Сьогодні, 19 травня, православні християни відзначають день святих жінок-мироносиць, а також преподобного Іоанна Готфського. У народі він отримав назву Іван Довгий. Розповідаємо про його традиції, прикмети та заборони.
19 травня за новим та старим календарним стилем – день святих жінок-мироносиць, які стали першими очевидцями воскресіння Христа.
Жінок-мироносиць щороку згадують у третій тиждень після Великодня. Це жінки, які присвятили себе служінню Христу, були поруч з Ним у хвилини розп’яття, підтримували Діву Марію і йшли за Господнім тілом до гробниці. За переказами, їх було багато, але в Писанні згадується сім – свята Марія Клеопова, родичка Йосипа Обручника, свята Іоанна, дружина Хузи, домоправителя царя Ірода, сестри Марфа та Марія, які разом зі своїм братом Лазарем були друзями Христа, свята Марія Магдалина, святі Сусанна та Саломія.
Згідно з переказами, після розп’яття Христа жінки прийшли до печери, в якій знаходилося тіло Ісуса, щоб умастити його запашною олією – світом (звідси й назва – «мироносиці»). Але виявилось, що камінь при вході відвалений, гробниця порожня, а пізніше вони побачили воскреслого Ісуса.
Коли Марія Магдалина прийшла до апостолів, то вигукнула: Христос Воскрес!. Вона ж започаткувала традицію подавати червоні яйця. За одним із переказів, Марія Магдалина пішла до імператора Тіберія повідомити, що Христос воскрес. Правителю вона принесла звичайне яйце – з порожніми руками йти не можна було. Але імператор засміявся і сказав: «Це також неможливо, як твоєму білому яйцю перетворитися на червоне». Тієї ж миті яйце почервоніло.
День жінок-мироносиць вважається святом усіх жінок-християнок, віруючі називають його «жіночим днем».
А ще 19 травня за новим стилем (1 червня – за старим) – день пам’яті преподобного єпископа Іоанна Готфського.
Іоанн жив у VIII столітті. Він народився в Тавроскіфії, на території сучасного Криму та ще в юності став ченцем. 754 року Івана обрали єпископом у Готфії. Прославився преподобний тим, що досяг іконопочитання. Так, у 780 році він відправив сувій з витягами зі Старого та Нового Завітів про шанування ікон Константинопольському патріарху Павлу. Через 4 роки Іоанн взяв участь у Нікейському Соборі в Константинополі, де відновили іконопочитання.
Коли Дору, головне місто єпархії, зайняли хозари, єпископу довелося тікати за море до Амастриди, де він і помер. Похований святий у монастирі в Парфеніті, в Криму, біля підніжжя гори Аю-Даг – там Іван колись збудував храм Петра та Павла. До монастиря до святих мощів і зараз їдуть люди, щоб попросити зцілення від хвороб.
19 травня за старим календарним стилем згадують праведного Йова Багатостраждального.
У народному календарі 19 травня – свято Іван Довгий. Цього дня прийнято садити огірки. А ще прикмети дня говорять про погоду та врожай:
За старих часів на Івана зазвичай чекали дощ і намагалися обов’язково намокнути під ним – вважалося, що дощові краплі здатні зцілити від хвороб, дати силу.
Іменини сьогодні відзначають: Анастасія, Андрій, Олександр, Антон, Василь, Віктор, Григорій, Іполит, Корній, Максим, Матвій, Митрофан, Михайло, Микола, Онуфрій, Павло, Дмитро, Іван, Сергій, Ігнатій, а також Денис, Іов.
5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More
На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More
Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More
У 2025 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More
Останніми днями спостерігається підвищена геомагнітна активність. Сьогодні, за прогнозом вчених, будуть відчутні потужні магнітні бурі… Read More