Статті

Як поновити трудовий стаж через суд

Часом трапляється така неприємна ситуація: Пенсійний фонд не хоче зараховувати до вашого трудового стажу певні роки або не визнає якісь документи, що підтверджують цей стаж. Через це людина може отримувати меншу пенсію або взагалі втратити право на її перерахунок. Що робити у таких випадках? Як домогтися справедливості і поновити свій страховий стаж — розповідає юристка Вікторія Гусакова.

Що робити, якщо Пенсійний фонд відмовив у зарахуванні стажу

Якщо ви вже звертались до Пенсійного фонду України і отримали відмову — не засмучуйтеся. Ви маєте повне право звернутися до суду з заявою, у якій попросите визнати рішення Пенсійного фонду неправомірним і домогтися зарахування стажу, на який ви дійсно маєте право.

Головний документ для оскарження стажу: трудова книжка

Важливо знати, що головний документ, який підтверджує ваш стаж роботи за ті часи, коли ще не існувало електронних реєстрів (до впровадження персоніфікованого обліку), — це ваша трудова книжка. Саме на неї звертають увагу і суд, і Пенсійний фонд.

Але буває й таке, що в трудовій книжці відсутні якісь записи, або в них є помилки, або вони неточні. Що робити тоді? У таких випадках закон дозволяє використовувати й інші документи, а саме ті, які перераховані у пунктах 3 і 4 Порядку №637.

Які ще документи можна надати, якщо трудова книжка не ідеальна

Отже, якщо трудова книжка з якихось причин не містить потрібних записів, або їх там немає зовсім, або записи зроблені неправильно, для підтвердження трудового стажу можна подавати:

  • Дані з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру;
  • Виписки чи довідки, які сформовані на основі інформації, що міститься в електронних системах підприємств, установ, організацій;
  • Довідки, виписки з наказів, особові рахунки, документи щодо видачі зарплати;
  • Посвідчення, характеристики, письмові трудові договори з відмітками про виконання роботи;
  • Інші документи, які містять підтвердження про ваші періоди роботи.

Якщо навіть таких документів не залишилося, закон дозволяє використовувати членські квитки профспілок. Головне — щоб у них були відмітки про сплату членських внесків, які збігаються із періодом роботи.

Як підтвердити стаж, якщо працювали у сільському господарстві або були підприємцем

Для тих, хто працював у власному селянському господарстві, для підтвердження стажу потрібно надати платіжні доручення, банківські квитанції, документи про поштові перекази чи інші підтвердження про сплату страхових внесків. Або ж — інформацію від Пенсійного фонду про такі платежі.

Якщо ви були підприємцем, періоди підприємницької діяльності також можна зарахувати до стажу — але тільки якщо є документи про сплату страхових внесків: це можуть бути ті ж платіжні доручення, банківські квитанції, поштові перекази чи довідки від Пенсійного фонду. Для тих, хто працював на спрощеній системі, підходять свідоцтва про сплату єдиного податку, спеціальні торгові патенти чи інші підтвердження.

Крім того, дані про сплату внесків підприємцями можуть міститись у реєстрі застрахованих осіб — і це також законна підстава для підтвердження стажу.

Що робити, якщо треба підтвердити спеціальний стаж (наприклад, для пільгової пенсії)

У певних випадках для призначення пільгової пенсії або пенсії за вислугу років потрібно спеціально підтвердити стаж на конкретних посадах чи за окремими списками. Якщо у трудовій книжці немає необхідних відомостей, треба звернутись по довідку що уточнює з підприємства чи установи, де ви працювали (або від їхнього правонаступника).

У такій довідці мають бути:

  • періоди роботи, які зараховуються до спеціального стажу;
  • професія або посада;
  • характер виконуваної роботи;
  • розділ, пункт, список або його номер, до яких входить ця робота;
  • перелік первинних документів, на підставі яких видана довідка.

Крім того, у таких довідках для окремих професій (наприклад, трактористів, доярок, працівниць тютюнової галузі) мають бути додаткові уточнення щодо виконання норм чи повного робочого сезону.

Якщо підприємства більше не існує або архіви знищені

Буває, що підприємство, де ви працювали, ліквідували або його правонаступник невідомий, чи навіть знищено архіви через війну, чи інші обставини. У таких ситуаціях питання підтвердження стажу вирішується за спеціальним порядком, який погоджують Пенсійний фонд, Мінсоцполітики та Мінфін.

