Статті

Болгари з Городнього відзначають обряд, який вже не пам’ятають у Болгарії

Старовинний болгарський обряд «На прът» («На прутику») зберігся лише у селі Городнє Болградського району і забутий навіть на батьківщині в Болгарії. Що це за обряд і чому він привертає увагу, читайте далі.

Саме таким є старовинний обряд «На прът» («На прутику»), який проводиться тільки в селі Городнє Болградського району, хоча сів в Україні з болгарським складом населення — понад сорок. Сьогодні він по праву став візитівкою болгарського села, а також об’єктом для досліджень етнографів.

Як і коли проводиться обряд «На прът»

Обряд проводиться в один із трьох днів після Великодня, в основному на другий або третій. Цього дня всі представниці прекрасної статі від малого до великого одягають на себе найкращі вбрання. Юних учасниць обряду «На прът», звичайно, найбільше. Доросліші жінки також могли приєднатися до святкової традиції.

Так, в основному, в післяобідній годинник, дівчата, що живуть на одній вулиці, збиралися в зазначеному місці, ставали в ряд, клали руки на плечі один одному, утворюючи своєрідний прут, і, виконуючи спеціальні пісні, йшли рівними рядами вулицею. Таких гарних «спрутів», що співають, могло бути кілька, залежно від кількості бажаючих взяти участь у старовинній традиції. Однак необхідно було дотримуватися важливого правила — у першому ряду йшли наймолодші болгарки, слідом за ними — дівчата на виданні, а потім — старші. Всі разом повільно і красиво рухалися вперед, збираючи цікаві погляди чоловіків і тих, хто не наважився приєднатися до жіночої «ходи».

— Такі «прути» організовувалися на кожній вулиці. Вони йшли з різних куточків села до центральної площі та співали. Їхній спів перегукувався і створював загальну піднесену атмосферу, яка панувала цього дня до самого вечора, — розповідає Ганна Константинова, одна з ініціаторів відродження цього обряду та постійна учасниця дійства.

Як закінчується обряд

Фінальна точка всіх вуличних ходів була в центрі села. Там «живі прути» поєднувалися в один чи кілька болгарських хороводів — хоро. Можете собі уявити, наскільки гарна ця картина, коли 50-60 жінок, одягнених у національне вбрання, прикрашені квітами, посміхаючись, співають та танцюють. Вона неймовірна! Щоб бачити її, сюди щороку приїжджає безліч туристів. Учасниці обряду в цей день не лише гарні та радісні, вони ще й поблажливі та дозволяють гостям приєднатися до «шпильок», щоб зарядитися енергією минулих століть.

Даний обряд викликає непідробний інтерес і у збирачів цікавих фактів про болгарів. Вони зазначають, що такого звичаю немає навіть у самій Болгарії, звідки 200 років тому переселилися фундатори села на півдні Одеської області.

У довоєнний час учасниками народного ансамблю болгарського танцю та пісні «Ізвор» Городненського сільського будинку культури обряд «На прът» був представлений на фестивалі в Івано-Франківській області, а також на численних культурних заходах в нашій області.

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Останні статті

  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Ресторан McDonald`s у центрі Одеси скоро закриють – названо причину

Один із ресторанів швидкого харчування McDonald`s в Одесі, розташований по вулиці Дерибасівській, 23 у будинку-пам'ятнику… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

«Українське ППО б’є по житлових кварталах»: як росіяни виправдовують свої військові злочини

Російські пропагандисти поширюють черговий фейк про те, що українська ППО нібито б'є по своїх житлових… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі зробили платними дві сотні паркомісць навколо відомого парку

В Одесі стануть платними майже 200 місць для паркування навколо парку Перемоги. Надходження від зборів… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Де роздрукувати книгу в Україні

Необхідність роздрукувати книгу знайома багатьом: викладачам та студентам, вчителям та батькам школярів, молодим вченим та… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Як самостійно дізнатися про землетрус наперед

Нещодавно "Одеське життя" розповіло про кілька аспектів землетрусу, що жахнув увесь світ, у Туреччині. А… Читати далі

2024-09-19