Статті

Що приготувати крім паски на Великдень: рецепти випічки та страв із м’яса

На Великдень традиційно готують куліч, сирну паску та писанки. Проте святкове меню потребує — і м'ясних страв, і різноманітної випічки. Що ж приготувати під час великоднього тижня, щоб провести світле свято не лише радісно, а й смачно?

Які страви потрібно готувати на Великдень

Зазвичай готувати страви на Великдень ми починаємо за тиждень. Цей тиждень називається Страсний, і 2023 року триватиме з 10 по 15 квітня. За традицією, в Україні прибирати та готувати святкові страви на Великдень, особливо куличі, розпочинали у Чистий четвер, бо займатися випічкою у п’ятницю вважалося гріхом. У тісто клали багато яєць, щоб паска набула жовтого кольору — це символізувало сонце.

Читайте також:Класичний куліч: покроковий рецепт великодні випічки

Однак на Великдень можна приготувати не тільки те, що наказано традицією. Святкові страви можуть бути будь-якими, головне, щоб готувалися вони із задоволенням та радістю. На Великдень можна приготувати гарячі страви, на зразок фаршированого птаха або свинячих відбивних, а можна створити справжні делікатеси, які стануть прикрасою святкового столу. При цьому необов’язково готувати 40 страв за кількістю днів посту, як наказує традиція, все залежить від вашого бажання та смаків. Зазвичай в Україні на Великдень готують запечене м’ясо, сирну пасху, булочки, домашню ковбасу, а останнім часом дуже популярним став італійський кекс панеттон.

Буженина

Інгредієнти: свиняча груднинка, вирізка або лопатка – 750 грамів.

Маринад: рослинна олія – 2 столові ложки, цибуля – 1 штука, часник – 4-6 зубків, подрібнений лавровий лист – 1-2 штуки, сіль та перець — до смаку.

Приготування. М’ясо вимити та обсушити серветками. Цибулю дрібно нарізати, подрібнити часник у часнику і змішати з іншими інгредієнтами. Натерти м’ясо маринадом і залишити на дві-три години. Потім надати шматку м’яса овальну форму і обв’язати ниткою, полити залишками маринаду і загорнути у фольгу. Розігріти духовку до 190-200 градусів і запікати буженину протягом години — півтори, залежно від особливостей духовки та якості м’яса. Потім розрізати фольгу і запікати ще 10-15 хвилин, щоб буженина придбала рум’яну скоринку. З готової буженини зняти нитку, а нарізати м’ясо.

При бажанні замість свинини можна використовувати телятину.

Домашня ковбаса

Інгредієнти: свинина – 1,5 кілограма, куряче філе – 1 кілограм, сало від груднинки або курячий жир – 500-600 грамів, домашнє вино – 0,5 літра, часник – 5 зубчиків, сіль, перець, кмин, орегано та інші спеції — за смаком та бажанням, а також ковбасна оболонка або кишки.

Приготування. Свинину вимити, нарізати шматочками і скласти в миску. Влити вино, додати спеції, перемішати, накрити миску великою тарілкою та поставити в холодильник на 10 годин. Потім маринад злити, а м’ясо промокнути паперовими рушниками та дрібно нарізати. Так само дрібно нарізати вимите та висушене куряче філе. Курячий або свинячий жир пропустити через м’ясорубку з великими отворами. Перемішати свинину, філе, жир, подрібнений часник, спеції, додати сіль, перець і поставити в холодильник на чотири години.

Кішки ретельно вимити і висушити. Дістати з холодильника м’ясну суміш і не надто щільно наповнити нею ковбасну оболонку чи кишки. Кінці ковбасок міцно зав’язати. Ковбаски згорнути кільцями, укласти рукав для запікання і відправити на пів години в розігріту духовку. Потім розрізати рукав і змастити ковбасу жиром, що виділився або рослинною олією. Запікати в духовці до утворення рум’яної скоринки ще 15-20 хвилин|мінути|.

Великодні гнізда

Інгредієнти: молоко – 1 склянка (250 грамів), цукор – 0,5 склянки, ванільний цукор – 1 пакетик, яйце – 2 штуки (одне для тіста та одне для змащування булочок), вершкове масло – 50 грамів, дріжджі – 1 чайна ложка, борошно – 3 склянки, сіль.

Приготування. У половині склянки теплого молока розчинити 2 столові ложки цукру та дріжджі. Додати 2 столові ложки борошна, перемішати і залишити в теплому місці, поки маса збільшиться вдвічі і на її поверхні не з’являться бульбашки. Розтоплене вершкове масло|мастило| розтерти з|із| яйцем, цукром і сіллю. Влити молоко і змішати з дріжджовою масою до однорідності. Акуратно перемішуючи, поступово підсипати борошно. Тісто ретельно вимісити, щоб воно було еластичним і не прилипало до рук. Накрити його чистим рушником і прибрати у тепле місце на півтори години.

