В Одесі у музеї «Степова Україна» щойно відкрилась п’ята персональна художня виставка «Молитва за Україну». На ній представлено роботи в особливому виді станкового малярства — іконописі. Авторка вернісажу – Світлана Нані з Подільщини — майстриня декоративно-прикладного мистецтва, переможниця всеукраїнських, обласних, міжнародних виставок, рекордсменка національних рекордів України «Найбільша картина з насіння» та «Найбільша колекція авторських картин з природного матеріалу».
Світлана Нані – художниця й учителька образотворчого мистецтва із селища Слобідка на Кодимщині, яка вже багато років співпрацює з Одеським історико-краєзнавчим музеєм. Ця робота вже стала традицією.
Свої картини майстриня створює без пензля і фарб. Творчим матеріалом стають зерна квасолі, жита, сочевиці, пшениці, льону, гірчиці, ріпаку, дині, кунжуту, маку, червоного перцю, проса, розмарину тощо, а також пісок і каміння. Вона працює в стилях іконопис, живопис, вітражний розпис, кераміка, Петриківський розпис, лозоплетіння, флоромозаїка, графіка, макраме, східне мистецтво ошибана – створення картин із засушених під пресом рослин та злаків.
Любителі мистецтва вже мали можливість насолоджуватись її пейзажами, портретами, композиціями з природного та декоративного матеріалів. Особливо чарували глядачів витвори із зерен.
Її полотна, виготовлені з близько двадцяти видів різного насіння, вражають. У творах пані Світлани переважає релігійна тематика, як і в роботах її вчителя.
Наприклад, «Свята Трійця» розміром 244 на 125 сантиметрів на сьогодні вважається найбільшим художнім твором, виготовленим з насіння, що було засвідчено Національним реєстром рекордів як «Найбільша картина з насіння». Цей твір мисткиня творила вісім місяців і на нього пішло десятки кілограмів зерен.
Пані Світлана починала свій творчий шлях із флоромозаїки. Ця мистецька течія стала панівною у її творчості завдяки її вчителю та наставнику Петру Козловському – відомому художнику. Глибоко віруюча людина, він першим створив іконостас у техніці флоромозаїки для храму Дмитрія Солунського, що у його рідному селі Серби.
– Перед тим, як збираю квіти або готую насіння для роботи, читаю молитви, дякую травам за те, що допомагають мені творити. Будь-яка праця повинна мати Боже благословення, – ділиться майстриня.
Флоромозаїка – копітка робота. Адже потрібно підібрати тисячі зерен і посадити кожне з них на своє місце. Тож недарма флористів прирівнюють до ювелірів.
Сьогодні художницю захопив кавовий живопис.
– Ароматна кава – це не тільки улюблений напій, а й сучасний живописний матеріал. Монохромний живопис максимально нагадує роботу аквареллю. В якості основи ми використовуємо акварельний папір, – ділиться художниця. – Кавою можна малювати все: від натюрморту до портретів та пейзажів, і це під силу кожному.
Спробувавши одного разу кавовий живопис, ви вже не зможете просто пити каву, не малюючи нею.
У творчій майстерні Одеського історико-краєзнавчого музею завжди людно і затишно. Адже традиційно щосуботи тут збираються дорослі і діти, щоб почаклувати.
Два роки тому на музейні майстер-класи почали приходити люди, долю яких кардинально змінила велика війна, – вимушені переселенці з найгарячіших регіонів нашої країни. Разом з наставницею Світланою Нані родини, тимчасово переміщені з Маріуполя, Херсонщини, Миколаєва, вчаться малювати.
Тут, в атмосфері тепла і творчості, вони проходять своєрідну терапію живописом.
Також Світлана працює з групою дітей з особливими освітніми потребами. Тут вони всі разом творять у найпопулярнішій техніці – живопис кавою, пишуть пейзажі на кленових листочках та дерев’яних зрубах, картини релігійної тематики. Зображення Христа, Богородиці, ликів святих – це своєрідне запрошення мисткині до спільної молитви за Україну, за перемогу над ворогом.
– Пані Світлано, як вам вдається зацікавлювати до творчості дітей з особливими освітніми потребами?
– Жодних секретів немає. Просто емоційний контакт з дітками, зміна видів діяльності та тісна співпраця з батьками – саме це дає позитивний результат і масу приємних емоцій. До речі, діти дуже талановиті, ходять на майстер-класи вже другий рік. Творчість їх надихає, – розповідає Світлана Нані.
Крім того, художниця допомагає військовим, розписуючи гільзи, які з успіхом продаються на аукціонах для потреб української армії.
Читайте також: Майстриня з Одещини створює дивовижні картини з насіння без пензля і фарб
Ще одні одеські історичні двері отримали нове життя. Майстри-реставратори з майстерні «1000 дверей Одеси» відновили… Read More
Під час створення веб-ресурсу вибір відповідного хостингу може спричинити труднощі. Якщо ви плануєте масштабний онлайн-проект… Read More
З потеплінням на території Одеської області активізувались кліщі — переносники небезпечних інфекцій. Медики попереджають: один… Read More
Після публікації виданням «Одеське життя» матеріалу «Чи переживуть реформи школи у Бессарабській та Буджацькій громадах»,… Read More
В Одеській області реалізують проєкт із вивчення пасажиропотоку на внутрішньообласних автобусних маршрутах. Зокрема, фахівці досліджують… Read More
На церемонії вручення міжнародної премії Golden Pen of Freedom Award 2025 очільниця АНРВУ Оксана Бровко… Read More