Сьогодні, 15 січня 2024 року, в Україні та світі відзначають День народження Вікіпедії. А православні християни вшановують пам'ять Павла Фівейського та Івана Кущника за новим календарем і Серафима Саровського за старим.
Віряни сьогодні відзначають день пам’яті Павла Фівейського. Вважається, що він був першим ченцем-відлюдником у християнстві. Святий прожив в повній самотності довге життя і помер в 91 рік. Місцем, де народився Павло, були єгипетські Фіви. Був він сиротою ба більш того, ще й переховувався від родичів, бо ті хотіли забрати його майно, що перешло йому у спадок від заможних батьків. Притулком хлопчика стала невелика печера, в якій він і почав жити. Їв він хліб та фіники, які йому, за легендою, приносили птахи. А сам він весь час проводив у молитвах.
Іван Кущник походив із знатної константинопольської родини, здобув гарну освіту. Отримавши в дар від батьків Євангеліє, таємно пішов у Віфінію, де прийняв чернечий постриг. Згодом повернувся до Константинополя і оселився в кущі (курені) поряд з домом батьків. Жив він там як жебрак, бо ті його не впізнали, але постійно ділилися їжею з власного столу. Перед смертю Іван відкрився батькам, а доказам стало Євангеліє, які вони колись подарували йому. Помер він молодим, був похований у рубищі жебрака на місці свого куреня. Над його могилою батьки побудували храм та приют для безхатьків.
За старим календарем сьогодні день пам’яті Преподобного Серафим Саровського. Він народився в 1759 році, був родом з Курська, виховувався в благочестивий купецькій родині. У 17 років прийняв чернечий постриг з ім’ям Прохор, два роки прожив у Саровській Успенській пустині. Серафим був знаменитий, як прославитель віри Христової, говорив, що чистота православ’я тільки лише і полягає в непохитності віри.
Провівши 10 років у пустелі, преподобний, якому вже пішов сьомий десяток, почав приймати стражденних, розраджувати і зціляти їх. У деякі свята до нього приходило по декілька тисяч людей. За свідченнями очевидців, преподобний мав дар слова «живого і щедрого», прозорливість незвичайну: читав думки, як книгу. Був завжди радісним.
Що не можна робити цього дня:
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
Наші предки вірили, що цього дня чаклуни передають свої вміння учням, а тому потрібно бути максимально обережним, адже молоді маги практикуються на оточуючих. Саме через це остерігалися порчі. Для цього проводили різноманітні захисні заходи. Зокрема, плювали через плече і стукали по дереву.
15 січня іменини в Фоми, Юліана, Варлама, Гаврили, Герасима, Івана, Михайла, Павла, Прохора, Олени.
Народжений 14 січня людина за знаком Зодіаку – Козеріг. Іменинники цього дня за характером працьовиті та наполегливі. Вони стійко долають будь-які труднощі і ніколи не здаються. Не люблять грубих та істеричних людей, але нормально сприймають адекватну критику. Народжені 14 січня люди надихають близьких своїм оптимізмом та завзятістю.
В цей день народилися:
15 січня в минулому сталося багато важливих подій в Україні та світі:
15 січня в Україні і світі святкують День народження Вікіпедії. 2000 року Ларрі Сенджер та Джиммі Велс створили англомовний інтернет-ресурс Нупедію. Для цього сайту енциклопедичні статті писали лише експерти-науковці, а пізніше всі матеріали ще й ретельно рецензувалися. Автори Нупедії хотіли створити енциклопедію з контентом найвищої якості, тому він додавався досить повільно. 15 січня 2001 року автори Нупедії вирішили прискорити його. Вони відкрили паралельний проєкт, який назвали Вікіпедією. В ній статті могли редагувати всі користувачі. Ресурс швидко набирав популярності, а Нупедія свої позиції втрачала. 2003 року остання припинила своє існування.
Також 15 січня День Мартіна Лютера Кінга. Третій понеділок січня в США традиційно вихідний день, адже тут святкують День Мартіна Лютера Кінга — борця за права афроамериканців. Закон про це свято було підписано ще 1983 року, але вперше його провели лише через три роки. Довгий час подія мала різне найменування в різних штатах. Лише 2000 року день став національним святом.
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More
Останніми днями спостерігається підвищена геомагнітна активність. Сьогодні, за прогнозом вчених, будуть відчутні потужні магнітні бурі… Read More
З приходом весни все більше одеситів починають замислюватися не лише про оновлення гардеробу, а й… Read More
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More
У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More