Якщо говорити про міста мовою рослин, то, без сумніву, у всьому світі знають, що символ Одеси – біла акація. Але чи не залишаться незабаром одесити без цього символу, оскільки їх висаджують дедалі менше?.. Відповідь на це запитання шукало «Одеське життя». А ще – милувалося красою цієї рослини, адже саме зараз настав її час.
За легендою, сам Рішельє майже два століття тому закупив саджанці білої акації у Відні та безкоштовно роздавав їх кожному одеситу в обмін на обіцянку посадити й доглядати за ними. І з часом акація стала поетичним символом любові до свого міста, частиною його ДНК.
І кожної весни, коли все наповнюється життєвою силою, ми не можемо надішатися цим ніжним ароматом – він кружить голову, і відразу хочеться співати, адже в голові звучить музика з оперети «Біла акація». Ця музика зустрічає гостей міста на залізничному вокзалі і є гімном Одеси. Ось так ідеш пізно ввечері з прогулянки, вдихаєш цей тонкий романтичний запах – і з’являються приємні спогади… Хоча стало помітно, що дерев акації стало набагато менше, їх перестали висаджувати… Що ж сталося?
Шукаючи відповідь на це питання, «Одеське життя» зв’язалося з експертом – кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри ботаніки Володимиром Немерцаловим.
За словами фахівця, біла акація – рослина північноамериканського походження, її наукова назва – робінія справжня. Названа вона на честь французького ботаніка, директора Паризького ботанічного саду Робена.
На нашій території її почали активно висаджувати на початку XIX століття в першому ботанічному саду, і вона, нарівні з софорою японською (теж з родини бобових), прекрасно поширювалася і росла.
Згодом, у XX столітті, інтерес до акації зріс, особливо після війни, коли почали створювати лісозахисні смуги з акації. В результаті це призвело до того, що сьогодні акація становить загрозу для решток біоценозів та екосистем, які формувалися тут ще до появи людини.
Як пояснює Володимир Немерцалов, акація конкурує з місцевими видами, адже вона прибула з Америки, тому розглядається як інвазійно активна рослина, схильна до захоплення територій. У лісовому господарстві та «Зеленбуді» періодично отримують рекомендації скоротити кількість акацій у місті.
– Звичайно, це впливає на скорочення акацій у місті, але вона й сама добре розмножується, формуючи навколо себе цілих ділянок. Однак не всі дерева приживаються – потрібна вода. У місті краще приживається софора. Вона відрізняється тим, що не має колючок, більш зелена і цвіте не в травні, а в липні-серпні. Крім того, плоди у акації – сухі стручки, які розкриваються, а у софори – зелені і не розкриваються, – пояснює біолог.
– До того ж, – продовжує він, – все колись приходить до кінця: гілки акації дуже крихкі і ламкі. В міських умовах дуби живуть сто років, тополі – 40 років, а акація – десь посередині, близько 50 років. До речі, в Одесі не зафіксовано столітніх дерев акації.
Акації сильно постраждали в 1920-х роках, під час Другої світової війни: їх вирубували вночі просто тому, що не було опалення, і використовували для обігріву приміщень. Інших дров не було, а акація добре горить. Про це пишуть багато письменників і істориків.
– Звичайно, акація – цінний медонос, її аромат зводить з розуму не тільки бджіл, але й людей. Про акацію багато написано різними мовами світу, згадуючи одеські весняні вечори. Зараз хотілося б, щоб акацій було більше в центральній частині міста. А ось на околицях і за межами міста, звісно, потрібно обмежувати її поширення – вона заважає розвиватися і відновлюватися природному ландшафту, не дає поширюватися видам, звичним для нашої флори. Колись вся Старопортофранківська вулиця була засаджена акаціями. Зараз дерев акації залишилося мало – все більше стало софори і шовковиці. Замінення в основному відбувається липою, тополею, софорою, горіхом… «Зеленбуд» в основному саджає гладіцію, дуб і сакуру.
Чи буде акація через 50 років? Неможливо точно спрогнозувати, адже клімат змінюється, до нас наближаються субтропіки, і клімат стає сухішим – якщо, звісно, тенденція не зміниться. А вона може змінитися. При цьому можна сказати, що наше місто більш вологе, бо знаходиться біля моря, і завдяки поливу тут можна вирощувати набагато більше рослин, ніж ті, що зустрічаються в природній флорі. Поки акація нормально почувається в нашому кліматі – це не тополі, ясени чи клени, яким потрібно набагато більше вологи. Ось їм, можливо, загрожує зникнення через кілька десятків років. А акація добре розмножується кореневими нащадками та самосівом.
Тож, одесити, без нашого символу ми не залишимося, адже акація живуча – як і ми всі.
Ну а поки милуємося красою квітучої білої акації:
Читайте також: Одеські каштани захистять від мініруючого шкідника.
Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More
Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в… Read More
Війна кардинально змінила правила гри для українського бізнесу, особливо в південних регіонах, таких як Одеська… Read More
В Одеській області останніми днями сталося одразу кілька масштабних пожеж, які охопили житлові та господарські… Read More
Сьогодні, 1 липня 2025 року, в Одесі завершилося електронне громадське обговорення щодо перейменування парку, провулка… Read More
В Одесі завершується капітальний ремонт узвозу Блажка (раніше - Маринеско). Уже цього літа трамвай №7… Read More