Сьогодні, 15 січня 2024 року, в Україні та світі відзначають День народження Вікіпедії. А православні християни вшановують пам'ять Павла Фівейського та Івана Кущника за новим календарем і Серафима Саровського за старим.
Віряни сьогодні відзначають день пам’яті Павла Фівейського. Вважається, що він був першим ченцем-відлюдником у християнстві. Святий прожив в повній самотності довге життя і помер в 91 рік. Місцем, де народився Павло, були єгипетські Фіви. Був він сиротою ба більш того, ще й переховувався від родичів, бо ті хотіли забрати його майно, що перешло йому у спадок від заможних батьків. Притулком хлопчика стала невелика печера, в якій він і почав жити. Їв він хліб та фіники, які йому, за легендою, приносили птахи. А сам він весь час проводив у молитвах.
Іван Кущник походив із знатної константинопольської родини, здобув гарну освіту. Отримавши в дар від батьків Євангеліє, таємно пішов у Віфінію, де прийняв чернечий постриг. Згодом повернувся до Константинополя і оселився в кущі (курені) поряд з домом батьків. Жив він там як жебрак, бо ті його не впізнали, але постійно ділилися їжею з власного столу. Перед смертю Іван відкрився батькам, а доказам стало Євангеліє, які вони колись подарували йому. Помер він молодим, був похований у рубищі жебрака на місці свого куреня. Над його могилою батьки побудували храм та приют для безхатьків.
За старим календарем сьогодні день пам’яті Преподобного Серафим Саровського. Він народився в 1759 році, був родом з Курська, виховувався в благочестивий купецькій родині. У 17 років прийняв чернечий постриг з ім’ям Прохор, два роки прожив у Саровській Успенській пустині. Серафим був знаменитий, як прославитель віри Христової, говорив, що чистота православ’я тільки лише і полягає в непохитності віри.
Провівши 10 років у пустелі, преподобний, якому вже пішов сьомий десяток, почав приймати стражденних, розраджувати і зціляти їх. У деякі свята до нього приходило по декілька тисяч людей. За свідченнями очевидців, преподобний мав дар слова «живого і щедрого», прозорливість незвичайну: читав думки, як книгу. Був завжди радісним.
Що не можна робити цього дня:
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
Наші предки вірили, що цього дня чаклуни передають свої вміння учням, а тому потрібно бути максимально обережним, адже молоді маги практикуються на оточуючих. Саме через це остерігалися порчі. Для цього проводили різноманітні захисні заходи. Зокрема, плювали через плече і стукали по дереву.
15 січня іменини в Фоми, Юліана, Варлама, Гаврили, Герасима, Івана, Михайла, Павла, Прохора, Олени.
Народжений 14 січня людина за знаком Зодіаку – Козеріг. Іменинники цього дня за характером працьовиті та наполегливі. Вони стійко долають будь-які труднощі і ніколи не здаються. Не люблять грубих та істеричних людей, але нормально сприймають адекватну критику. Народжені 14 січня люди надихають близьких своїм оптимізмом та завзятістю.
В цей день народилися:
15 січня в минулому сталося багато важливих подій в Україні та світі:
15 січня в Україні і світі святкують День народження Вікіпедії. 2000 року Ларрі Сенджер та Джиммі Велс створили англомовний інтернет-ресурс Нупедію. Для цього сайту енциклопедичні статті писали лише експерти-науковці, а пізніше всі матеріали ще й ретельно рецензувалися. Автори Нупедії хотіли створити енциклопедію з контентом найвищої якості, тому він додавався досить повільно. 15 січня 2001 року автори Нупедії вирішили прискорити його. Вони відкрили паралельний проєкт, який назвали Вікіпедією. В ній статті могли редагувати всі користувачі. Ресурс швидко набирав популярності, а Нупедія свої позиції втрачала. 2003 року остання припинила своє існування.
Також 15 січня День Мартіна Лютера Кінга. Третій понеділок січня в США традиційно вихідний день, адже тут святкують День Мартіна Лютера Кінга — борця за права афроамериканців. Закон про це свято було підписано ще 1983 року, але вперше його провели лише через три роки. Довгий час подія мала різне найменування в різних штатах. Лише 2000 року день став національним святом.
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More