В міських маршрутках бувають випадки, що їхні водії відмовляються брати пенсіонерів, обґрунтовуючи, що в салоні вже є пільговики. Звичайно, така поведінка водіїв незаконна. А чому, розберемося відповідно до норм чинного законодавства.
Про те, на яких видах транспорту для пенсіонерів передбачен безоплатний проїзд, сказано в Постанові Кабінета міністрів України «Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування».
Вона датована 17.05.1993 року і має №354 (редакція від 28.10.2017)
В цієї постанови говориться, що безплатний проїзд передбачено для пенсіонерів за віком на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах (п.1).
Право на безплатний проїзд надається за наявності посвідчення встановленого зразка чи довідки, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який зареєстрований у зазначеній системі і видається на безоплатній основі (п. 1-1).
Чи належать маршрутні таксі до категорії пасажирського транспорту загального користування, чи до категорії таксі, закон не уточнює. Що і створює постійне підґрунтя для скандалів у транспорті.
Тарифи, кількість пільгових категорій пасажирів, які можуть перевозити водії маршруток визначають місцеві ради. Це повинно бути визначено рішенням місцевого органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, яке повинно бути оприлюднено, як на сайті ради, так і повинно бути посилання на нього в транспорті.
Компенсаційні виплати транспортним підприємствам за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюються за рахунок видатків місцевих бюджетів. Про це говорить частина 1 статті 91 Бюджетного кодексу України (редакція від 01.01.2024).
Тобто, чи є пенсіонери пільговою категорією в тому чи іншому населеному пункті і чи мають вони право на безоплатний проїзд у маршрутних таксі – визначає місцева влада. Зазначимо, що нам не відомо жодного випадку в Україні, де місцеві чиновники зголосилися б на безоплатний проїзд пенсіонерів у маршрутках.
Що до того, скільки пільговиків може бути одночасно в салоні маршрутного таксі.
За законом підприємства транспорту зобов’язані забезпечувати: права на пільги громадян щодо користування транспортом (стаття 12 Закону України «Про транспорт» (редакція я від 01.01.2024).
При цьому транспортне підприємство враховує рішення міської ради щодо кількість перевезення пільгових категорій. Знову ж, прикладів того, щоб органи місцевого самоврядування обмежували кількість пільговіків в салоні маршрутки, нам не відомо.
Тому, якщо Ваше право як пасажира порушено, Ви можете звернутися до міської ради зі скаргою щодо дій перевізника, або водія.
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More