Статті

Агресивний бізнес: як селяни відсудили в орендарів власний ставок

12 років тому активісти з села Ясенове Друге Любашівської громади через суд відібрали водойму у нерадивих орендарів і повернули її громаді.

Рішенням Ясенівської сільради 16-гектарний ставок було передано новоствореній громадській спілці рибалок «Чумакова гора». Очолив її місцевий житель Сергій Міщенко. І вже восени водойму зарибнили мальком коропа, товстолобика і білого амура. 

Цій радісній для жителів села події передувала судова тяжба з прийшлими бізнесменами, які фактично позбавили селян доступу до водойми, збудованої у 1970 році за сприяння голови колгоспу Григорія Пусара.  

Іван Савчук, один з ініціаторів судового позову, розповів, що три орендарі ставка не дозволяли місцевим жителям не лише ловити рибу, напувати корів, поливати городи, а й навіть купатися. Також намагалися відібрати городи і присадибні будівлі, що опинилися у так званій 25-метровій природоохоронній зоні, та погрожували перекрити шлях по дамбі, яка з’єднує дві сільські вулиці, розташовані обабіч водойми. Дізнавшись про це, люди забили на сполох, і сім чоловік подали заяву до суду. Судовий процес тягнуся два роки — з 2010-го по 2012-й.

члени кооперативу Чумакова гора (2012 рік)

Відсудивши ставок, 59 людей створили спілку «Чумакова гора», відремонтували гідроспоруду та розробили Статут, за яким зобов’язалися очистити прибережну зону та саму водойму, а також її зарибнити. Тридцять рибалок пожертвували по 500 гривень, щоб  придбати у риборозпліднику на Вінниччині малька коропа, білого амура і товстолобика. Це 20 тисяч екземплярів риби середньою наважкою 50 г (загальна вага 400 кг), яких нещодавно підселили до біоресурсів ставка — карасів, щук, окунів, пліток, раків. Задля запобігання вилову риби сітками та засмічення берегів рибоводи запровадили на водоймі чергування.

Щодо любительського лову, то усім бажаючим дозволено ловити на вудку чи спінінг аборигенні види риби. На коропів, товстолобиків і білого амура риболовлю відкривають, коли вони підростають.

зарибнення водойми

Щовесни рибалки запускають нову партію мальків. Також селяни розчистили джерела, які живлять водою їхній ставок, що є безіменною притокою річки Кодими.

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Останні статті

  • Новини

Погода в Одесі 8 вересня: ще літня чи вже осіння?

За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 8 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Чи відключатимуть світло в Одесі 8 вересня

Як повідомляють у компанії НЕК «Укренерго», завтра, у неділю, 8 вересня 2024 року, стабілізаційні відключення… Читати далі

2024-09-07
  • Статті

Українська «колонія» в Америці: як наші земляки заселяли Канаду

1891 рік, 7 вересня... Пасажирське судно «Орегон» пришвартувалося до причалу канадського порту Квебек. Серед багатьох… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Мовчазні жертви війни: на узбережжі Нацпарку «Тузловські лимани» винесло мертвих дельфінів

На узбережжі Національного природного парку «Тузловські лимани» на Одещині море винесло мертвих дельфінів. Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На Одещині фермер перекрив річку

Мешканець Одеської області вирушив на лаву підсудних за те, що перекрив річку греблею, щоб поливати… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На площу Толбухіна повернулися трамваї

З сьогоднішнього дня, суботи, 7 вересня 2024 року, в Одесі відновлено рух трамваїв площею Толбухіна,… Читати далі

2024-09-07