У матеріалі про одеський провулок Дворнікова, який раніше називався Новгородським, ми, до речі, розповіли про середньовічну історію Новгорода, що багаторазово зазнавав варварських і кривавих нападів ненаситних московитів. І анонсували розповідь про те, як ці кремлівські чорти 1708 року так само знищили українське місто Батурин. Це сталося 2 листопада.
Тоді місто було гетьманською столицею. Під час Північної війни гетьман Іван Мазепа вирішив вийти з-під впливу московії, домовився зі шведським королем Карлом XII об’єднатися проти Петра I. І тому цар наказав командувачу російських військ Меншикову захопити Батурин і покарати всіх, хто підтримав Мазепу.
Батурин був добре укріплений, це була фортеця, мала фортечну артилерію. Капітулювати мешканці не побажали й оборонялися кілька днів. Але потім вандали проникли в місто за допомогою зрадника. «Один із полкових старшин, Іван Ніс, прибув до Меншикова і вказав йому таємний спосіб здобути Батурин. За переказами, Ніс вказав у батуринській стіні хід. Меншиков відправив туди солдатів. З іншого боку було розпочато наступ», ‒ так повідомляє про ці події історик Микола Костомаров.
Читайте також: Провулок Дворнікова в Одесі: чому він з’явився і як пов’язаний із трагічною долею Новгорода
Московити увірвалися до Батурина і знищували всіх поспіль. Вони різали, стріляли, рубали, спалювали людей. Місто було розграбоване й спалене. Керівників оборони катували і стратили, захисників розіп’яли на хрестах. Городяни ховалися в церквах, але озвірілі стрільці трощили двері і жбурляли у вікна факели. Разом з людьми згоріло 5 церков.
Французькі журнали, отримавши інформацію з України, рясніли заголовками: «Страшна різанина», «Жінки і діти на вістрях шабель». «Газет де Франс» писала: «Всі мешканці Батурина, попри вік і стать, вирізані, як велять нелюдські звичаї московитів».
Так, Європа висловила стурбованість… Загалом у Батурині винищили, за різними підрахунками, від 11 до 14 тисяч осіб. Орієнтовно жертвами стали 6-7,5 тисяч мирних громадян і 6-6,5 тисяч військових. 1708 року в Батурині мешкало близько 20 тисяч жителів. 1726 року, через 18 років після знищення, це місто було все ще безлюдним, а вцілілі мешканці жили в його околицях.
«Без загибелі Батурина 2 листопада 1708 року важко усвідомити існування російської держави. Виявлені у військовій кампанії 1708 року приклади нечуваного деспотизму, жорстокості ‒ реакція самозбереження російського самодержавства, до якого не були готові ні учасники боротьби за волю України, ні Карл XII», ‒ переконаний історик Сергій Павленко.
І ось минуло понад 300 років. Цей грамотний висновок історика можна повторити слово в слово. Тільки Батурин потрібно замінити на Бахмут, Вугледар, Торецьк, Маріуполь, Сіверськодонецьк, Мар’їнку… Ну і замість Карла напишемо «сита Європа».
Ви також можете дізнатися, що ще святкують 2 листопада.
Поліція спільно із співробітниками Служби безпеки України затримали в Одесі чоловіка, який заклав вибухівку під… Read More
Доброго ранку, любі друзі! Неділя — ідеальний день для відпочинку й сміху. Зустрічайте нашу нову… Read More
Сьогодні, 6 липня, рівень сонячної активності залишається в межах норми, значних геомагнітних збурень не прогнозується. Read More
Сьогодні все більше власників свійських тварин шукають способи оптимізувати здоров'я своїх вихованців, переходячи до цілісного… Read More
За даними Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 6 липня 2025 року, в… Read More
Одеський Міський сад знову став свідком живого концерту. Просто неба, біля нашої витонченої ротонди, лунали… Read More