Якщо у вас виникло почервоніння і печіння шкіри в куточках рота, терміново вживіть заходів, щоб на цих місцях не утворилися ранки, які виглядають не дуже привабливо і довго гояться.
Чому виникають так звані заїди і як можна їх позбутися, розповів дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.
Болючі мікротріщини в куточках рота в народі називають заїдами на губах, але медична назва цього захворювання – кутовий, або ангулярний, хейліт. Запалення, що частково зачіпає як слизову оболонку порожнини рота, так і шкіру, може бути одно- або двостороннім. Але односторонні заїди мають тенденцію з часом вражати обидва куточки рота.
Хоча зовні ці шкірні ерозії та виразки нагадують герпес, вони не заразні й не поширюються на інші ділянки тіла.
Багато хто сприймає заїди суто як косметичний дефект, але якщо вони виникають не одноразово, а регулярно, то слід звернутися до лікаря і з’ясувати першопричину розвитку патології. Адже вона може бути як досить невинною, так і сигналізувати про серйозні проблеми зі здоров’ям.
Крім того, хронічні ранки в куточках рота – це ворота для проникнення в організм різних інфекцій.
Основна причина виникнення хейліту – це постійно зволожені куточки губ і зниження загального або місцевого імунітету. Збудником захворювання при цьому найчастіше є бактеріальна або грибкова інфекція, як правило, стрептококи або грибки роду Кандида. У нормі ці мікроорганізми живуть на шкірі в невеликій кількості, але при зниженому імунітеті у поєднанні з мікротравмами і недостатньою особистою гігієною вони починають розмножуватися і проникають углиб, викликаючи запалення.
До поширених факторів ризику належать різка зміна клімату і перепад температур, куріння, неправильний прикус, наявність зубних протезів або брекетів, звичка постійно облизувати губи, нестача вітамінів та мікроелементів у раціоні.
Також спровокувати появу мікротріщин може занадто гостра, кисла або солона їжа, що подразнює слизову оболонку, тривале вживання деяких ліків, а також в’ялість шкіри навколо рота в результаті швидкої втрати ваги, старіння, втрати зубів.
Причиною виникнення хейліту можуть стати і хронічні патології, що послаблюють імунну систему організму, – захворювання шлунково-кишкового тракту та щитовидної залози, цукровий діабет, хвороби шкіри (атопічний дерматит, псоріаз), алергія, анемія.
На початкових стадіях запалення відзначається лущення шкіри в одному або обох куточках рота і дискомфорт при його широкому відкриванні: при позіханні або чищення зубів. Пізніше у місці ураження виникають набряк і почервоніння, з’являються дрібні тріщини, болючість посилюється. При алергічній реакції можуть спостерігатися свербіж і потовщення шкіри.
При виражених заїдах пацієнта турбує постійний біль під час їди або розмови, утворення в кутах рота виразок, ранок і кірочок, які без ефективного лікування переходять у глибокі тріщини, що не гояться.
Діагностика хейліту, окрім огляду лікарем (терапевтом, дерматологом), може включати взяття частини тканини з поверхні ерозії (бактеріологічне дослідження покаже присутність стрептококів або грибів) та аналіз крові для виявлення запального процесу в організмі. Іноді необхідні консультації інших фахівців: стоматолога, ендокринолога, інфекціоніста, гастроентеролога, алерголога.
Для лікування заїд потрібен комплексний підхід – вплив на причину захворювання та усунення симптомів патології. Терапія може включати застосування протигрибкових та антибактеріальних препаратів, знеболювальних засобів, розчинів антисептиків, а також прийом вітамінів, фізіопроцедури. Можуть знадобитися лікування хронічних захворювань, нормалізація рівня цукру в крові.
В умовах війни не завжди є можливість одразу звернутися до лікаря. Як самостійно покращити своє самопочуття при заїдах?
Ви також можете дізнатися:
Ірина Лебединець
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More