. Але ким був Микола Ілліч Подвойський – знати не завадить. Як і те, яким боком він належить до Одеси.

З семінаристів у революціонери

Так ось, народився цей у майбутньому великий радянський державний діяч у 1880 році у родині сільського священика на Чернігівщині. Закінчив духовне училище, а потім навчався у духовній семінарії – зовсім як його майбутній кумир Сосо Джугашвілі, він же Сталін.

У 1901 році вже членував РСДРП, та й був вигнаний з семінарії за антимонархічну діяльність. У період революції 1905 року був одним із керівників страйку текстильників, організовував бойові дружини робітників. За заклики до збройного повстання, який виступав перед страйкарями на площі в Ярославлі Подвойського, заарештували. Але вже назавтра (!) на вимогу понад 3 тисячі мітингувальників поліція його звільнила (хтось може собі уявити подібне за нинішнього російського цареня!?)

Щоправда, трохи пізніше банда чорносотенців за підтримки поліції знатно «відмітила» Подвойського, після тяжких тілесних ушкоджень на якийсь час він припинив свою діяльність. На кілька років вибув у еміграцію (Німеччину, Швейцарію). Наступні 10 років у росії працював із більшовицькою партійною пресою. Восени 1916 був заарештований, у лютому 1917 йому «впаяли» безкоштовну путівку в Сибір, але трапилася лютнева революція.

Читайте також: Знаменита площа Мартинівського та вулиця Загубанського: як з’явилися і куди зникли

Подвойський придумав символ Червоної армії

Подвойський – один із організаторів жовтневої революції, член оперативної трійки з керівництва жовтневим збройним повстанням, а в дні повстання – один із керівників штурму Зимового палацу. У період ліквідації заколоту Керенського-Краснова командував Петроградським військовим округом.

Він був автором символу Червоної Армії – червоної п’ятикутної зірки. А за деякими даними – і ідеологом заснування нагороди, що особливо відзначилися на фронтах Громадянської війни – ордена Червоного Прапора.

У 1917-1918 роках був наркомом у військових справах РРФСР (сьогодні «нарком» звучить вкрай негативно, якщо чути в цьому натяк на наркоманію, але тоді це був цілий міністр – Народний комісар). Одночасно очолював Всеросійську колегію з організації та формування Червоної Армії. Потім на цій посаді його змінив сумнозвісний Троцький. З початку 1919-го Подвойський – нарком військових справ Української РСР, створив на її території кілька військових округів. Але восени того ж року більшовики втратили Україну, а Подвойський – цю посаду.

Ще за темою: Його повісили в Одесі, потім назвали вулицю, а потім усе скасували: історія одного революціонера

З революціонерів до бюрократів

У наступні роки він займався фізпідготовкою призовників до армійської служби, потім, в 1920 році, очоливши Спортінтерн зі схвалення Комінтерну, зайнявся будівництвом мегаспоруди тих часів – Міжнародного Червоного стадіону в Москві.

Це мали бути спортарена на 60 тисяч глядачів, водна арена на 10 тисяч місць, футбольні поля, гірськолижна траса, велотрек, корти тощо. і т.п. У кошторис заклали свою електростанцію, мережу громадського харчування, готелі, лазні, атракціони, театри. Надійшли величезні гроші та будівництво стартувало.

Пройшло «всього» 5 років і 1925-го будівництво… скасували. Зрозуміли нарешті, що ґрунти «ніякі». Почали «підбивати бабки» – і виявились традиційні фінансові порушення. Зловжив довірою Подвойського його заступник, директор – розпорядник фінансів Бабин. За що й сів.

Подвойський начебто не забруднився, після епопеї зі стадіоном був прибудований до Інституту історії партії. З 1935 став пенсіонером. Помер 1948-го. Похований у москві.

Ви також можете дізнатися: Чому в Одесі вже немає вулиці Урицького

Жодної інформації про те, що він хоч одного разу «вшанував» Одесу своєю присутністю, не виявлено. Ось і «досвідос», вулиця Подвойського…

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Статті

Фестиваль «Одесі-610». День третій: історична література, історичні знахідки (фоторепортаж)

Третій день фестивалю «Одесі-610» подарував одеситам нові знання, емоції та можливості для творчості. Гостям запропонована… Read More

19-05-2025 в 21:44
  • Новини

Розмова Трампа з Путіним: президент США наголошує на негайних мирних переговорах

Ввечері 19 травня відбулася телефонна розмова американського президента Дональда Трампа з правителем РФ Володимиром Путіним.… Read More

19-05-2025 в 21:29
  • Новини

Чи буде знову дощ: прогноз погоди на вівторок, 20 травня

У вівторок, 20 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

19-05-2025 в 20:27
  • Новини

Одесити можуть отримати допомогу від NRC: що для цього потрібно

Норвезька рада у справах біженців (NRC) оголосила про відкриття нового етапу реєстрації на грошову допомогу… Read More

19-05-2025 в 19:33
  • Новини

Одеські медики провели щорічні змагання з надання допомоги

В Одесі відбулися щорічні навчально-практичні змагання серед працівників екстреної медичної допомоги. У межах заходу медикам… Read More

19-05-2025 в 18:33
  • Статті

З Одеси — до села: історія переїзду, волонтерства і роботи на благо громади

Стати своїм у селі вдається не кожному приїжджому. А тим більше за короткий термін отримати… Read More

19-05-2025 в 17:34