Так, звичайно, не могла сумна річниця початку війни обійтися без своєрідного усвідомлення всіх трьохсот шістдесяти п'яти днів шоку, розпачу, надій. Пройшов рівно рік – як 365 миттєвостей. У кожного ці миті свої. Якими були для Бориса Бухмана – одеського фотографа, світлописця, Майстра? Виставка Бориса Бухмана, що відкрилася в річницю війни в арт-галереї Літнього театру Міськсаду «Шляхами до Перемоги» – яскрава, щемлива, а часом і люта відповідь на це питання.
Кожне фото – це як сторінка особистого щоденника Бориса, який він почав вести з першого дня рашистського вторгнення. Кожне фото – як документ, зріз страшного часу, який розпочав свій болісний відлік 24 лютого 2022 року.
Дюк, укритий мішками з піском, одеський вокзал у перші дні війни, Дерибасівська у протитанкових їжаках, руки хірурга, що виймає уламок з тіла українського бійця, мирні жителі на тлі зруйнованого будинку, звільнений Херсон, хлопчик із Миколаєва з пляшками води, пронизаний житловий комплекс «Тірас»… Представлені на ній роботи зроблено за рік війни у трьох областях України – Одеській, Миколаївській, Херсонській.
Ці фото треба побачити, відчути, знову поринути у кожну мить року війни, прислухатися до себе – як вони перегукуються із власними відчуттями, переживаннями, думками?
І ще: кожне фото на виставці Бориса Бухмана ніби вміщає одразу всі ці 365 днів війни, що звернулися і в мить, що летять, і одночасно сконцентрувалися в один-єдиний день – 24 лютого. Тому що для кожного з нас він став точкою відліку іншого життя.
Майстрiв фотографії іноді називають старим словом – світлописець. На виставці відразу згадалося про це, бо фото воєнних часів все одно наповнюються променями сонця, світлом надії, світлою вірою в Перемогу.
«На виставці представлено понад півсотні робіт, обраних із тисяч кадрів. Деякі з них стали відомими та впізнаваними, дещо з’явилися на обкладинках європейських журналів, але всі вони стали артефактами страшної та жорстокої війни, яка триває 365 днів та 8 років. Бориса Бухмана і раніше можна було побачити на прикордонних заставах, військових частинах та навчаннях, адже війна для нього розпочалася у 2014 році, але зараз він став справжнім фоторепортером воєнного часу. Обійми, розпач, сльози, надія, кров, біль, втома, радість, лють, гордість, відвага, любов, дружба, допомога…», – ось як відгукуються про Бориса організатори виставки.
А ще всі представлені роботи (до речі, всі вони за законами воєнного часу пройшли військову цензуру) – сама щирість. Можливо, саме тому у залі на відкритті виставки Бориса Бухмана зібралася величезна кількість людей. Усі представлені на ній роботи Борис назвав у розмові з кореспондентом «Одеського життя» просто й точно: «Це щоденник». Додам: наш з вами спільний воєнний щоденник…
Борис Бухман народився 1961 року. Одесит, член Національної спілки фотохудожників України. Вперше взяв фотоапарат до рук у сім років. Керівник «Майстерні практичної фотографії «ФотограФ і Я». Учасник багатьох благодійних проектів. Призер багатьох вітчизняних та зарубіжних фотоконкурсів. Член журі кількох українських та міжнародних конкурсів. Майстер одним словом…
Вдивляюсь у незвичайну ханукію-дев’ятисвічник… Це теж робота Бориса. Ні, не фотографія. Справжня ханукія, ось тільки створена вона із… зібраних за цей рік останків ворожих снарядів.
– Ця задумка відразу в мене народилася. От і втілили її у життя – як символ життя, – усміхається одеський майстер Борис Бухман.
Задаю питання, яке «на поверхні»:
– Що ви зазнали рік тому? Шок, страх?
– Я не назвав би це так. Якось одразу зумів сконцентруватися, почав думати, що треба зробити насамперед… Переживання з’явилися за дочку та онуків. Відправив їх за кордон, а потім спитав себе: що найбільше турбує тепер? Виявилося: найбільше боюся «загубитися». Зрозумів головне: у ситуації, що склалася, треба себе знайти. Вік – не армійський, мене не візьмуть. Як не стати тягарем? І заспокоївся лише тоді, коли одержав акредитацію на право зйомок.
