Статті

Розтягнення м’язів: як лікується одна з найчастіших травм

Розтяг м'язів – одна з найпопулярніших травм, яку легко отримати не тільки займаючись спортом, але й працюючи на дачі або граючи з онуками в активні ігри. Які симптоми сигналізують про те, що м'язам потрібний перепочинок та спокій, а головне — як повернути собі колишню рухливість, розповів ортопед-травматолог вищої категорії Юрій Шимон.

Розтяг м’язів — дуже поширений вид травми, при якому відбувається мікророзрив м’язових волокон через їх надмірне натягування. Це трапляється, коли навантаження на тканини перевищує їх еластичність, і супроводжується болем, що тягне, і дискомфортом, що посилюються при русі.

Розтягування зазвичай має легку форму і з часом проходить самостійно, допомога фахівця потрібна лише у випадках сильного пошкодження або розтягнення м’язової групи.

Найчастіше розтягування м’язів виникають в області гомілковостопного суглоба, спини та стегон.

Через що виникає розтяг м’язів

Основна причина виникнення розтягування – це навантаження на непідготовлені (не розігріті) м’язи при заняттях спортом та важкій фізичній роботі, а також при падіннях, забитих місцях, ударах або необережних різких рухах. Найчастіше розтягування м’язів відбувається у таких видах спорту, як футбол, баскетбол або теніс, де потрібні біг на короткі дистанції, стрибки, раптові зупинки та швидка зміна напряму. Ризикують і бігуни на довгі дистанції, особливо при підйомі вгору або спуску вниз схилом (так зазвичай травмуються литкові м’язи).

Додатковими факторами ризику є вік 40+, наявність травм у минулому, слабкий м’язовий каркас та непідготовлений опорно-руховий апарат, які не витримують інтенсивні навантаження, а також захворювання хребта та кістково-м’язової системи.

Симптоми м’язового розтягування

Характерні симптоми м’язового розтягування — це раптовий біль, що тягне, затвердіння м’язів, скутість рухів, набряклість. Додатково можуть виникати м’язові судоми та підшкірні гематоми. При цьому болючість, набряк та крововилив здатні проявлятися та наростати протягом доби. Цією «відстрочкою» розтягнення м’язів відрізняється від розтягування зв’язок, у якому больовий синдром та інші симптоми з’являються відразу чи протягом короткого часу після травми.

Якщо стався розрив великого м’яза, під шкірою часто промацується подібність кульки – це збираються в грудочку розірвані волокна.

Діагностика та лікування розтягувань

Найчастіше ортопед-травматолог легко визначає даний вид пошкодження м’язів на підставі опитування та огляду пацієнта: перевіряє м’язову силу і діапазон рухів при пальпації пошкодженої ділянки. Але щоб виключити інші травми зі схожими симптомами — наприклад, перелом або розрив м’язу, при сильних розтягуваннях можуть бути призначені рентгенографія, МРТ або УЗД.

Вважається, що протягом перших 48 годин розтягнутим м’язам потрібні лише спокій, лід, компресія та підйом. Тобто пошкоджена область повинна бути максимально знерухомлена і до неї слід кожні кілька годин на 10-15 хвилин прикладати лід (підійдуть кубики льоду або пакети заморожених овочів, загорнуті в тонкий рушник для профілактики обмороження). Крім того, необхідно накласти на постраждалу м’яз еластичну (але не тугу) пов’язку і по можливості (якщо постраждала кінцівка) частіше тримати її в піднесеному стані для зменшення набряку. При сильному болю рекомендується також приймати знеболювальні препарати, використовувати протизапальні мазі та гелі.

Якщо після двох днів щадного режиму ваше самопочуття покращилося, починайте обережно рухатися та розробляти пошкоджений м’яз – це допоможе уникнути м’язової скутості та обмеження рухливості. Але якщо у вас було сильне розтягнення – період відновлення може тривати кілька тижнів. Скоротити його реально за рахунок виконання вправ лікувальної фізкультури, масажу та фізіотерапевтичних процедур. Підібрати комплексну терапію допоможе лікар. У поодиноких випадках – при тяжкому пошкодженні та надриві м’язів – може бути показане хірургічне втручання.

Перш ніж ви знову зможете повноцінно навантажувати м’яз, піднімаючи тяжкості або займаючись спортом, він має повністю відновитися. Якщо розтягнення остаточно не пройшло, то існує підвищений ризик повторного пошкодження.

Ірина Кадченко

Читайте також:

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22
  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22