Статті

Різдво та різдвяний піст: коли святкувати, а коли постувати?

Цього року Православна Церква України (ПЦУ) дозволила своїм парафіянам святкувати Різдво не 7 січня, а 25 грудня. Звідки взялося таке рішення, і як це вплине на наші православні традиції, роз'яснює «Одеське життя».

Чому ми святкуємо Різдво двічі?

Насправді, якщо поринути в історію, дата святкування Різдва у всіх християн однакова, різниця лише в системі літочислення. Західна християнська церква відзначає Різдво за григоріанським календарем (новим стилем) – 25 грудня (наприклад, католики, протестанти), а східна – за юліанським календарем (старим стилем) – 7 січня (православні та греко-католики). Хоча дата народження Ісуса Христа є умовною, її немає в Біблії. Просто Стародавня Церква з деяких причин вирішила, що 25 грудня буде День народження Христа. До того ж, до 1918 року українці жили за юліанським календарем та святкували Різдво 25 грудня. Потім Радянський Союз увів новий григоріанський стиль, але Церква продовжила застосовувати юліанський календар. Тому коли на сучасному календарі 7 січня, за юліанським (церковним) 25 грудня.

Чи змінять нам дату Різдва?

Засідання Священного Синоду ПЦУ

У 2017 році Верховна Рада прийняла рішення зробити 25 грудня неробочим днем для українців, які відзначають Різдво за григоріанським та новоюліанським календарем. З того часу у наших релігійних колах обговорюють ідею перенесення Різдва з 7 січня на 25 грудня. А цього року ПЦУ дозволило своїм парафіянам святкувати Різдво 25 грудня, якщо вони того бажають. Ця інформація була викладена Священним Синодом 18 жовтня у рішенні №19 «Про можливість здійснення богослужіння на честь Різдва Христового за Новоюліанським календарем 25 грудня 2022 року». У тексті сказано, що на рішення вплинула війна росії проти українського народу, календарні суперечки та бажання деяких православних парафіян святкувати Різдво «як усі».

«Там, де для цього існують пастирські обставини та засвідчується бажання вірних, як виключення дозволити за рішенням настоятеля та громади 25 грудня 2022 р. звершити богослужіння за чином свята Різдва Христового з подальшим поданням через єпархіальні управління до Київської Митрополії письмової інформації про число учасників такого богослужіння»,

– йдеться у рішенні Священного Синоду ПЦУ.

До речі, Різдво святкують двічі не лише в Україні, а й в Албанії, Білорусії та Молдові.

Що робити з Різдвяним постом?

Якщо змінюється дата святкування Різдва, тоді що робити православним, які дотримують Різдвяний (у народі Пилипів) піст (він триває 40 днів)? На цю відповідь Православна Церква України точної відповіді не дає, проте дозволяє парафіянам 25 грудня не постувати:

«У разі звершення такого богослужіння його учасники в цей день звільняються від обмежень посту»,

– пояснюється у рішенні №19.

Крім цього, на офіційному сайті ПЦУ, у розділі церковного календаря за 2022-2023 роки, сказано, що Різдвяний (Філіппов) піст припадає на наступний період – з 15 (28) листопада по 24 грудня (6 січня 2023 року). А ось Святки – з 25 грудня (7 січня) по 4 (17) січня. Це означає, що люди самі можуть вибрати коли їм постувати та святкувати.

Не плутайте!
Деякі парафіяни, які побажали святкувати Різдво 25 грудня, плутають дати Різдвяного посту у православній церкві з датами католицького – з 27 листопада до 24 грудня. Цей період у католиків називається «Адвент» і перекладається як «прихід». На відміну від наших традицій, він не має жодних чітких і особливих обмежень у харчуванні. Головне завдання поставити перед собою духовну мету і дотримуватися її.

Що буде зі святами, якщо дату Різдва перенесуть?

