Якщо вас почали непокоїти незрозумілі апатія та слабкість, при цьому з кожним днем зростає апетит і розпливається талія, слід виключити метаболічний синдром. У чому він полягає і чим небезпечний, пояснив лікар-ендокринолог Вадим Бурчак.
Метаболічний синдром – це не конкретне захворювання, а сукупність станів, які значно підвищують ризик розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, цукрового діабету ІІ типу, інсульту, інфаркту та інших серйозних проблем зі здоров’ям.
До цих станів належать високий рівень глюкози та жирів у крові, низький рівень так званого хорошого холестерину (ліпопротеїни високої щільності), підвищений артеріальний тиск, а також абдомінальне ожиріння (відкладення підшкірної клітковини в області живота) – надмірне відкладення жиру на животі, при якому окружність талії у чоловіків становить понад 102 сантиметри, а у жінок – понад 88 сантиметрів.
Механізм розвитку метаболічного синдрому остаточно не вивчений. Вважається, що в його основі лежить генетична схильність і низка зовнішніх факторів. До них належать малорухливий спосіб життя, неправильне й нерегулярне харчування, часті стреси, недотримання режиму праці та відпочинку, зловживання алкоголем, куріння, несприятливі екологічні умови.
В особливій групі ризику перебувають жінки в період менопаузи, діабетики, гіпертоніки, пацієнти з подагрою, хронічними захворюваннями нирок, обструктивним апное (зупинка дихання під час сну), а також люди із зайвою вагою і яким понад 60 років.
Метаболічні порушення може спричинити і вживання деяких препаратів, які використовуються для лікування психічних захворювань.
Порушення, поєднані поняттям метаболічного синдрому, тривалий час протікають безсимптомно. Непрямими тривожними ознаками можуть бути скарги на швидку стомлюваність, сонливість, задишку, пітливість, підвищений апетит і спрагу, часте сечовипускання, головний біль, сухість шкіри і свербіж шкіри.
Найбільш ранніми проявами метаболічного синдрому найчастіше виступають абдомінальне ожиріння та гіпертонія. У той же час діагноз «метаболічний синдром» ставиться, лише якщо у пацієнта визначено три з п’яти можливих складових цього стану, описаних у першому розділі.
Якщо у вас підвищений об’єм талії і в сім’ї є випадки захворювання на діабет II типу, перевірте свої показники артеріального тиску і здайте розгорнутий біохімічний аналіз крові на визначення ліпідного профілю та рівня глюкози. Також лікар (терапевт або ендокринолог) може направити вас на електрокардіограму, УЗД судин та інші додаткові обстеження для встановлення точного діагнозу і виключення патологій зі схожими симптомами.
Рання діагностика метаболічного синдрому є важливою насамперед для попередження розвитку цукрового діабету та атеросклеротичних судинних захворювань.
Лікування синдрому – комплексне завдання, що включає як вживання медикаментів для контролю артеріального тиску, рівня холестерину і цукру крові, так і радикальну корекцію способу життя пацієнта.
Якщо ви підозрюєте у себе метаболічний синдром, але потрапити на прийом до фахівця зараз немає можливості, попередьте розвиток ускладнень самостійно.
Ірина Лебединець
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More