Розглянемо випадки, як діяти в складних ситуаціях, які стосуються спадкування. Наприклад, за спадкодавцем наглядали рідні другої черги спадкування. Або як скласти заповіт, якщо немає згоди виїхати до нотаріуса. Хто спадкує обов’язково? Чи є право на спадкування у цивільному шлюбі.
Уявимо собі, що рідні брат чи сестра навідувались до спадкодавця, допомогали побуті, лікуванні, а його рідні діти не цікавились його життям і проживали за кордоном, або в іншому місті. Хто може прийняти спадщину за таких обставин?
Відповідно до ч.1. ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Пунктом 3 цієї статті зазначається, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до п.4 цієї статті, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою – четвертою статті 1273 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, право сина чи доньки, де б вони не проживали захищаються Законом. Брати, сестри є спадкоємцями другої черги і не можуть претендувати на право спадкування, якщо є діти у померлого.
Якщо Ви бажаєте скласти заповіт, а за станом здоров’я не можете виїхати до нотаріуса чи він від Вашого будинку знаходиться далеко, як бути?
Відповідно до ст.37 Закону України «Про нотаріат» (редакція від 15.04.2024), у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії:
Дії, передбачені пунктами 6 і 7 частини першої цієї статті, вчиняють уповноважені посадові особи органу місцевого самоврядування, які мають вищу юридичну освіту, досвід роботи у галузі права не менше трьох років, пройшли протягом року стажування у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса, завершили навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України, та склали іспит із спадкового права у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
Контроль за організацією нотаріальної діяльності уповноважених на це посадових осіб органів місцевого самоврядування, дотриманням ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконанням правил нотаріального діловодства здійснюється Міністерством юстиції України.
Зазначені посадові особи органів місцевого самоврядування не мають права на оформлення документів, призначених для використання за межами державного кордону.
Таким чином, Ви можете звернутися до органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Відповідно до ч.1 статті 1241 Цивільного кодексу України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).
Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Якщо Ви проживали разом в фактичному шлюбі, чи маєте право на спадкування?
Статтею 1264 ЦК України, передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
Ви можете звернутися до суду з заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім’єю, зміну черговості права на спадкування. Для цього Ви повинні довести, що не менше п’яти років проживали однією сім’ю без реєстрації шлюбу, і що за весь час спільного проживання Ви з померлим були пов’язані спільним побутом, разом вели спільне господарство, здійснювали покупки майна, відвідували знайомих, разом проводили святкування, дбали і турбуватися один про одного, мали спільний бюджет сім`ї, спільно утримували житло.
Окрім того, в судовому порядку Ви можете змінити черговість одержання ним права на спадкування за законом.
З 2024 року вулиця Посмітного в Одесі називається Балтиморською. Макар Посмітний був головою колгоспу. Але… Read More
Жителі Ананьївської громади Одеської області провели в останню путь свого земляка-Героя – мужнього захисника Руслана… Read More
В Одесі на розі вулиць Дерибасівської та Рішельєвської, в історичному будинку відреставрували ще одні старовинні… Read More
За інформацією компанії «Укренерго», сьогодні, в неділю, 24 листопада 2024 року, заходи обмеження споживання електроенергії… Read More
Почалася тисяча п'ята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України. Ситуація на фронті залишається складною.… Read More
Російська пропаганда не має меж в абсурдності та продукує нові фейки, спрямовані на підрив єдності… Read More