Статті

Архітектурні таємниці Одеси: як Сабанєєв міст хотіли захистити ґратами

Сабанєєв міст став другим кам'яним мостом, збудованим в Одесі, після мосту Новікова на вулиці Поштовій. Його будували довго та з великими труднощами, кілька разів перебудовували та ремонтували.

Коли Одеса тільки-но починала будуватися, її центр перетинали два яри, які отримали назву Карантинна та Військова балки. Вони ділили місто на дві частини: в одній половині знаходилися «присутні місця», а в іншій — будинки, де мешкали чиновники, які добиралися на службу кружними шляхами. Проте вирішальним чинником для будівництва мосту стала поява на Приморському бульварі палацу Воронцова та біржі. Будувати міст почали 1828 року. Керував роботами інженер Казарінов, а проект розробив англійський архітектор Аптон.

У 1833 році міст був побудований, і, за пропозицією Воронцова, нову споруду назвали на честь генерала від інфантерії Сабанєєва. Сабанєєв міст був «кам’яний віадук, перекинутий через Військовий узвіз і службовець… для руху екіпажів двома взаємно перпендикулярно спрямованими вулицями».

Вже за кілька років через зсуви Сабаніїв міст став руйнуватися. 1866-го, а потім і 1902 року в опорах моста з’явилися тріщини, і міська влада змушена була розпочати капітальний ремонт практично нового мосту.

Комісія, до якої увійшли архітектори та будівельники, дійшла висновку, що однією з причин появи тріщин стала дощова вода, яка просочувалася через гранітну «кубикову бруківку». Було вирішено замінити бруківку з каменів асфальтовим покриттям на бетонній основі. А заразом вирішили й облагородити Сабанєєв міст, замінивши «потворний в естетичному відношенні» кам’яний парапет «легкими і прозорими» залізними ґратами. Було представлено два ескізи решітки, але міська влада зупинила свій вибір на тому варіанті, який був дешевшим. Однак цей проект, на жаль, здійснено не був, і Сабанєєв міст сьогодні захищає такий самий кам’яний парапет, що й понад сто років тому.

Ірина Сорокіна
Джерела: Вікіпедія, журнал «Зодчий», 1902

Раніше ми розповідали:

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1227: масований удар по Києву після розмови Трампа з Путіним

У п'ятницю, 4 липня 2025 року, розпочалася 1227-та доба з початку широкомасштабної агресії країни-терористки Росії… Read More

04-07-2025 в 10:32
  • Новини

Одеса частково без світла: кого торкнулися відключення 4 липня

Сьогодні, 4 липня 2025 року, через планові роботи на міських електромережах деякі одесити до вечора… Read More

04-07-2025 в 09:29
  • Новини

Одеський театр юного глядача отримав статус академічного

Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші офіційно став академічним театром. Це визнання багаторічного внеску… Read More

04-07-2025 в 08:31
  • Новини

«Бронь» на кладовищі: одеські прокурори затримали завідувача

Завідувач кладовища одного з комунальних підприємств в Одеському районі «продавав» місця для поховання. Read More

04-07-2025 в 07:33
  • Статті

Ціни на Привозі на початку липня: «Скільки потягне кавунчик?»

Ну от вже й липень з його спекою, черговими прильотами та, звісно, «гарячим» Привозом з… Read More

04-07-2025 в 07:11
  • Новини

В Одесі відкриють виставку про жінок, які пережили Голокост

У неділю, 6 липня 2025 року, в Одесі відкриється виставка «Жінки, які пережили Голокост». Подію… Read More

04-07-2025 в 06:43