У січні ціни на заправках підвищувалися вже двічі. В Одесі бензин А-95 тепер коштує близько 33 гривень, а дизпальне продають за 32 гривні. Експерти попереджали, що підвищення цін обов'язково відбудеться, але багатьох автовласників ця ситуація застала зненацька.
Давайте розберемося, від чого залежать ціни на пальне та чи варто чекати їх зниження.
Це відбувається через світові ціни на нафту, а також через курс долара в Україні. Наприкінці січня нафтою на біржі торгували по 90 доларів за барель — такого не було з жовтня 2014 року. Україна закуповує пальне за кордоном, тож світові котирування впливають на ціну.
Якби курс долара в країні залишався незмінним, як упродовж усього минулого року, то коливання котирувань нафти могли пройти непомітно для кінцевого споживача. Але через постійну військову загрозу з боку росіян на валютному ринку відбуваються панічні продажі, внаслідок чого інвестори йдуть геть із країни. Долар зростає в ціні й це впливає на закупівельні ціни нафтопродуктів.
Стався такий «подвійний удар» — дорога нафта та дорогий долар.
Стаття на тему: Чому долар зростає в ціні та коли зупиниться?
Встановила. Але ці граничні ціни уряд публікує три рази на місяць — кожного 3, 13 та 23 числа. Тобто вони можуть змінюватися, і в січні саме так і сталося.
Починаючи з весни минулого року, Мінекономіки розраховує ціни на пальне залежно від:
Єдине, що залишається без змін, це рівень націнки для АЗС. Для бензину вона не може перевищувати 5 гривень за літр, а для дизельного пального – 7 гривень за літр.
Розглянемо на прикладі. 23 січня Мінекономіки опублікувало такі рекомендовані ціни: бензин – 29,25, дизель – 26,84. Це означає, що на заправках максимальна ціна пального буде такою: бензин – 34,25, дизель – 33,84.
Граничні ціни публікують на сайті Мінекономіки в розділі Промислова політика. Якщо ви хочете самостійно розібратися, заливати вам повний бак автівки чи трохи почекати – відстежуйте динаміку нафти та долара. Коли графіки повзуть угору, робіть висновки:
Це можливо, але не так швидко. Наразі ціна нафти на світових ринках почала знижуватися до 85 доларів за барель. За словами директора консалтингової компанії «А-95» Сергія Куюна, якщо цей рівень збережеться, можна розраховувати на охолодження і внутрішнього ринку нафтопродуктів. Проте курс долара може завадити зниженню цін на пальне — якщо він далі зростатиме (а поки що долар так і робить), то для автовласників нічого не зміниться.
Мінекономіки в 90% випадків рекомендує підвищувати ціни на пальне, упевнений директор аналітичного центру «Психея» Геннадій Рябцев. Найімовірніше, коли настане час наступного оновлення граничних цін, вартість бензину та дизелю знову зросте. Потенціал для зростання поки що зберігається.
Читайте також: Епоха бідності – чи запровадять продуктові картки в Україні?
Фото: Pexels
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More
На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More