Статті

Агресивний бізнес: як селяни відсудили в орендарів власний ставок

12 років тому активісти з села Ясенове Друге Любашівської громади через суд відібрали водойму у нерадивих орендарів і повернули її громаді.

Рішенням Ясенівської сільради 16-гектарний ставок було передано новоствореній громадській спілці рибалок «Чумакова гора». Очолив її місцевий житель Сергій Міщенко. І вже восени водойму зарибнили мальком коропа, товстолобика і білого амура. 

Цій радісній для жителів села події передувала судова тяжба з прийшлими бізнесменами, які фактично позбавили селян доступу до водойми, збудованої у 1970 році за сприяння голови колгоспу Григорія Пусара.  

Іван Савчук, один з ініціаторів судового позову, розповів, що три орендарі ставка не дозволяли місцевим жителям не лише ловити рибу, напувати корів, поливати городи, а й навіть купатися. Також намагалися відібрати городи і присадибні будівлі, що опинилися у так званій 25-метровій природоохоронній зоні, та погрожували перекрити шлях по дамбі, яка з’єднує дві сільські вулиці, розташовані обабіч водойми. Дізнавшись про це, люди забили на сполох, і сім чоловік подали заяву до суду. Судовий процес тягнуся два роки — з 2010-го по 2012-й.

члени кооперативу Чумакова гора (2012 рік)

Відсудивши ставок, 59 людей створили спілку «Чумакова гора», відремонтували гідроспоруду та розробили Статут, за яким зобов’язалися очистити прибережну зону та саму водойму, а також її зарибнити. Тридцять рибалок пожертвували по 500 гривень, щоб  придбати у риборозпліднику на Вінниччині малька коропа, білого амура і товстолобика. Це 20 тисяч екземплярів риби середньою наважкою 50 г (загальна вага 400 кг), яких нещодавно підселили до біоресурсів ставка — карасів, щук, окунів, пліток, раків. Задля запобігання вилову риби сітками та засмічення берегів рибоводи запровадили на водоймі чергування.

Щодо любительського лову, то усім бажаючим дозволено ловити на вудку чи спінінг аборигенні види риби. На коропів, товстолобиків і білого амура риболовлю відкривають, коли вони підростають.

зарибнення водойми

Щовесни рибалки запускають нову партію мальків. Також селяни розчистили джерела, які живлять водою їхній ставок, що є безіменною притокою річки Кодими.

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Recent Posts

  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22
  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21