Статті

Тодоровден: на Одещині болгари відзначили свято родючості та коней

Тодоровден – болгарське свято покровителя родючості та коней. Зазначається у суботу, після початку Великого посту. 2023 року на Одещині свято відзначалося у суботу, 4 березня у селі Купаран.

Цього дня вітають усіх, хто має ім’я Тодор або Тодориця, печуть обрядовий хліб – «кончета» – і влаштовують кінні змагання (кушия), щоб усі – і коні, і вершники. були здоровими, а врожай багатим.

Сьогодні ця традиція майже забута через те, що коней у селах замінили авто та трактори. А от у селі Рівне (болгарською — Купоран) Тарутинської ОТГ цю традицію люблять і шанують досі.

Святого Тодора славлять як покровителя родючості та коней. Тож цього дня коням приділяли особливу увагу. Рано-вранці господарі йшли в хлів і розчісували коням гриви та хвости. Прикрашали їх бусинами та квітами, а потім відводили на водопій. Готуючись до змагань, господар дає обіцянку своєму коневі у разі перемоги «копита посрібляти, вуздечку позолотити».

82-річна Євдокія Димитрова поділилася спогадами, як це свято відзначали раніше: «Майже кожен господар тримав коня. Мій тато був швейним майстром, і коня в нас не було. А ось у мого дядька Кіро була. Він до цього свята цілий місяць готував коня, годував його вдосталь, доглядав його особливо ретельно. А мама цього дня пекла хліб та «кончета». Мама виходила на вулицю і всім школярам роздавала теплі «кончета», щоб ми бігали швидко, як коні, і були сильними».

Тодоровден — візитна картка села Купаран.

У центрі села зібралися ті, хто вміє їздити верхи, і ті, хто прийшов повболівати за своїх фаворитів. На центральній площі місцевий священик отець Степан благословив усіх гостей свята та окропив їх святою водою. Після цього працівники місцевого Будинку культури влаштували святковий концерт. Пісні та танці виконали учасники народного фольклорного ансамблю “Купаран”. А наймолодші артисти – учні місцевої болгарської недільної школи «Я болгарин» – читали вірші.

За старою традицією, в цей день також вшановують молодих невісток. Вони повинні спекти свій перший хліб, освятити його в церкві і з поклоном піднести свекруху. Та, своєю чергою, благословляє невістку і просить її пострибати, примовляючи: «Молода конячка, молода невістка. Будь здорова та щаслива!».

Після цього всі дружно перемістилися на околицю села, де вершники готувалися до кінного змагання (їжа).

У Купоранах цього року змагалися і ті, хто має ослів.

Тодоровден. Осли та молодь

Іван Ташогло тримає 200 овець, тому осел для нього — найкращий помічник у господарстві. Він також візьме участь у їжу, щоб був здоровим і служив своєму господареві ще багато років.

Після азартних змагань втомлені коні вальяжно походжали вулицями. Жінки подавали всім частування. Охоронниця болгарських традицій Тетяна Джигова пригостила учасників змагань свіжоспеченим хлібом та побажала всім добра та благоденства.

Завершилося свято врученням короваю з підковою переможцю кінних змагань. Цього року ним став Сергій Кісеолар. Друге та третє місця розділили Іван Ташогло та Ілля Кісеолар. Усі вони отримали зерно для своїх коней, подароване місцевими підприємцями.

Головний організатор свята – директор Будинку культури Яків Новосільчан – також поділився спогадами з минулого.

— Раніше люди самі організовувалися. У селі було багато коней. Хлопці їздили селом, заходили до всіх, хто носив ім’я Тодор, вітаючи їх, а їхні дружини підносили вершникам частування, рушники, сорочки. Раніше із сусідніх сіл Діветлій, Ісерлій та Гюльмян до нас приїжджало багато вершників, щоб взяти участь у кінних змаганнях. Сьогодні з нами наші онуки, діти. Вони переймають традицію, і я думаю, що це все збережеться, — висловив надію натхненник свята.

За ще однією старою традицією свято завершилося загальним болгарським танцем – хоро.

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22