Останні новини в соціальних мережах про спалах холери, мавпячої віспи, нову хвилю коронавірусу і навіть чуму додають хвилювань одеситам у ці й без того непрості часи військової агресії РФ у нашій країні. Яка ж насправді епідситуація в Україні і чи варто мешканцям Одещини непокоїтись із приводу спалаху небезпечних хвороб?
Донедавна віспу мавп вважали рідким вірусним захворюванням, яке поширювалося в Центральній та Західній Африці від інфікованих тварин або людей. Основні симптоми мавпової віспи – лихоманка та характерний висип.
Перші випадки хвороби почали фіксувати у травні цього року. Станом на 12 червня ВООЗ зареєструвала вже понад 1600 випадків інфікування та близько 1500 можливих випадків у 39 країнах світу.
За словами директора міської клінічної інфекційної лікарні Світлани Лаврюкової, в Одесі, як і у всій Україні, випадків захворювання на мавпу віспу немає.
«У Європі не завжди можуть відстежити ланцюжок контактів хворої на малпу віспу. Вважається, що інкубаційний період займає від
5 до 21 дня, і для того, щоб захворіти на віспу мавп, необхідний тісний досить тривалий фізичний контакт з хворою людиною. Поки що в Україні випадків захворювання на мавпу віспу не зареєстровано», — повідомила Лаврюкова.
З початком війни в Україні пандемія ковіда відійшла на другий план. Але лікарі запевняють, що проблема нікуди не зникла.
За даними американського університету Джонса Хопкінса, на початку червня кількість зареєстрованих випадків зараження коронавірусом у світі становить понад 500 мільйонів.
В Україні, за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, за перший тиждень червня діагностували 1896 випадків COVID-19.
Тим часом на Одещині в червні рівень захворювань значно знизився. За інформацією Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у період з 6 по 12 червня по області виявили всього 13 нових випадків захворювання на коронавірус</ strong>, попереднього тижня їх було 30.
Експерт у галузі громадського здоров’я Святослав Лінніков попереджає: позитивна статистика Одеської області зовсім не означає, що ковід повністю відступив.
«На сьогоднішній день ми перебуваємо між хвилями, і, як це й прогнозувалося, літній сезон буде спокійним по всій Європі. Однак, на жаль, ми бачимо, що у Китаї коронавірус продовжується, він все ще може повернутися, і ми це зрозуміємо сусідні країни. Тому треба пам’ятати, що вакцинація від коронавірусу все ж таки необхідна. І якщо ми побачимо, що до кінця літа знову почнеться зростання, то потрібно буде подумати про третю вакцину, якщо людина її ще не отримала. На жаль, ми не можемо зараз сказати, що коронавірус зник», — зазначив фахівець.
Лінніков також нагадав, що минулого літа теж було зниження рівня захворювань на ковід, проте вже восени ми зіткнулися з черговою хвилею, та ще й з новим штамом коронавірусу.
Холера – це гостра інфекція, що виникає при вживанні води та харчових продуктів, заражених холерними вібріонами. Передається від людини до людини і купання в забруднених водоймах. Основні симптоми: постійний пронос і блювання, що в дуже короткий термін може призвести до зневоднення організму і навіть смерті. Інкубаційний період триває від кількох годин до п’яти днів.
Ще в травні в Києві регіональний директор з надзвичайних ситуацій ВООЗ Доріт Ніцан заявила, що через зруйновану систему водопостачання в Маріуполі можливе поширення інфекційних захворювань, зокрема холери.
У червні в соцмережах почали розповсюджувати повідомлення про спалах холери на півдні України. Зокрема, про нібито зафіксовані випадки захворювання в місті Кілія та зараження холерою водопровідної води в Одесі.