Тому завжди робіть копії всіх документів, а якщо щось втрачено, звертайтесь у трудові архіви чи до держархіву, щоб отримати офіційні підтвердження.

Найпоширеніші проблеми при підтвердженні стажу та як їх вирішувати

1. Підприємство не сплачувало страхові внески

Часто буває так, що підприємство не сплачувало за вас страхові внески через фінансові труднощі або банкрутство. В такому разі це можна підтвердити за допомогою довідки за формою ОК-5. Головне пам’ятати: працівник не несе відповідальності за те, що роботодавець порушив порядок сплати внесків. Якщо є заборгованість підприємства — це не може бути підставою, щоб не зарахувати цей період до страхового стажу.

2. В трудовій книжці не читається печатка або запис зроблений неправильно

Якщо запис є нечитабельним, а підприємство вже ліквідовано, відновити його можна через правонаступника, вищу організацію чи архів. Якщо й це неможливо — звертайтеся до суду. До речі, працівник не має відповідати за правильність ведення трудової книжки — це обов’язок роботодавця.

Як підготуватися до звернення у суд

Перед тим як звертатися до суду, спробуйте розв’язати питання із заповненням або уточненням запису через архів або відповідний орган. Якщо це не допомогло, сміливо подавайте позов. Відповідачем буде управління Пенсійного фонду за вашим місцем проживання. У позовній заяві можете відразу просити суд дозволити ознайомитися з вашою пенсійною справою.

Пам’ятайте, що до суду обов’язково треба надати всі наявні у вас копії документів, у тому числі витяги з трудового архіву або інші підтвердження вашої роботи.

Висновок: не здавайтеся і відстоюйте свої права

Якщо Пенсійний фонд відмовився зарахувати стаж, не погоджуйтеся з цим автоматично. Ви маєте право довести свою правоту у суді й отримати чесно зароблену пенсію. Зберігайте всі документи, робіть їх копії та, якщо потрібно, звертайтесь по допомогу до юристів — вони допоможуть правильно скласти заяву й захистити ваші інтереси.

Читайте також: 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Пише для "Одеського Життя" статті на юридичну тематику. Освіту здобула на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Франка. Працювала у Генеральній прокуратурі України, Донецькій обласній прокуратурі, була заступницею директора з юридичних питань на підприємстві. Добре знається на кримінальному, цивільному, господарському, конституційному, сімейному та трудовому праві. Має чималий досвід у підготовці документів, укладанні договорів і представництва у судах різних рівнів. Нині викладає кримінальне право та процес у Криворізькій академії патрульної поліції.

Recent Posts

  • Новини

Кадрові зміни: Зеленський звільнив голову Роздільнянської РВА в Одеській області

Президент України Володимир Зеленський звільнив Сергія Приходька з посади голови Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської… Read More

26-04-2025 в 21:58
  • Новини

На Одесу насувається весняне похолодання – прогноз погоди на 27 квітня

Після кількох по-літньому теплих днів в Одесу в область повертається по-весняному прохолодна погода. І незважаючи… Read More

26-04-2025 в 19:58
  • Новини

В Одесі вшанували пам’ять жертв Чорнобильської трагедії (фото)

Сьогодні, у суботу, 26 квітня, в Одесі відбулося покладання квітів до пам'ятника одеситам-чорнобильцям з нагоди… Read More

26-04-2025 в 19:03
  • Статті

Одеса, якої ви не знали: старовинний козацький цвинтар і житла у скелях Шкодової гори

Одесу створювали зодчі, негоціанти, градоправителі, які зібралися тут, здається, з усієї Європи. Але не було… Read More

26-04-2025 в 17:44
  • Статті

Мир в обмін на території, або Історія України на американський кшталт

Останніми днями в ЗМІ все частіше поширюються чутки про визнання США українського Криму російським вже… Read More

26-04-2025 в 16:49
  • Новини

«Читай! Пиши! Перемагай!»: в Одеській бібліотеці стартував конкурс читацьких рецензій

Конкурс читацьких рецензій «Книголюб» – партнерський проєкт Одеської національної наукової бібліотеки та громадської організації Ротарі… Read More

26-04-2025 в 15:37