Будівництво базиліки в Арцизі на пустельному місці розпочалось у 2013 році. Це храмовий комплекс за ранньохристиянським зразком трьох базилік, які з'явилися ще у IV - IX століттях в містах Болгарії. Таке спорудження не має аналогів в Україні.
Базиліка («царський дім для всіх») — це прямокутна споруда, розділена всередині рядами колон або стовпів на 3-5 частин. Найперша з відомих базилік датується II століттям до нашої ери (у Помпеях).
Головним ідейним натхненником і архітектором знакової будівлі став отець Геннадій, настоятель храму, що розташований недалеко від базилічного комплексу. За національністю він болгарин. Отже, відвідавши одного разу Болгарію, а точніше місто Несебр, у якому донині збереглися базиліки різних типів, він вирішив створити щось подібне і в Арцизі. Вирішив — і почав працювати. Сам створював креслення, сам підбирав матеріали.
— Перші століття християнства ознаменувалися будовами базилічного типу. Це те, що ми тут сьогодні створюємо.
У базиліках богослужіння було багатоетапним та мало декілька дій. Воно починалося у внутрішньому дворі, атріумі — приміщенні просто неба. А потім, після певних обрядових дійств, люди та священники заходили до храму і вже там проводили основне богослужіння. Спосіб життя християн змінювався, змінювалася і архітектура релігійних споруд.
Вже наприкінці першого тисячоліття почали з’являтися куполоподібні церкви. Нові будівлі дуже відрізнялися від базилік, які були більше схожі на палаци або на кораблі, що рухаються. І цю архітектуру ми втрачаємо на тисячу років.
Західна ж церква продовжує будувати базиліки — на відміну від православної, де слово «базиліка» вже майже втратило своє значення. І ось сьогодні, завдяки появі цієї будівлі, воно знов набуває важливого значення і має стати духовним місцем для всіх вірян, охочих знайти сенс в житті, — розповідає отець Геннадій.
За основу храмового комплексу в Арцизі було взято три базиліки, точніше їх залишки, які сьогодні є пам’ятками давнини у Болгарії.
Це Велика базиліка у Плисці, Золота церква у Преславі та Стара Метрополія у Несебрі.
Наразі будівництво триває. У ньому беруть участь багато людей: хтось жертвує кошти, хтось безкоштовно виконує посильні ремонтні роботи.
Однією з умов будівництва базиліки є використання виключно натуральних матеріалів. Саме тому в Арциз вже декілька разів меценати доставляли каравани білого мармуру з Болгарії. До речі, навіть під час будівництва комплекс не пустує. Його постійно відвідують люди. Крім того, у дворі комплексу періодично проводяться різноманітні заходи, зазвичай на великі християнські свята. Одним із найяскравіших тут є проведення Різдвяної служби.
Храмовий комплекс у майбутньому відіграватиме важливу духовну роль: тут будуть вестися не тільки богослужіння, а й різнопланові культурні заходи. Крім того, Арцизька базиліка може стати унікальною пам’яткою України, яка привабить туристів з усього світу, оскільки на даний час вона є єдиною сучасною базилікою в країні.
Читайте також: З цієї пам’ятки архітектури у Балті німці вкрали годинник
Завтра, у четвер, 22 травня 2025 року, у низці будинків Київського району Одеси до вечора… Read More
Чиста вода – це найважливіший елемент для здоров'я, і фільтри глека стали одним із найзручніших… Read More
За даними синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 22 травня 2025 року,… Read More
Через війну в країні ми все частіше бачимо на вулицях людей з інвалідністю, яким доводиться… Read More
Жива класика просто неба, серед квітів і дерев – у Ботанічному саду знову стартують концерти… Read More
Жінки з усієї планети невпинно захоплюються бразильській «генетиці» і часто бажають наслідувати в таких пишних… Read More