В Одесі знайшли таємні поховання жертв сталінського режиму

Одеський історик Олександр Бабич знайшов документи, що підтверджують масові розстріли ворогів народу в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги. На думку фахівців, поряд з аеропортом можуть бути й інші місця поховань жертв НКВС.

Олександр Бабич виявив в архівах СБУ нові документи про масові розстріли в Одесі, які організовували співробітники НКВС у період з 1937 до 1940 року.

Таємні поховання 270 жертв з вогнепальними пораненнями знайшли ще навесні 1942 року. Тоді ж експерти провели розкопки та ексгумацію останків. Про те, що відбувалося на той час, стало ясно із виявлених Бабичем архівних документів, зокрема, із кримінальної справи завідувача судово-медичної експертизи Одеси Івана Фрідловського. Згідно з протоколами допиту експерта, за аеропортом біля дороги на село Татарку (Прилиманське) могил було кілька, і в кожній з них було поховано 15-20 трупів. Через кілька днів експерти встановили, що рани жертвам були завдані вогнепальною зброєю зблизька, але в який саме час це сталося, експертам визначити важко. Після війни, 1945 року, Фрідловський з іншими причетними до справи лікарями було заарештовано і засуджено до шести років позбавлення волі — за те, що підписав висновок про причини смерті людей, розстріляних за вироками НКВС.

Згідно з документами, протягом 1935-1941 років «трійками» НКВС було винесено вироки про розстріли 8 тисяч 633 осіб

У районі аеропорту проведуть розкопки, щоб створити мапу «Місця скорботи Одеси». На ній будуть позначені місця всіх масових страт. Для цього в одеській мерії створили міжвідомчу групу з питань вшанування пам’яті жертв війни та політичних репресій, похованих у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги. Також працюватимуть дві підгрупи, одна з яких займеться історико-архівною роботою, а друга пошуково-дослідницькою. Крім того, будуть надіслані запити щодо жертв політичних репресій 1935-1941 років до архівів України, Німеччини та Румунії.

Фото: Румунський, німецький або Хімічний цвинтар військовополонених, , Facebook

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21