Новини

Церковні свята 17 березня: Прощена неділя та Теплого Олекси

У неділю, 17 березня 2024 року, за новим церковним календарем православні вшановують пам’ять преподобного Олексія, людини Божої. За старим календарем - преподобного Герасима на Йордані, мучеників Павла і Юліанії. Також сьогодні останній день перед Великим постом - Прощена неділя, останній день Масної.

Вшанування пам’яті святого Олексія, людини Божої

17 березня 2024 року, за новим стилем, відзначається день пам’яті святого Олексія, людини Божої, який увійшов в історію своєю непохитною відданістю Ісусу Христу.

Преподобний Олексій народився у IV-V століттях у знатній римській родині. Він відмовився від світського життя та багатства, залишивши все заради служіння Господу. Відмовившись від шлюбу, він відправився до Месопотамії, де оселився в Едесі. Там він роздав усе своє майно жебракам і сам став просити милостиню біля храму Пресвятої Богородиці. Його життя було прикладом аскетизму та самопожертви.

Після 17 років життя в Едесі, паламарю церкви було видіння, у якому Богородиця вказала на Олексія як на людину, гідну Царства Небесного. Після цього він став шанованим серед людей, але, прагнучи уникнути слави, повернувся до рідного дому, де його не впізнали. Олексій провів ще 17 років, молячись за свою сім’ю, яка продовжувала сумувати за ним.

Мощі святого Олексія зберігаються в Римі, у церкві святого Воніфатія, де віряни можуть їм вклонитися.

За старим календарем 17 березня згадують пам’ять преподобного Герасима на Йордані, мучеників Павла і Юліанії.

Свято Олексій Теплий та традиції 17 березня

У народному календарі 17 березня відоме як свято Олексій Теплий, або Теплого Олекси, асоційоване з теплою погодою.Вважається, що після цього дня можна починати сіяти ячмінь.

17 березня – це також останній день Сирної седмиці, відомий як Прощена неділя. Це час, коли люди просять прощення за свої проступки та прощають інших. У цей день також вшановують березу, символ миру та гармонії, збирають березовий сік і готують з нього узвар.

Заборонено сваритися, ображати інших, відмовляти в милостині чи допомозі. Також не рекомендується давати в борг, вирушати в далеку дорогу чи починати нові справи.

Share
Іван Свищ

Автор видання "Одеське життя". В медіа з 2002 року. Працював на радіостанції “Гармонія світу”, в “Газеті по-одеськи”, у бізнес-комунікаціях, проводив OSINT-розслідування. Закінчив філософський факультет ОНУ ім. Мечнікова. Автор дисертації “Віртуалізація культури”.

Recent Posts

  • Новини

Ніч, яку не забуде Одеса: фоторепортаж із будинку, куди прилетів російський дрон

Ніч на суботу, 19 липня 2025 року, запам'ятається одеситам як одна з найстрашніших за весь… Read More

19-07-2025 в 13:44
  • Новини

Він був легендою Одеси: на війні загинув глава авіаклубу Костянтин Оборін

Одеса зазнала важкої і непоправної втрати: у п'ятницю, 18 липня, під час виконання бойового завдання… Read More

19-07-2025 в 12:00
  • Новини

Частина Одеси без світла 19 липня: чому і коли дадуть

Сьогодні, у суботу, 19 липня 2025 року, частина Одеси залишилася без світла до вечора через… Read More

19-07-2025 в 10:58
  • Новини

Нічна атака на Одесу: горів житловий будинок, є жертви та поранені (ОНОВЛЕНО)

У ніч на суботу, 19 липня 2025 року, країна-агресор та терорист росія атакувала Одесу ударними… Read More

19-07-2025 в 09:48
  • Новини

В Одесі з’явиться парк в азербайджанській стилістиці

В Одесі, на 4-й станції Великого Фонтану, планують облаштувати новий сучасний громадський простір з елементами… Read More

19-07-2025 в 08:32
  • Новини

На Куяльницькому лимані масово розмножується унікальний вид рачків

На фоні високої солоності води в Куяльницькому лимані спостерігається масове розмноження артемії – унікального прісноводного… Read More

19-07-2025 в 07:35