Борис усміхається (ось же людина, вміє відшукати потрібний жарт, анекдот, а то й найнеобхідніше слівце в будь-якій ситуації!):
– Кажу дружині: їдь із донькою та онуками. Вона мені відповідає, що кинути мене не може, хто ж тобі, мовляв, борщ зварить? Я одразу відповідаю: ніби не знайдеться, кому борщ мені зварити! Вона мені одразу: «От тому й не їду!».
І Борис почав активно працювати, просто займатися звичною та улюбленою справою в незвичайних умовах. Часто від дружини приховував, куди саме сьогодні поїде – чи то в Миколаїв, чи то на блокпост, чи ще в інше місце, «де стріляють».
Що найпам’ятніше за цей рік війни? Борис замислюється, каже, що все тепер здається «одним днем, що затягнувся».
– Знаєте, це було вдома… Ракета летіла над моїм балконом. І тут я раптом зрадів: «Якщо я її бачу, значить живий!».
– Я вже зрозуміла, що у вас суто одеське почуття гумору та вміння радіти. А що турбувало?
– Якась така моторошна образа в мені народилася за час війни. Така образа, що роздирає, за дітей і старих, за хлопчиків наших воюючих. За зруйновані будинки… А ось страху, про який ви питаєте, не було. Навіть коли нас обстріляли на блокпості в Херсонській області. Я ось придивлявся до молодих людей, теж ніби питав беззвучно: Вам не страшно? Бачив, що ні. То чому ж у мене, людини, м’яко кажучи, не молодої, має бути страх?.. Хоча всередині іноді «трясло». Але це не страх, ця та сама «жахлива образа». Пам’ятаю це відчуття виникло особливо сильно у шпиталі, коли хлопців наших, що померли від ран, побачив. Тоді мене просто «порвало», аж руки тремтіли…
І все ж таки Борис не залишив свій новий професійний напрямок. Каже, що й не міг би лишити. Був у нього за час війни недовгий період, коли не виїжджав із військовими чи волонтерами.
– Так знаєте, у мене справжня ломка почалася! Дзвоню, питаю: «Хлопці, ви що очманіли?! Я ж не можу не працювати! Робота – мій захист, моє все! Раптом відчув, що рятуюсь об’єктивом, якщо хочете, ховаюся за фотоапарат.
Ну а найяскравішою та радісно-насиченою подією за рік війни Борис вважає той день, коли він приїхав у звільнений Херсон. І працював там, і свою ученицю звідти вивіз. А ще одержав у подарунок кавун. Привіз його додому, а їсти чомусь не став. Дивився-дивився на кавун як ще одну сторінку війни у своєму житті, вважав, що це – талісман. Ну а як їсти талісман?..
Борис упевнений: його робота, все, чим вона займалася весь цей військовий рік – як рятівне коло.
– Кожен має робити хоч щось посильне, щоб наша Перемога прийшла швидше. Я тепер впевнений у цьому, на всі сто і навіть більше… І не питайте мене, про що я мрію. Сам відповім: щоб моя наступна виставка була присвячена нашій Перемозі. І щоб вона відбулася якомога раніше!
Читайте також: Знакомые все лица: из окон выглянули известные одесситы
Фото автора
Уранці, 21 травня, в іспанській столиці застрелили українського політика Андрія Портнова, одного з близьких соратників… Read More
В Одеській області затримали «крота» фсб, який влаштувався на оборонний завод, щоб викрасти секретні військові… Read More
На узбережжі Лиманської громади Одеської області біля Дунайського заповідника досі залишаються неприбраними сотні кілограмів мазуту… Read More
Південний РЕМ Роботи до 18:00: Левітана,19/корп.3, Академічна, 30а-52а, Ахматової, Вернадського, Костанді, Купріна, Левітана, 19/4,19/5, Люстдорфська… Read More
У середу, 21 травня 2025 року, розпочалася 1183-тя доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More
Активісти з організації «Деколонізація. Україна» закликали демонтувати радянську зірку із серпом і молотом, розміщену на… Read More