Якщо в країні офіційно перенесуть Різдво на 25 грудня, то свята православної церкви змістяться у датах і виглядатимуть так:

  • Щедрий вечір (Маланка) – 31 грудня замість 13 січня.
  • Святого Василя – 1 січня замість 14 січня.
  • Водохреще – 6 січня замість 19 січня.
  • Вербна неділя – свято прив’язане до Великодня.
  • Благовіщення – 25 березня замість 7 квітня.
  • Великдень – дата відзначається у першу неділю після першої весняної повні.
  • Святого Юрія – 23 квітня замість 6 травня.
  • Трійця – п’ятдесятий день від Великодня.
  • Різдво Іоанна Хрестителя – 24 червня замість 7 липня.
  • Святих Петра і Павла – 29 червня замість 12 липня.
  • Святого Іллі – 20 липня замість 2 серпня.
  • Винесення чесних дерев Животворящого Хреста Господнього – 1 серпня замість 14 серпня.
  • Преображення Господнє – 6 серпня замість 19 серпня.
  • Успіння Пресвятої Богородиці – 15 серпня замість 28 серпня.
  • Різдво Пресвятої Богородиці – 8 вересня замість 21 вересня.
  • Воздвиження хреста Господнього – 14 вересня замість 27 вересня.
  • Покрова Пресвятої Богородиці – 1 жовтня замість 14 жовтня.
  • Введення у храм Пресвятої Богородиці – 21 листопада замість 4 грудня.
  • Святого Андрія – 30 листопада замість 13 грудня.
  • Святого Миколая – 6 грудня замість 19 грудня.

Як у соціальних мережах реагують на різдвяні «нововведення»:
Roma Traveller: «Повний перехід на Григоріанський календар і тільки! Молодь не то, шо просить, а вимагає! Настав час святкувати Миколая, Різдво, Великдень і решта свят разом зі всім світом, а не з руским міром!»
Владислав Эпштейн: «Ця двотижнева похибка врешті решт має бути виправлена, також вірянам буде легше держати різдвяний піст, Новий рік цьому дуже заважає».
Олена Русалова: «Церква має бути сильною – побудованою з каміння, а не з піску. Це не є правильним змінювати власні погляди на догоду моді. Канонічна церква мала б захищати власний світогляд, а не підлаштовуватись під інших. Все, що ви зробили – розкололи суспільство замість того, щоб об’єднати його».
Тетяна Огородник: «По небесним світилам Різдво. Як у всього світу».
Ювеналій Зінченко: «В усіх правосланих церквах, які перейшли на новоюліанський календар, відбувся розкол. Провокувати розкол в церкві під час війни це діяти на користь путіна. Для СБУ є робота і серед нашого єпископата…Тепер значно поменшає громад УПЦ МП, які захочуть перейти до ПЦУ. Рішення на користь путіна. Нажаль не перше…»
Євгенія Сарчук: «Немає значення коли святкувати Різдво. Найголовніше – мати БОГА в душі і в серці».
Ostap Ronzhyn: «Тобто усі свята будуть за загальним календарем, а суто один день Різдва можна висмикнути і святкувати не у свою дату?»
Oksana Demediuk: «Якщо наш календар невірний, тобі чому Благодатний вогонь сходить на православний Великдень? Тобто за календарем що Різдво Христове 7січня».
Yuriy Dzyamulych: «Гарний перший крок. Наступний – перехід на Новоюліанський календар разом з УГКЦ!»
Olha Bytsak: «Я приняла рішення святкувати Різдво 25 грудня, разом з усім світом мої близькі та друзі теж православні, а святкують за іншим календарем від нашого. Питання щодо посту він завершиться 24 грудня?»
Vad Syd: «Кожний новий рік ми святкуємо: «2022 рік від Різдва Христового» – отже Різдво – має бути перед новим роком! І Церква як сучасний суспільний інститут повинна мати той ж календар, що і суспільство. Отже і Різдво – 25 грудня, і Водохреща – 6 січня».
Катерина Добровольцева: «Я проти дозволу святкування Різдва 25 грудня. В одній Церкві не може бути два Різдва. Безхребетне і неадекватне рішення».
Віра Гринів: «При чому рассєя, я хочу святкувати як мій дід і прадід з Черкас обл., край Шевченка А щодо рассєї дуже великий негатив у мене, ненависть. Хоча раніше були родинні зв’язки. Не потрібно сюди вміщувати, могучюю рассєю цих зомбованих орків. Вибачте, якщо щось не так».
Марія Бернада: «В нас так вже церкви немає в селі. Ще традиції які роками ще наші прабабусі дотримувалися традиції. А тепер до нового привикати».
Андрій Бахара: «А як це так одні святкують 25 грудня будуть звільнені від посту а други що будуть постити до 7-го?».

Анастасія Єпур

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22