Після того як тісто підійде вдвічі, розділити його на невеликі шматочки і скачати їх тонкими ковбасками. Скрутити ковбаски спіраллю і згорнути кільцем. Викласти на лист, застелений пергаментом. Зверху булочки змастити яйцем і залишити на 20 хвилин. За цей час розігріти духовку до 220 градусів та випікати булочки протягом 25 хвилин. Остудити та посипати цукровою пудрою.

Панеттон

Інгредієнти: молоко – 180 грамів, жовтки – 3 штуки, яйця – 2 штуки, апельсин – 1 штука, лимон – 1 штука, борошно – 490 грамів, цукор – 105 грамів, сухі дріжджі – 8 грамів, вершкове масло – 115 грамів, родзинки – 70 грамів, сушена журавлина – 70 грамів, цукати – 70 грамів, ром (або коньяк) – 60 грамів, ван, span>

Приготування. Змішайте молоко, яйця, жовтки, ваніль, цедру лимона та апельсина. З’єднайте і ретельно перемішайте борошно, цукор, дріжджі та сіль. Поступово влийте яєчну суміш і додайте|добавляйте| розм’якшене вершкове масло|мастило|. Замісити тісто. Змастіть миску рослинним маслом, викладіть тісто, накрийте плівкою і залиште в теплому місці на півтори години.

Цукати та сухофрукти залийте ромом або коньяком. Коли тісто підніметься, додайте до нього ромову суміш. Велику форму для паски наповніть тестом на 2/3 і залиште ще на годину. Після цього поставте в духовку та випікайте протягом 40 хвилин у розігрітій до 180 градусів духовці. Перевірте готовність сірником.

Польський великодній пиріг

Інгредієнти: варені жовтки – 3 штуки, вершкове масло – 200 грамів, ванільний цукор – 1 чайна ложка, борошно – 300 грамів, цукрова пудра – 140 грамів.

Для начинки: апельсини – 3 штуки, цедра з половини апельсина, яйця – 6 штук, апельсиновий сік – 150 грамів, цукор – 450 грамів, цукор – 150 грамів, крохмаль – 2 столові ложки.

Приготування. Варені жовтки розтерти з цукровою пудрою, а розм’якшене вершкове масло перетерти з борошном, щоб вийшла крихта. Все змішати та додати ванільний цукор. Щоб тісто не було надто сухим, можна додати 1-2 столові ложки води. Накрити серветкою та поставити в холодильник на пів години. Потім тісто тонко розкотити і викласти в змащену|змазати| маслом|мастилом| форму, так, щоб воно покрило не тільки дно, але і борти. Наколоти вилкою та випікати 10–15 хвилин при температурі 170 градусів.

Для начинки відокремити жовтки від білків. Змішати апельсиновий сік із 300 грамами цукру, цедрою та жовтками. Збити міксером до отримання однорідної маси, а білки — у міцну піну. Все змішати, додати крохмаль і добре перемішати. У форму з тестом викласти апельсинову начинку, що вийшла, і поставити в духовку на 20 хвилин при температурі 180 градусів, щоб крем загустів.

З 1 апельсина вичавити сік. Всипати в каструлю 150 г цукру, що залишилися, влити 100 грамів води і варити 10-15 хвилин, до отримання сиропу. Додати|добавляти| сік і довести до кипіння. Два апельсини нарізати кружальцями завтовшки 0,5 сантиметра, залити гарячим сиропом і варити 10 хвилин — до прозорості апельсинових часточок. Викласти апельсини на сито, остудити та прикрасити ними готовий пиріг.

Творожна пасха

Інгредієнти: сир – 1,2 кілограма, жирні вершки (33% і більше) – 1 літр, цукор або цукрова пудра – 200 грамів, яйця – 4 штуки, вершкове масло – 200 грамів, ваніль.

Приготування. Сир потрібно купувати із запасом, бо попередньо його потрібно загорнути в марлю і покласти під гніт, щоб стекла зайва волога.

Сухий сир протерти через сито, потім додати в нього цукор, ванілін і яйця. Масу, що вийшла, ретельно розтерти з розм’якшеним маслом, поступово додаючи вершки. Форму застелити вологою марлею і викласти в неї сирну масу. інше холодне місце: під форму покласти рушник, щоб вбиралася сироватка, що витікає, через добу пасха буде готова.

Читайте також: В Одесі біля Кирхи стартував незвичайний Великодній ярмарок

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

View Comments

  • Виправте помилку, бо всюди в Україні, і в Одесі в тому числі, паску називають паскою, і українською і російською мовами.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22