В Одесі знайшли таємні поховання жертв сталінського режиму

Одеський історик Олександр Бабич знайшов документи, що підтверджують масові розстріли ворогів народу в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги. На думку фахівців, поряд з аеропортом можуть бути й інші місця поховань жертв НКВС.

Олександр Бабич виявив в архівах СБУ нові документи про масові розстріли в Одесі, які організовували співробітники НКВС у період з 1937 до 1940 року.

Таємні поховання 270 жертв з вогнепальними пораненнями знайшли ще навесні 1942 року. Тоді ж експерти провели розкопки та ексгумацію останків. Про те, що відбувалося на той час, стало ясно із виявлених Бабичем архівних документів, зокрема, із кримінальної справи завідувача судово-медичної експертизи Одеси Івана Фрідловського. Згідно з протоколами допиту експерта, за аеропортом біля дороги на село Татарку (Прилиманське) могил було кілька, і в кожній з них було поховано 15-20 трупів. Через кілька днів експерти встановили, що рани жертвам були завдані вогнепальною зброєю зблизька, але в який саме час це сталося, експертам визначити важко. Після війни, 1945 року, Фрідловський з іншими причетними до справи лікарями було заарештовано і засуджено до шести років позбавлення волі — за те, що підписав висновок про причини смерті людей, розстріляних за вироками НКВС.

Згідно з документами, протягом 1935-1941 років «трійками» НКВС було винесено вироки про розстріли 8 тисяч 633 осіб

У районі аеропорту проведуть розкопки, щоб створити мапу «Місця скорботи Одеси». На ній будуть позначені місця всіх масових страт. Для цього в одеській мерії створили міжвідомчу групу з питань вшанування пам’яті жертв війни та політичних репресій, похованих у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги. Також працюватимуть дві підгрупи, одна з яких займеться історико-архівною роботою, а друга пошуково-дослідницькою. Крім того, будуть надіслані запити щодо жертв політичних репресій 1935-1941 років до архівів України, Німеччини та Румунії.

Фото: Румунський, німецький або Хімічний цвинтар військовополонених, , Facebook

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Прогноз погоди: до чого готуватись одеситам 19 вересня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 19 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Україні можливий потужний землетрус – він захопить і Одесу: прогноз

Кандидат геологічних наук Сергій Кадурін не виключає, що в Україні може статися сильний землетрус, який… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеські школярі отримуватимуть по 10 тисяч: хто і коли

В Одесі школярі, чиї батьки загинули, захищаючи Україну від російських окупантів, щороку отримуватимуть від міста… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська Книжка називатиметься інакше (відеофакт)

Хвиля дерусифікації, що захлеснула Одесу, дісталася і до знаменитого Книжкового ринку (він же – Книжка).… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська міськрада виділила на допомогу ЗСУ сотні мільйонів гривень

Одеська міська рада у ході сесії, що відбулася сьогодні, 18 вересня 2024 року, виділила понад… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Одесі відремонтують узвіз Марінеско: коли почнуть ремонт і скільки він триватиме

Сьогодні, 18 вересня 2024 року, на черговій сесії Одеської міськради ухвалили рішення щодо ремонту злощасного… Читати далі

2024-09-18