Сьогодні, 4 липня, православна церква згадує святителя Андрія, єпископа Критського. У народі це Андріїв день. Які традиції та прикмети цього дня і яке церковне свято сьогодні за старим стилем?
Сьогодні за новим календарним стилем (17 липня – за старим) – день пам’яті святителя Андрія, єпископа Критського, який прославився як великий богослов, учитель та творець церковних гімнів.
Святитель Андрій народився у VII столітті у Дамаску. Згідно з його життям, він був німим від народження до семи років, коли чудовим чином зцілився, прийнявши причастя. Почав вивчати Святе Письмо і богословські науки, а в 14 років вирушив до Єрусалиму і прийняв там чернечий постриг в обителі преподобного Сави Освяченого. Ведучи суворе чернече життя, він швидко заслужив на повагу.
Після четвертого Вселенського Собору 680 року Андрія відкликали з Єрусалима до Константинополя – там він служив архідияконом у храмі Святої Софії. У 685 році святитель став архієпископом на острові Крит, де розкривається як проповідник та поет. Проповіді Андрія Критського відрізняються високим стилем і гармонійною фразою, що дозволяє говорити про нього як одного з видатних церковних ораторів Візантійської епохи.
Крім того, Андрій Критський заснував нову форму богослужбового співу – канон. Великий покаяний канон Андрія Критського читають під час Великого посту на першому та п’ятому тижні. Також святителю належать понад 70 піснеспівів, у тому числі канон на Різдво Христове та стихири на Стрітення Господнє.
Святий Андрій Критський помер у місті Ересос на острові Лесбос.
До святого Андрія звертаються з молитвами про зцілення від німоти та прощення гріхів.
За старим календарним стилем 4 липня згадують мученика Іуліана Тарсійського. Також за старим календарем до 11 липня триває Петров піст.
У народному календарі 4 липня – свято Андріїв день або Андрій Налива. Прозвали його так тому, що на той час наливаються колосся вівса. Також у цей день очікується дощ – андріївський дощ обіцяє багатий урожай.
Серед наших пращурів було чимало цікавих прикмет.
На Андрія потрібно готувати вівсяну кашу, а дівчатам, які мріють про заміжжя, за повір’ям, потрібно зварити і з’їсти вівсяний кисіль – і тоді весілля буде не за горами.
Іменини сьогодні за новим церковним календарем відзначають: Олександра, Олексій, Анастасія, Андрій, Арсеній, Василь, Георгій, Дмитро, Марія, Марк, Михайло, Микола, Тетяна.
За старим стилем іменини в Олексія, Анастасії, Василини, Георгія, Івана, Максими, Микити, Миколи, Павла, Терентія, Уляни.
Талісманом людини, народженої 4 липня, є гіацинт. Цей камінь дуже популярний у сучасних прикрасах. У давнину вірили, що він лікує свого власника від будь-яких хвороб.
За даними Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 9 квітня 2025 року, в… Read More
В Одесі невдовзі мають з'явитися автоматичні модульні вбиральні з кабінками для осіб з інвалідністю. Цю… Read More
Одеським енергетикам вдалося менш як за чотири години усунути наслідки аварії на електрообладнанні та повернути… Read More
Зараз, під час війни, південь Бессарабії належить до більш безпечного регіону, проте у пожежників-рятувальників 35-ї… Read More
В Одесі постануть перед судом двоє ув'язнених слідчого ізолятора за вимагання грошей у свого співкамерника. Read More
Історія села Ісаєве Чернівської громади Березівського району – цікава і пізнавальна. Ця місцина над тихоплинним… Read More