«Інфоксводоканал» офіційно спростував цю інформацію:
«Підстав для паніки немає. За інформацією головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна, у країні немає жодного випадку захворювання на холеру. В Одесі передумови виникнення захворювання відсутні. Якісне водопостачання та водовідведення міста забезпечує належне дотримання санітарних умов. Підрозділи філії «Інфоксводоканал» забезпечені необхідним запасом реагентів та працюють у штатному режимі з дотриманням усіх технологічних вимог. Водночас європейське обладнання та технологія очищення води, що застосовується «Інфоксводоканалом», дозволяє усувати збудників будь-яких кишкових інфекцій — як вірусологічних, так і бактеріологічних», — зазначили на сайті компанії.
В Одеській військовій адміністрації також офіційно спростували повідомлення про холеру.
«Деякі блогери заради підвищення рейтингів поширюють неправдиву інформацію. Вони пустили чутки про нібито холеру в Кілії. Це повне марення. Щодня ми перевіряємо якість води та людей, які приїжджають до області з інших регіонів, де підвищено ризик захворювання на холеру через бойові дії», — зазначив голова Одеської ОВ Максим Марченко.
Радять лікарі: чи можлива профілактика холери?
“Щоб уникнути захворювання, директор Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 Олена Колоденко радить використовувати для пиття чисту, кип’ячену або бутильовану воду та дотримуватися правил особистої гігієни”, – зазначила Олена Колоденко.
Лікарі також радять утриматися від купання та лову риби в забруднених водоймах та покупки риби в місцях стихійної торгівлі.
Крім того, з 1 червня в Одеському інфекційному стаціонарі всіх пацієнтів почали перевіряти на холеру.
«Традиційно у літній сезон відзначається зростання кишкових інфекцій. Поки що на Одещині ми його не спостерігаємо. У лікарні перебувають 25 пацієнтів із діагнозом гострі кишкові інфекції, сальмонельоз. З огляду на те, що наша країна перебуває в такому серйозному становищі і поруч Миколаївська та інші області, де є проблеми із постачанням води, — загроза виникнення гострих кишкових інфекцій існує», — повідомила директор міської клінічної інфекційної лікарні Світлана Лаврюкова.
За офіційними даними Міністерства охорони здоров’я, станом на 1 червня в Україні випадків холери не зафіксовано. Втім, за словами головного держсанітарного лікаря України Ігоря Кузіна, поки що досить складно отримати інформацію з тимчасово окупованих територій, зокрема, з Маріуполя.
У МОЗ зазначили, що від холери є вакцина, проте її застосовують у разі спалахів хвороби та в районах підвищеного ризику виникнення зараження.
10 червня російські видання почали розповсюджувати повідомлення про можливість попадання ракети до Чумної гори. Проте, за словами голови Одеської ОВ Максима Марченка, ця інформація є лише черговим фейком окупантів.
«Міністерство оборони окупантів заявило, що нібито разом зі спецслужбами планують заразити Одесу чумою, спровокувавши попадання російської ракети до Чумної гори. Що ж, страшно уявити, що буде далі. Єдина чума нашої країни – це російські солдати», – прокоментував Марченко.
Історія спалахів чуми та холери в Одесі
Останнього разу холера вирувала в Одесі в 1970 році, у розпал курортного сезону. Тоді, як і у випадку з чумою, захворювання було завезене до міста через море.
«Портове місто завжди має таку проблему. Спалах холери (1970 р.) був найсерйознішим для нового часу. Місто було закрито на в’їзд-виїзд, дуже суворий карантин, були закриті пляжі. Але, на жаль, люди порушували всі правила, намагалися купатися. Було багато хворих — їх лікували в інфекційній лікарні на вулиці Пастера. І, на щастя, з того часу холера до Одеси так масштабно не поверталася», — розповів експерт із громадського здоров’я Святослав Лінніков.
Він також додав, що, крім усіх відомої Чумної гори, померлих від чуми та холери ховали в парку Шевченка. Два вже неіснуючі цвинтарі були розташовані на місці нинішнього стадіону «Чорноморець» та поряд із карантинною стіною.
Автор Надія БОНДАРЕНКО
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More